Vance: Trump nem „buta”, mint a korábbi amerikai vezetők
J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke cáfolta az Irán elleni légicsapások és a korábbi közel-keleti amerikai háborúk közötti összehasonlításokat, azt állítva, hogy Washington fellépése ezúttal valóban korlátozott és nemzetbiztonsági célokon alapul – nem pedig egy rezsim megváltoztatására irányuló törekvés.
Vasárnap az NBC Meet the Press című műsorában Vance hangsúlyozta, hogy „nem Iránnal állunk háborúban, hanem Irán nukleáris programjával”, és az éjszakai csapást „nagyon precíz, nagyon sebészi” műveletnek nevezte, amely állítólag megsemmisítette Teherán nukleáris képességeit, amiről az izraeli elnök is úgy nyilatkozott, hogy csupán károkat okoztak az iráni létesítményekben.
Azokra az aggodalmakra reagálva, hogy az Egyesült Államok újabb elhúzódó konfliktusba keveredhet, Vance azt mondta, hogy a különbség a vezetésben rejlik.
„Természetesen megértem azokat az amerikaiakat, akik kimerültek a 25 éves közel-keleti beavatkozások után”
– mondta.
De a különbség abban rejlik, hogy akkoriban buta elnökök vezettek minket, most pedig egy olyan elnökünk van, aki ténylegesen tudja, hogyan kell megvalósítani Amerika nemzetbiztonsági céljait. Nem áll érdekünkben egy elhúzódó konfliktus. Nem áll érdekünkben a katonai beavatkozás”
– tette hozzá.
Vance továbbá hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem törekszik az iráni kormány megdöntésére. „Áláspontunk egyértelműen az, hogy nem akarunk politikai rendszerváltást” – mondta. „Nem akarjuk ezt elhúzni, és nem akarjuk tovább fokozni a helyzetet, mint ami már jelenleg is fennáll.”
Trump elnök azonban egy később a Truth Socialon közzétett bejegyzésében úgy tűnt, hogy nyitva hagyja az ajtót a teheráni rezsimváltás előtt.
„Politikailag nem korrekt a „rezsimváltás” kifejezés használata, de ha a jelenlegi iráni rezsim nem képes IRÁNT ÚJRA NAGGYÁ tenni, akkor miért ne lenne rezsimváltás??? MIGA!!!”
– írta az amerikai elnök.
Vance is megismételte Trump ismételt figyelmeztetéseit Teheránnak, hogy ne hajtson végre semmilyen formában megtorlást, mert az „a világ legostobább cselekedete lenne”, és megerősítette, hogy az Egyesült Államok „lényegesen nagyobb erővel” fog válaszolni, amennyiben amerikai állampolgárokat támadások érnek.
Kiemelt képen: Trump elnök beszédet mond a nemzethez 2025. június 21-én, Washingtonban, DC-ben © Pool / Getty Images