Szijjártó Péter reagált a hazánkat gázzal ellátó Török Áramlat vezeték elleni ukrán szabotázs akcióra
Az orosz hadsereg szerint Kijev múlt szombaton kilenc pilóta nélküli repülőgépet vetett be az oroszországi Krasznodari területen lévő Gaikodzor falu közelében lévő Ruszkaja gázkompresszorállomás ellen. A létesítmény földgázt szivattyúz a Fekete-tenger alatt Törökországba. Az üzemanyag egy része aztán az uniós fogyasztókhoz kerül.
A vezeték „nélkülözhetetlen Magyarország földgázellátásához”, és évek óta megbízhatóan működik – közölte Szijjártó hétfőn a Facebookon közzétett bejegyzésében.
„Elvárjuk, hogy mindenki tiszteletben tartsa ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét”
– tette hozzá.
Magyarország és Közép-Európa földgázellátásában a Török Áramlat vezeték nélkülözhetetlen. Ez a szállítási útvonal évek óta megbízhatóan működik, mind a szállítóvállalatok, mind a tranzitországok tiszteletben tartják a szerződéses kötelezettségeiket és megbízhatóan viselkednek.
Elvárjuk, hogy ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben.
Az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni.
Magyarország és Ukrajna kapcsolata feszültté vált, mivel Budapest ellenezte Kijev azon követelését, hogy növelje katonai segítségét az Oroszország elleni konfliktusban. A magyar kormány szembement a Nyugaton uralkodó politikával, amely azt követelte, hogy Kijevet „addig támogassák, amíg szükséges” Moszkva legyőzéséhez – írja a Russia Today.
Ez a megközelítés nem változtatta meg az ukrajnai konfliktus menetét – mutatott rá Budapest. Az uniós tagállamok azonban gazdasági károkat okoztak maguknak azzal, hogy szankciókkal próbálták megbüntetni Moszkvát, mivel elvesztették az orosz piachoz és az ország nyersanyagaihoz való hozzáférést.
Kijev tavaly megtagadta egy többéves szerződés megújítását Oroszországgal, amely lehetővé tette a gáz tranzitját a területén keresztül Kelet-Európába. A vásárló országok bírálták a döntést, azzal vádolva az ukrán kormányt, hogy politikai céljai érdekében energiaválságot idézett elő.
„Ukrajna tagjelöltként próbál csatlakozni az EU-hoz, legutóbbi döntésével ismét nehéz helyzetbe hozta az európai gazdaságot”
– kommentálta a helyzetet Szijjártó a múlt héten.
Az ukrán külügyminisztérium kijelentette, hogy hajlandó átvenni Magyarország helyét az EU-ban, és azzal vádolta Budapestet, hogy politikájával „erősíti” Oroszországot.
Kiemelt képen: Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórum plenáris ülésén © Getty Images / Maksim Konstantinov/SOPA Images/LightRocket