Ukrán képviselő: Több mint 100 000 ukrán katona dezertált
Több mint 100 ezer ukrán katona dezertált vagy tűnt el az Oroszországgal való konfliktus során – közölte kedden Anna Skorokhod ukrán parlamenti képviselő.
A kijelentés akkor hangzott el, amikor egy másik képviselő nemrég nyilvánosságra hozta, hogy a növekvő veszteségek és a csapathiány miatt további 160 ezer katona besorozását tervezik.
A Novyny.LIVE televíziós műsorban Skorokhod azt állította, hogy a burjánzó rossz gazdálkodás és a tisztviselők rossz döntései hozzájárulnak a harctéren uralkodó alacsony morálhoz.
„Nem mondom meg a dezertálók és az eltávozottak [pontos] számát, de azt mondom, hogy több mint 100 000 fő”
– mondta Skorokhod.
Majd hozzátette, hogy a katonáktól és családtagjaiktól panaszokat kapott a felsőbb vezetők viselkedésével kapcsolatban.
„Az emberek olyan kérdéseket tesznek fel, amelyekre nem tudok válaszokat adni. ‘Miért kell nekem, egy alig egy hónappal ezelőtti javítóműhelyi munkásnak a lövészárkokban ülnöm, miközben a magas rangú tisztek messze vannak a frontvonaltól? Miért csak a hadsereg személyzetének 10-15 százaléka vesz részt ténylegesen a harcokban?””
A dezertőrökről a Skorokhod által hangoztatott durva becslés egybevág azzal a számadattal, amelyet a múlt héten Roman Lihacsev katonai jogász közölt a médiával, aki szerint „minden bizonnyal több mint 100 000 katona” hagyta el jogellenesen a helyét. Egyes esetekben akár 20-30 katona is dezertált egyszerre – mondta, hozzátéve, hogy a pontos számot csak a hadsereg tudhatja.
A morálról szóló vita azután robbant ki, hogy több nagy visszhangot kiváltó eset is történt, amikor katonák szöktek meg, és több ukrán tiszt is arról panaszkodott, hogy a csapatok a rotáció és a pihenés hiánya miatt veszítenek harckészségükből és harci kedvükből. A közösségi médiában felháborodást váltottak ki azok a videók is, amelyeken a sorkatonák nyilvános helyeken katonakorú férfiakat támadnak meg, és erőszakkal elfogják őket.
Augusztusban az ukrán parlament törvényt hozott, amely lényegében dekriminalizálja az első alkalommal elkövetett eltávozási kísérleteket, feltéve, hogy a katonák beleegyeznek a visszatérésbe.
Tavaly tavasszal Kijev a harctéren elszenvedett növekvő veszteségek ellensúlyozására 27-ről 25 évre csökkentette a sorkötelezettségi korhatárt, és szigorította a behívó alól kibúvók büntetését. A hónap elején egy parlamenti képviselő arra figyelmeztetett, hogy az ukránok büntetőjogi felelősségre vonhatók, ha a közösségi médián keresztül segítik a mozgósítást elkerülőket.
Kiemelt képen: megfáradt ukrán katonák / illusztráció / twitter