KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Nem akarnak a pedagógusok Csángóföldön tanítani – Tanárokat várnak a csángók!

Ismét tanárokat toboroz a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) iskolai és iskolán kívüli tevékenységek megtartására a csángóföldi településekre.

A tizedik éve tartó, a Moldvai Csángó Oktatási Program keretében zajló tanártoborzás megfeneklett. Az Erdélyben tapasztalható érdektelenség miatt szakemberhiánnyal küzd a Kárpátok keleti oldalán élő magyarok érdekképviseleti szervezete.

Noha honlapján és sok más médiumban az MCSMSZ már több hónapja népszerűsíti a felhívást, amelyben kiemeli, hogy a jelentkezők közt elsőbbséget élveznek a Csángóföldről tanulmányaik elvégzése végett elszármazott értelmiségiek, eddig egyetlen olyan csángó sem jelentkezett a 2009/2010-es tanévre Moldvába tanárnak, aki magyarul végezte tanulmányait. Jelentkezett ugyanakkor 110, – zömében csonka-magyarországi – nyugdíjas pedagógus. Az idősebbek nehezebben bírják a csángóföldi missziót, a csonkországiak pedig – a kulturális különbségek miatt – sok esetben nehezen tudnak alkalmazkodni a gyerekekhez.

A magyar állampolgároknak a román hatóságok felé történő „hitelesítése” is meglehetősen kényes. „Elsősorban a magyar nyelven tovább tanult csángó értelmiségieket szerettük volna hazacsalogatni, de ők távol maradnak. A következő célcsoport a fiatal erdélyi pedagógusoké, de bárki jelentkezhet moldvai magyartanárnak” – közölte Hegyeli Attila oktatási programfelelős.

A 2000-ben indult moldvai csángó oktatási program (amely előtt az ötvenes évek kivételével sajnos soha sem volt hivatalos magyar nyelvű oktatás a Kárpátok keleti felében) keretében jelenleg 21 településen folyik magyar nyelvű oktatás óvodáskortól érettségiig, de legfőképpen a 7–14 éves korosztály számára. Mindez 21 településen mintegy 1500 diákot jelent, azonban becslések szerint Bákó megyében még mintegy 9000, valamilyen szinten magyarul értő, beszélő iskoláskorú gyerek él, összesen közel 50 településen.

A 42 pedagógusi helyből idén ősztől 12 – Magyarfaluban, Külsőrekecsinben, Klézsén, Pokolpatakon, Bákóban, Nagypatakon, Szitáson – megüresedik, elsősorban ezeket kell betölteni, de lehet jelentkezni eddig „meg nem hódított”, például Bogdánfalvára, Bahánára, Forrófalvára, Oneşti-re vagy Comăneşti-re is.

Az MCSMSZ minden román állampolgárt munkakönyves állásra szerződtet, a tanárok havi bére általában összességében meghaladja a román állami oktatási rendszerben elérhető nettó fizetést, a szövetség továbbá biztosítja a lakhatási feltételeket: saját tulajdonú vagy bérelt házban szolgálati lakást és annak rezsiköltségeit fedezi. Jelentkezni egyébként önéletrajzzal és rövid motivációs levéllel az attilahegyeli@csango.ro címen, érdeklődni pedig a 0722-627656-os telefonszámon lehet.

Ez is érdekelheti:  Váratlan javaslatot tett Ukrajnával kapcsolatban a lengyel parlament alelnöke

Magyar Tanárok mihamarabbi jelentkezését sürgeti

A Magyar Kultúrális Örökség Alapítvány nevében

Tisztelettel:

Dr Szabó László

További információk itt!

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük