Reuters: a Nyugat keményvonalas iszlamista rezsimtől tart Szíriában
A nyugati és arab országok a Reuters szerint aggódnak amiatt, hogy az Aszad-kormány bukása Szíriában azt jelentheti, hogy keményvonalasabb iszlamista erők megpróbálhatják átvenni a hatalmat az országban.
A hétvégén a Hayat Tahrir-al-Sham (HTS) dzsihadista harcosok által vezetett ellenzéki erők átvették az ellenőrzést nagyvárosok, köztük Damaszkusz felett, és megbuktatták Bassár el-Aszad volt elnököt, aki elhagyta az országot, és Oroszországban kapott menedéket.
A Reutersnek nyilatkozó több diplomata és elemző szerint azonban az Egyesült Államok, Izrael és más arab hatalmak a térségben attól tartanak, hogy az egyértelmű hatalom hiánya Szíriában instabilitáshoz és szélsőségességhez vezethet.
„A térségen belül és kívül is erős a félelem attól a hatalmi vákuumtól, amelyet Aszad hirtelen összeomlása okozhat” – mondta a Reutersnek Abdelaziz al-Sager, a Gulf Research Center agytröszt igazgatója, rámutatva a korábbi polgárháborúkra, amelyek az iraki kormány 2003-as és a líbiai kormány 2011-es megbuktatását követték.
Egy nyugati diplomata azt is elmondta a hírügynökségnek, hogy tekintettel arra, hogy az ellenzéki erők mennyire széttöredezettek, jelenleg nincs világos terv arra vonatkozóan, hogy miként kellene Szíriát kormányozni és kezelni a több szektából és etnikai csoportból álló, összetett lakosságot.
A diplomata félelmét fejezte ki, hogy Szíria törvénytelenségbe süllyedhet, ami lehetővé tenné az olyan szélsőséges csoportok felvirágzását, mint az Iszlám Állam (IS, korábban ISIS).
Izraeli szakértők azonban úgy vélik, hogy a Szíriát elborító káosz veszélye ellenére Aszad kormányának bukása még előnyösnek bizonyulhat a zsidó állam számára.
„A határ közelében lévő szélsőséges elemek felemelkedésével kapcsolatos aggodalmak és az egyértelmű vezető hatóság hiánya ellenére a lázadók katonai képességei – különböző formáikban – nem hasonlíthatók Irán és megbízottjainak képességeihez” – mondta Carmit Valensi, egy izraeli agytröszt vezető kutatója a Reutersnek.
Joe Biden amerikai elnök is ünnepelte Aszad bukását, de elismerte, hogy a hirtelen hatalomváltás „kockázatos és bizonytalan” időszakot teremtett Szíria számára. Az elmúlt két napban az amerikai erők több tucatnyi légicsapást hajtottak végre az IS állásai ellen Szíriában, hogy megakadályozzák a terrorcsoport újbóli megerősödését.
Washington emellett támogatta Izrael illegális előrenyomulását a Szíriával közös demilitarizált ütközőzónán túl a Golán-fennsíkon. Az Izraeli Védelmi Erők állítása szerint a behatolás célja, hogy megakadályozzák, hogy a szíriai székhelyű fegyveresek elfoglalják a határ menti területeket, és a jövőben offenzívát indítsanak Izrael ellen.
kiemelt kép: illusztráció / Fotó: star.com.tr