Titokban tárgyal London és Párizs katonáinak Ukrajnába küldéséről
Kormányzati források szerint London állítólag még hezitál a kérdésben
Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök megbeszélést folytatott arról, hogy katonákat küldenek Ukrajnába békefenntartó erőként – állítja a Telegraph névtelen forrásokra hivatkozva.
Az ukrán Vlagyimir Zelenszkij a múlt héten említette először az ötletet, és azt mondta, hogy Starmerrel tárgyalni fog erről, amikor az Kijevbe látogat. A brit lap szerint azonban Starmer egyelőre nem áll ki teljesen a javaslat mellett.
„Vannak kihívások azzal kapcsolatban, hogy mit tudnánk támogatni, mit akarnánk támogatni, és az a tágabb kérdés, hogy milyen fenyegetésnek lehetnek kitéve ezek a csapatok, és hogy ez nem eszkalációs jellegű lépés lenne-e”
– idézett a Telegraph egy Whitehall-forrást szerda este.
A Downing Street 10 és az Elysée-palota szóvivői nem tagadták, hogy Starmer és Macron a múlt héten a brit Chequers-birtokon tárgyaltak a békefenntartók lehetőségéről, de részleteket nem közöltek a beszélgetésről.
Starmer csütörtökön Kijevben járt, ahol „100 éves partnerségi” megállapodást ígért Ukrajnának.
A pletykák szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök a jövő hétfői hivatalba lépése után esetleg azt javasolja majd, hogy nyugati csapatokat vezényeljenek békefenntartóként az Oroszország és Ukrajna közötti demilitarizált övezetbe, amely állítólag a jelenlegi konfliktus vonalán húzódik majd. Amerikai erőket nem vonnának be, csak „európai” katonákat, akik nem a NATO parancsnoksága alatt tevékenykednek – állítják anem ellenőrzött médiaforrások.
Macron állítólag a múlt hónapban felvetette az „európai” békefenntartók ötletét Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek, de Varsó közölte, hogy „nem tervez semmilyen ilyen jellegű műveletet”.
A hét elején Zelenszkij a közösségi médiában azt írta, hogy „kulcsfontosságú szövetségesekkel” tárgyalt a békefenntartói ötlet megvalósításának „gyakorlati lépéseiről”.
„Kicsit elébe megyünk a dolgoknak. Még nem tartunk ott”
– mondta egy brit tisztviselő a Telegraphnak.
Az ukrajnai katonai egységek felállítását Boris Johnson volt miniszterelnök, Jeremy Hunt volt külügyminiszter, valamint két volt védelmi miniszter, Grant Shapps és Gavin Williamson is támogatta.
Az Egyesült Királyság 12,8 milliárd font (16 milliárd dollár) katonai és polgári segélyt adott Kijevnek az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus 2022 februári eszkalálódása óta, és állítólag 50 ezer ukrán katonát képzett ki brit földön.
Az, hogy a brit kormány továbbra is támogatja Kijevet, azt jelenti, hogy London „egyértelműen nem a konfliktus megoldására törekszik” – mondta nemrég Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője, aki azzal vádolta az Egyesült Királyságot, hogy „mindent megtesz azért, hogy a konfliktus elhúzódjon, és ezzel meghosszabbítsa az ukrán nép szenvedéseit”.
Kiemelt képen: Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök. © Pierre Suu / Getty Images