Trump Amerikája retteg a felnövekvő BRICS-től
Az amerikai elnök további büntetővám kiszabásával fenyegette meg a BRICS tagállamait, ha nemzeti érdekeiknek elsőbbséget biztosítanak az amerikai érdekekkel szemben, és kereskedelmüket nem dollárban számolják el, hanem nemzeti valutákban – jelentette a Magyar Békekör tudósítója hétfőn.
Donald Trump további 10 százalékkal növelné a 100 százalékos büntetővámot, amellyel január végén azért fenyegette meg a BRICS-et, mert az amerikai dollár helyett nemzeti valutában növeli kereskedelmét.
Mint akkoriban írta,
„ha a BRICS országai nem kötelezik el magukat az amerikai dollárban folytatandó kereskedelem mellett, búcsút mondhatnak a csodálatos amerikai gazdaságba történő eladásaiknak”.
Hétfőn befejeződő Rio de Janeiró-i csúcstanácskozásán a BRICS tizenegy tagállama közös nyilatkozatban erősítette meg elkötelezettségét az egyenjogúságon alapuló gazdasági és politikai kapcsolatok mellett. Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika, Indonézia, Irán, Egyiptom, Etiópia, az Egyesült Arab Emírségek értésre adták, hogy nemzeti fejlődésüket nem rendelik alá mások érdekeinek, hanem nemzeti érdekükből kiindulva kívánnak együttműködni a „szuverén egyenlőség” alapján.
A riói csúcson konkrét döntések születtek a pénzügyi, az egészségügyi, a klímavédelmi, és a biztonsági együttműködésről. Először tűzték napirendre a mesterséges intelligencia irányításával kapcsolatos tennivalókat.
A pénzügyekkel kapcsolatban megerősítették akaratukat a Bretton Woods-i intézmények (IMF, Világbank) megreformálására, és bejelentették, hogy a világgazdasági termelésből és kereskedelemből való növekvő részesedésüknek megfelelő nagyobb részesedésre tartanak igényt a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank részvényeiből.
Mint tudósítónk megjegyezte, ez azt jelentené, hogy meggyengülne az Egyesült Államok monopolhelyzete mindkét intézményben, viszont megerősödne a feltörekvő gazdaságok befolyása a világgazdaság alakítására.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint 2024-ben a BRICS-országok vásárlóerő-paritáson (PPP) számolt összesített bruttó nemzeti terméke (GDP) 40,2 százalékot tett ki, szemben a Hetek Csoportjának (G7) 28,8 százalékos részesedésével.
Washington, 2025. július 7. hétfő (MB)