Német lecke demokráciából: a választók akaratával szembemenve zárnák ki a kormányzásból a győztes pártot
Előbb működne együtt a – bevándorlásellenes, Ukrajna-kritikus – szélsőballal, csak ne kelljen össze-AfD-znie magát – noha utóbbi párt győzött Szászországban.
A kereszténydemokraták megígérték, hogy nem működnek együtt a szélsőjobboldali AfD-vel, ezért nehéz koalíciós tárgyalások elé néznek a szászországi és türingiai tartományi választások után – írja az Euractiv.
Az AfD a vasárnapi thüringiai tartományi választásokon a szavazatok 32,8%-ával az első helyen végzett, és ezzel először nyert tartományi választásokat Németországban.
„Az AfD egyértelmű felhatalmazást kapott arra, hogy a legerősebb erőként kormányozzon Türingiában” – mondta Alice Weidel, a párt társelnöke vasárnap este a ZDF televíziónak.
„A választók felhatalmazása egyértelmű: az AfD és a CDU koalícióját akarják”
– tette hozzá Weidel.
Az összes többi párt – köztük a második helyezett CDU, amely a szavazatok 23,6 százalékát kapta – kizárta, hogy az AfD-vel kormányozzon.
A CDU az AfD nélkül csak akkor tud többségi kormányt alakítani, ha koalícióra lép az új baloldali párttal, a BSW-vel.
Türingiát az elmúlt öt évben egy kisebbségi koalíció kormányozta Bodo Ramelow tartományi miniszterelnök vezetésével, akinek a baloldali pártja szavazatainak több mint felét elvesztette, és mindössze 13,1 százalékot ért el.
A BSW békepárti üzenettel kampányolt és azt hangoztatta, hogy csak olyan koalícióhoz csatlakozik, amely ellenzi az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat és az amerikai cirkálórakéták németországi állomásoztatását.
Ha a kereszténydemokraták koalíciót kötnek a populista baloldallal és az szociáldemokratákkal, még az sem feltétlenül lesz elég Türingia többségi kormányzásához.
Mandiner
Kiemelt képen: Björn Höcke az AfD thüringiai vezetője /Jacob Schröter/dpa (Photo by Jacob Schröter / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)