Tévedésből nevezték ki az FBI új igazgatóját, rögtön keresztbe is tett Donald Trumpnak
Komoly gondokat okozhat a Trump-adminisztrációnak Brian Driscoll, az FBI új megbízott igazgatója, aki egy számítógépes hiba miatt került a posztjára. Most azon munkálkodik, hogy megvédje azokat az alkalmazottakat, akikkel szemben korábban a Capitolium elleni támadásban zajló nyomozások miatt indultak belső vizsgálatok.
Hogyan lett január 20-án Brian Driscoll, Donald Trump egyik kritikusa az FBI megbízott igazgatója? Nos, bármilyen őrültségnek is tűnik, ez pusztán a véletlen műve volt.
A Trump-kormányzat azonban mind a mai napig nem tartja baklövésnek ezt, és szóba se került, hogy leváltsák Driscollt.
Ez egy olyan makacsság, amely rossz szolgálatot tesz nekik – fogalmazta meg véleményét a Blick nevű svájci lap. Mint emlékeztettek, a 2024-es elnökválasztást követően Trump csapata felkérte Driscollt, az FBI New Yorkban dolgozó különleges ügynökét, hogy legyen a Szövetségi Nyomozóiroda igazgatóhelyettese Robert Kissane vezérlete alatt.
Le directeur du FBI par intérim Brian Driscoll a été nommé par accident à l’issue d’une rocambolesque erreur de la Maison Blanche. Il est devenu le symbole d’une administration qui tente de s’opposer aux volontés de purge de Donald Trump #USA #BrianDriscoll #FBI pic.twitter.com/7CzNT2QJXs
— Emmanuel Tapsoba (@emmanutapsoba) February 10, 2025
Donald Trump 2025. januári beiktatását követően azonban Driscoll véletlenül eggyel feljebb lépett, és ő lett az FBI megbízott igazgatója: a Fehér Ház honlapja ugyanis (helytelenül) őt tüntette fel megbízott igazgatóként, Kissane-t pedig az igazgatóhelyettesként. A hiba kijavítása helyett végül Trump kormánya úgy döntött, hogy felcserélik kettejük szerepét – ismertette a vígjátékba illő történetet a The Wall Street Journal.
A komédia akkor fordult komolyabbra, anikor Donald Trump az igazságügyi minisztériumon keresztül követelte annak a hatezer FBI-ügynöknek a listáját, akik 2021 januárjában nyomoztak ellene és a Capitolium elleni támadás ügyében. Driscoll azonban megvédte a mundér becsületét:
megtagadta az amerikai igazságügyi minisztérium által kért nevek kiadását.
Ragaszkodott ugyanis a formális felülvizsgálati eljárás megindításához. Ezzel a szervezeten belül Driscoll széles körű támogatottságot szerzett a The New York Times szerint.
A CNN úgy tudja, hogy az ügy kompromisszumos megoldással zárult le: az FBI végül egy titkosított rendszeren keresztül küldte el a minisztériumnak a hatezer nevet, de az ügynökök többi személyes adatát nem adták át. Máshol megjelent információk szerint a Trump-kormányzat egy olyan dokumentumot kapott, amely részletezte az érintett ügynökök feladatkörét, szerepét és titulusát – ám a neveik nélkül.
Az igazságügyi minisztérium ezt engedetlenségnek minősítette – számolt be a The New York Times. A lap azt írta, hogy az átküldött e-mail csak kódokat, számsorokat tartalmaz a nevek helyén. Azóta áll a vita, hogy az elküldött adatok kielégítő választ adnak-e a kormányzat kérésére – az FBI-t pedig továbbra is Brian Driscoli vezeti.
hirado.hu
Kiemelt képen: Donald Trump / Fotó: Brandon Bell/Getty Images