KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

kiemelt képen: Orbán Viktor miniszterelnök / Fotó: Bloomberg

Orbán Viktor: Mi voltunk a Nyugat fekete bárányai, de mára világos, hogy mi vagyunk a jövő

Orbán Viktor, Európa legrégebb óta hivatalban lévő miniszterelnöke, a svájci Neue Zürcher Zeitungnak adott interjújában érintette Magyarország geopolitikai helyzetét, Donald Trump visszatérését és a Nyugattal való kapcsolatok jövőjét. A miniszterelnök szerint az eddig sokszor különutasnak bélyegzett magyar modell valójában a jövő politikáját vetíti előre.

Orbán Viktor szerint Trump visszatérése gyökeresen átformálhatja a világpolitikát, mivel szerinte csak ő lehet képes befejezni az orosz-ukrán háborút. Magyarország nagy nyomás alatt volt az elmúlt években Brüsszel és Washington részéről, Trump visszatérése azonban véget vethet ennek a korszaknak, írta a Neue Zürcher Zeitung.

A világ tíz nap alatt annyit változott, mint általában évek alatt. Ez a Trump-tornádó. De Magyarország számára egyszerű: Brüsszel és Washington nyomást gyakorolt ránk. Ha egy tízmilliós országnak két csizma van a mellkasán, szinte nem is tud túlélni.

Orbán Viktor kiemelte, hogy az amerikai demokraták politikája ellenséges volt Magyarországgal szemben, Trump adminisztrációja alatt viszont javulhatnak a kapcsolatok, valamint reméli, hogy az amerikai befektetések ismét növekedni fognak.

Európa gyengesége és a világ gazdasági átrendeződése

A magyar miniszterelnök az EU gyengeségét hangsúlyozta, kijelentve, hogy a kontinens folyamatosan veszít versenyképességéből, nincs stratégiája, és nem rendelkezik erős vezetőkkel. Szerinte a gazdasági dinamika kelet felé tolódik: Kína, India és az Egyesült Államok a jövő kulcsszereplői, miközben Európa stagnál. Magyarország számára ez azt jelenti, hogy nem kötheti le magát kizárólag az európai piacokhoz, hanem nyitnia kell kelet felé is.

Az Egyesült Államok-Európa viszony és a biztonsági kihívások

A miniszterelnök szerint Európa nem támaszkodhat vaktában az Egyesült Államok biztonsági garanciáira, hanem aktívan kell tárgyalnia, hogy Washington kész legyen továbbra is védelmi szerepet vállalni a kontinensen. Az EU szerinte nem képes hatékony külpolitikát folytatni, hiszen nem tudta megelőzni sem az orosz-ukrán háborút, sem pedig előmozdítani a Balkán integrációját.

Nekünk, európaiaknak alázatosnak kell lennünk. Az EU arról beszél, hogy globális szereplő. De még a saját szomszédságában zajló fejleményeket sem tudja ellenőrizni. Sem az Oroszország és Ukrajna közötti háborút nem tudtuk megakadályozni, sem a Nyugat-Balkánt nem tudtuk integrálni. Egyetlen globális szereplő sem viselkedik így. Egy közös külpolitika csak akkor lenne reális, ha Németország és Franciaország erős politikai vezetéssel rendelkezne, és a többiek vele tartanának. De ez jelenleg nem így van.

Oroszország és a szankciók kérdése

Orbán Viktor kritizálta az Oroszországgal szembeni szankciókat, amelyek szerinte többet ártottak Magyarországnak, mint Oroszországnak. A magyar gazdaság 19,5 milliárd eurós veszteséget szenvedett el az energiaárak és a kereskedelmi korlátozások miatt. Magyarország az EU-val folytatott alkuk során mindig biztosítani akarta az orosz olaj és gáz folyamatos áramlását, és az uniós engedményeket ennek megfelelően sikerült is elérni.

Az Oroszországból származó olaj és gáz elengedhetetlen a magyar gazdaság fennmaradásához. Biztosítékokat kaptunk arra vonatkozóan, hogy Brüsszel azon fog dolgozni, hogy újraindítsa az Ukrajnán keresztüli gáztranzitot, továbbra is lehetővé teszi az olaj szállítását a Barátság vezetéken keresztül, és megakadályozza Kijev bomlasztó akcióit.

