Moszkva válasza a letartóztatott gagauz kormányzó Putyinhoz intézett segélykérésére
A moldovai kormány kedd óta tartja fogságban az autonóm Gagauzia vezetőjét.
A Kreml csütörtökön közölte, hogy felülvizsgálta Jevgenija Gutsulnak, Moldova autonóm gagauz régiója fogva tartott vezetőjének Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz intézett felhívását, amelyben segítséget kért szabadon bocsátásának érdekében.
Gutsult kedd este vették őrizetbe a kisinyovi nemzetközi repülőtéren a moldovai hatóságok arra hivatkozva, hogy szerepel a körözési listán. Ügyvédei útján Gutsul csütörtökön kiadott nyilatkozatában azzal vádolta meg a moldáv kormányt, hogy az a Gagauz régió autonómiájának felszámolását tervezi a közigazgatását célba vevő törvénykezéssel.
Ugyancsak csütörtökön Gutsul felszólította Oroszországot és Törökországot, hogy gyakoroljanak nyomást Maia Sandu moldovai elnök kormányára Gagauzia jogainak védelmében. A Putyinnak címzett üzenetében – amelyet Telegram-csatornáján tett közzé – azt mondta, hogy a régió „reménnyel és hittel tekint Oroszországra”, arra az országra, amely „soha nem árulta el barátait”, és mindig azok mellett állt, „akik az igazságért és törvényes jogaikért harcolnak”.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a TASZSZ-nek megerősítette, hogy Moszkva „ megvizsgálta” Gutsul kérését, és azt állította, hogy az autonóm régió vezetőjének őrizetbe vétele ellentétes a Nyugat által hirdetett demokratikus elvekkel.
Peszkov már szerdán elítélte a letartóztatást, és felszólította a moldovai hatóságokat, hogy hagyjanak fel a politikai ellenfelekre gyakorolt nyomással. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője is csatlakozott ehhez a bírálathoz, azzal vádolva a kisinyovi kormányt, hogy keményen fellép a Moszkvával való szorosabb kapcsolatokat szorgalmazó politikusok és újságírók ellen.
A moldovai média szerint Gutsult a 2023-as gagauziai kormányzóválasztással kapcsolatos vizsgálat eredményeként vették őrizetbe, amelyet megnyert. Kampányát pénzügyi szabálytalanságokkal vádolták. A moldovai kormány azt állítja, hogy Gutsul egy orosz befolyásszerző művelet részese, amelynek célja, hogy megzavarja az ország uniós tagságra irányuló törekvéseit.
A gagauzok egy török nyelvű, túlnyomórészt ortodox keresztény népcsoport, amely Moldova déli részén él. Régiójuk, Gagauzia, széles körű önkormányzati jogokat kapott. Sandu megkérdőjelezte Gutsul kormányzói mandátumát, és „bűnszervezetnek” minősítette korábbi pártját, a „Short”. Egy kisinyovi bíróság 2023-ban betiltotta a pártot.
Kiemelt képen: Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő / Fotó: TASZSZ