Peking: Annalena Baerbock hergelte a kínaiakat, akik válaszul kirúgták a német újságírókat
Annalena Baerbock azzal vádolta Kínát, hogy az orosz hadsereg támogatásával szítja az ukrajnai konfliktust
A Handelsblatt szerint hétfőn Pekingben kirúgták a német újságírókat Annalena Baerbock külügyminiszter és kínai kollégája, Vang Ji találkozójáról. A megbeszélések során Baerbock azzal vádolta Kínát, hogy azzzal szítja az ukrajnai konfliktust, hogy állítólag katonai támogatást nyújt Oroszországnak.
A német diplomata megismételte Berlin állításait, miszerint Peking drónokat és egyéb fegyvereket és harci eszközöket szállít Oroszországnak.
A találkozót követően Baerbock kijelentette, hogy a megbeszélések „tartalmilag világosak és hangvételükben barátságosak” voltak, de megismételte állításait, miszerint „a kínai gyárakból származó drónok és az észak-koreai csapatok” „Európa szívében támadják a békét” és sértik „ alapvető biztonsági érdekeit”. Nem szolgáltatott viszont bizonyítékot a drónokkal kapcsolatos állítására, amelyet Peking többször is tagadott.
A bírálat hatására a kínai biztonsági erők a beszámolók szerint kiszorították a német sajtót a találkozóról, a megbeszélések pedig zárt ajtók mögött végződtek. Közös sajtótájékoztató nem történt és közös közleményt sem adtak ki.
Nach ihrer Philippika gegen die chinesische Führung wird Baerbock eiskalt abserviert.
Sogar die gemeinsame PK wurde von den Chinesen abgesagt.
Die Chinesen strafen Baerbock mit öffentlicher Verachtung.pic.twitter.com/ydrbEXuy4f
— Georg Pazderski (@Georg_Pazderski) December 3, 2024
A német külügyminiszter pekingi útját megelőzően szintén bírálta Kínát, amiért állítólag segíti Oroszországot a konfliktusban, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy fokozza a kínai kormányra gyakorolt nyomást a rendezés érdekében.
Németország a múlt hónapban szankciókkal fenyegette meg Pekinget, válaszul azokra a meg nem erősített hírekre, miszerint Kínában állítólag létezik egy olyan gyár, amely drónokat gyárt Oroszország számára.
Kína „alaptalan spekulációként és rágalmazásként” utasította vissza a vádakat, miszerint drónokat szállít az orosz hadseregnek, kitartva amellett, hogy „körültekintően és felelősségteljesen kezeli a katonai termékek exportját”.
„Soha nem szállítottunk halálos fegyvereket a konfliktusban részt vevő egyik félnek sem, és szigorúan ellenőrizzük a katonai és kettős felhasználású drónok exportját a törvényeknek és szabályozásoknak megfelelően”
– mondta Lin Jian külügyminisztériumi szóvivő.
Közben a kínai külügyminisztérium hétfőn sajtóközleményben közölte, hogy a Baerbockkal folytatott találkozója során Vang „átfogóan és szisztematikusan kifejtette Kína álláspontját, miszerint elkötelezett a béketeremtés és a tárgyalások előmozdítása mellett”.
Hangsúlyozta továbbá, hogy Németországnak és Kínának a kölcsönös tiszteleten és megértésen alapuló kapcsolatokat kell kialakítania, hangsúlyozva, hogy a két ország közötti kapcsolatok nem irányulnak más országok ellen, és azokat nem befolyásolhatja semmilyen harmadik fél.
Kiemelt képen: Annalena Baerbock (Zöld Párt) külügyminiszter kínai kollégájával, Wang Yi-vel Pekingben /
EZ A JENÓ ESETE. JENŐ=HULYE NÓ