Magyarország geopolitikai pozíciója

A miniszterelnök szerint Magyarország érdeke az, hogy jó kapcsolatokat ápoljon mind a Nyugattal, mind Kínával és Oroszországgal. A hidegháborús tapasztalatokból kiindulva szerinte a nagyhatalmak mindig egymással fognak megállapodni, és a kisebb államoknak ehhez kell alkalmazkodniuk.

A hidegháború idején nőttem fel. Az volt a tapasztalatom, hogy a két nagy játékos mindig megegyezik. A harmadik és a negyedik a probléma. Az amerikaiak meg fognak állapodni a kínaiakkal. Ezért nem lesz probléma Magyarországnak, hogy jó kapcsolatokat ápoljon Pekinggel és Washingtonnal. Oroszországgal már nehezebb. Mi szeretnénk minden üzleti kapcsolatot nyitva tartani. De az EU ezt ellenzi. Az amerikai álláspont egyelőre tisztázatlan. Ki kell várnunk és meglátjuk.

Orbán Viktor arról beszélt, hogy Magyarország hosszú távú energiabiztonsága érdekében megőrizte kapcsolatait Oroszországgal, ugyanakkor folyamatosan diverzifikálja energiaforrásait, például Románia, Azerbajdzsán és Törökország irányába. Úgy véli, hogy az EU szankciós politikája nem érte el célját, és hogy a háborút már korábban diplomáciai úton kellett volna kezelni.

A szankciókat soha nem tekintettük a háború befejezésének megfelelő eszközének. De Joe Biden azt mondta: „Putyinnak meg kell buknia”. A Nyugat Oroszország Ukrajnával szembeni agresszióját arra akarja felhasználni, hogy meggyengítse az országot, visszaszorítsa. Oroszországot térdre kellene kényszeríteni, hogy feladja katonai céljait Ukrajnában. Ez egyszerűen nem sikerült.

Kiemelte, hogy a nyugati országok elhibázták a háború kezelését, mert ahelyett, hogy azonnali tűzszünetet és tárgyalásokat sürgettek volna, Ukrajnát abba a hitbe ringatták, hogy győzhet. Orbán szerint a háborút csak Donald Trump állíthatja meg, aki erős vezetőként képes lehet rákényszeríteni a feleket a béketárgyalásokra.

Ez is érdekelheti:  Támadás érhette a Barátság kőolajvezetéket

Továbbá bírálta az Európai Uniót, amely szerinte folyamatosan veszít versenyképességéből, és nem képes hatékonyan fellépni a világpolitikai kihívásokkal szemben. Véleménye szerint az EU gyengesége és vezetésének hiánya rontja Európa helyzetét a globális erőtérben.

A Patrióták Európáért és több hasonlóan gondolkodó párt van hatalmon Olaszországban, Szlovákiában és talán hamarosan Ausztriában is. Számomra az üzenet: Egyre erősebbek vagyunk, és hamarosan többségünk lesz. Az ukrajnai háború után a nagy jobboldali szövetség is lehetséges. Ennek csak az Oroszországhoz való másfajta hozzáállás áll az útjában. Európa néhány év múlva másképp fog kinézni, mint ma.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország saját politikájában továbbra is az ország érdekeit helyezi előtérbe, amely pragmatikus kapcsolatokat igyekszik fenntartani minden nagyhatalommal, beleértve Oroszországot és Kínát is.

A magyar miniszterelnök az interjúban saját politikai jövőjéről is szólt:

Amíg szellemileg képes vagyok rá, szeretnék a Parlamentben maradni. Elképzelem, hogy jó lesz a hátsó padsorokban ülni, mint egy idős, elismert ember, és a fiatalabb generáció tanácsot kérhet tőlem. Látni annak a következményeit, amit a politikai életutam során tettem. Mert még ha kritizálnak is érte: Történelmi pillanatban tettem valamit.

Magyar Nemzet

 

kiemelt képen: Orbán Viktor miniszterelnök / Fotó: Bloomberg

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!