Nagy bajban lehet Izrael, szinte teljes a sajtózárlat
Teljesen független, vagy éppen a közösségi hálózatokon terjedő információk szerint folyamatosak az Izrael területére történő iráni rakétabecsapódások.
Bár a Times Of Israel jelentése szerint az éjszaka folyamán kevesebb mint 10 rakéta érkezett az ország területére három hullámban, az X-en számos ezzel teljes ellentmondásban lévő hír látott napvilágot.
A Sprinter Observer a The Economist lapcímét idézi:
Izrael és Irán közötti konfliktus totális háborúvá fajult: Tel-Aviv az Egyesült Államokat is bele akarja keverni a konfliktusba
A következő megjegyzésében már azt közli, hogy
„Az iráni nukleáris és rakétalétesítmények elleni izraeli csapások eddig az infrastruktúra csak egyharmadát érték el.
Ezért is lehet célja Izraelnek az, hogy az Egyesült Államok segítségét vegye igénybe, a mélyen a föld alá épített iráni atomlétesítmények megsemmisítésére, hiszen jelenleg önállóan, az ehhez szükséges technika hiányában erre nem képes.
A Times Of Israel híreit figyelve, valóban úgy tűnik, hogy meglehetősen szűrtek a megjelenő híranyagok, azok is javarészt kisebb veszteségekről számolnak be a korábbi napokhoz képest – ami amennyiben így van, valóban jó hír. Azt azonban figyelembe kell vennünk, hogy amikor egy államban korlátozzák a hírek kijutását, illetve arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy ne osszanak meg közösségi oldalakon videókat az iráni rakéták becsapódásáról, annak jó oka van, hiszen a cél minden esetben az ellenség információkkal történő ellátásának a szűkítése.
Azonban az, hogy az izraeli közlekedési miniszter megtiltotta az izraeli állampolgárok külföldre történő távozását, azt valószínűsíti, hogy nagyon komoly lehet a helyzet az országban. Miri Regev izraeli közlekedési miniszter ugyanis megerősítette, hogy csak a turisták és a diplomaták hagyhatják el az országot.
Az indok azonban meglehetősen különös:
A kormány elrendelte az izraeli légitársaságok számára, hogy ne engedélyezzék azoknak a gépeknek országból történő felszállását, amelyek izraelieket szállítanának, mivel könnyen találat érheti ezeket és a cél pedig éppen az, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék az áldozatok számát. A kétirányú forgalom, mondják, kétszeres veszélyt jelentene.
Egy izraeli hozzászóló szerint semmiképpen sem indokolható ez a korlátozó intézkedés azzal, amivel azt az izraeli szervek magyarázzák:
Ez teljesen nevetséges. Izraeliek vagyunk, és posztdoktori képzés keretében Londonban élünk. Ott bérelünk lakást, az egyik lányunk is ott van, és ott is dolgozunk. Egy hete érkeztünk egy esküvőre, és most itt kell ragadnunk további intézkedésig? Ha nincsenek járatok, a Közlekedési Minisztérium kompokat üzemeltet Ciprusra. Miért fogadjuk el ezt mennyei rendeletként?!
Irán egyébként az elmúlt napokban legalább 300 rakétát indított az izraeli területek ellen, amelyeknek egyes meg nem erősített információk szerint legalább 50 százaléka célt is ért.
Az alábbi felvételen egy nagy tömegű robbanófejjel ellátott iráni interkontinentális-ballisztikus rakéta indítása látható.
Iran is using advanced missiles for the first time, which launch vertically, disappear into the sky, and then head toward the Israel pic.twitter.com/7Ha0PenD4t
— Sprinter Observer (@SprinterObserve) June 17, 2025
A legszörnyűbb azonban, hogy az izraeli média beszámolói szerint, bár tudnak, az irán által elindított rakétákról, azonban nem látják őket, így azt sem tudják kiszámolni, hogy az ország melyik területére csapódnak majd be az indításuk után.
Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: X