KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt kép: Résztvevők a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért tartott tüntetésen a Budai Várban, a Szent György téren, háttérben a Sándor-palota 2025. április 15-én. / MTI/Koszticsák Szilárd

Megbénították Budapestet, aztán letáboroztak a Várban a Pride-párti tüntetők

Kedd délután folytatódtak a Pride-párti tüntetések a fővárosban, miután Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő 24 órás demonstrációt hirdetett meg a gyülekezési jog korlátozása miatt. A szemerkélő esőben a demonstrálóknak csak lezáratni sikerült az Erzsébet hidat, megtölteni nem: pár százan botorkáltak az úttesten. Ők később felvonultak a Várba, ahol le is táboroztak. A Századvég felmérése szerint szakadék tátong a baloldali politikusok álláspontja és a lakosság többségének véleménye között: ez a többség ellenzi a Budapest Pride felvonulást, és az ahhoz kapcsolódó hídfoglaló tüntetéseket.

Sorozatban ötödik alkalommal hirdetett tüntetést az Erzsébet hídra Hadházy Ákos. Ez lesz az első olyan demonstráció azonban, amely a tervek szerint 24 órán keresztül tart. A független országgyűlési képviselőnek már korábban is voltak ilyen törekvései, ám

a rendőrség a közlekedés rendjére hivatkozva nem engedélyezte, hogy a tüntetők 24 órán keresztül tartsák blokád alatt a főváros egyik legfontosabb hídját.

Hadházy Ákos és a Momentum azóta tüntet minden kedden a fővárosban, hogy az Országgyűlés március 18-án megszavazta a gyülekezési törvény módosítását, amely a gyermekek védelme érdekében gyakorlatilag betiltja a melegfelvonulást, azaz a Budapest Pride-ot. A Momentum ez ellen füstgyertyás akcióval tiltakozott az országgyűlés üléstermében, ami miatt több országgyűlési képviselő is rosszul lett a füsttől. Kövér László házelnök szigora azonban utolérte a párt országgyűlési képviselőit: kitiltotta őket a parlamentből, összesen több mint 70 millió forintra büntette őket, majd büntetőfeljelentést is tett ellenük.

Azóta

most hétfőn elfogadták az Alaptörvény tizenötödik módosítását is,

amelynek értelmében minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz; az ember férfi vagy nő; felfüggeszthető a magyar állampolgársága annak a többes állampolgárnak, aki Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent; a kormány veszélyhelyzetben csak az Országgyűlés kétharmados, határozott időre szóló felhatalmazása alapján függesztheti fel az egyes törvények alkalmazását. Ekkor ugyancsak botrányba fulladt az ülés az országgyűlésben, majd erőszakba tokolló tüntetések kezdődtek, melyek során két rendőr is megsérült, és több mint 60 ember ellen indult eljárás.

Ez is érdekelheti:  Washington szerint küszöbön áll az ukrajnai béke-megállapodás, Moszkva szerint még nem

Hadházy Ákos talán ezért is tartotta fontosnak hangsúlyozni a keddi Facebook-bejegyzésében, hogy „nem balhézni megyünk”.

Ezúttal a korábbi eseményekhez képest változott a menetrend. Kedd délután a szemerkélő esőben

a demonstrálóknak csak lezáratni sikerült 17 órakor az Erzsébet hidat, megtölteni nem: pár százan botorkáltak az úttesten.

Ők később felvonultak a Várba, ahol le is táboroztak.

Közlekedési káosz

A tüntetés értelemszerűen ezúttal is közlekedési káoszt vont maga után. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tájékoztatása alapján lezárások voltak kedden délután fél öt és este fél nyolc között, valamint lezárások lesznek szerdán délután öt és este kilenc óra között az Erzsébet hídon és annak közelében, ezért több busz a megszokottól eltérően járt és jár majd szerdán. Ennek részleteiről ide kattintva olvashatnak bővebben.

A korábbi tüntetések rendkívül nagy feszültséget okoztak a fővárosban, mivel jelentős lezárásokat és közlekedési korlátozásokat vontak maguk után. Legutóbb és most is az Erzsébet híd lezárása után nagyon gyorsan bedugultak a környező utak, de az egész Nagykörúton, a Petőfi hídon, a pesti és a budai rakpartokon is alig lehetett közlekedni a késő délutáni, esti órákban.

A történtekre Orbán Viktor miniszterelnök április 4-én reagált a Kossuth Rádióban:

a kormányfő szintén elfogadhatatlannak tartotta, hogy egy hídfoglaló demonstráció tízezrek közlekedését nehezítse meg.

„A közlekedés aránytalan sérelmére nem lehet gyülekezési jogot gyakorolni” – emelte ki a miniszterelnök, hozzátéve, hogy lesz egy újabb törvénymódosítás „a normális, békés, demonstrációkon részt venni nem akaró polgárok védelmében.” 

A közlekedési káoszra Szentkirályi Alexandra, a kormánypártok fővárosi frakcióvezetője is reagált, aki kifogásolta, hogy „úgy tűnik, be kell rendezkednünk arra, hogy heti szinten megzavarják a budapestiek életét, azokét, akik hazafelé igyekeznek a munkából, a gyerekeikért mennének, vagy csak egyszerűen közlekedni szeretnének a városban, ahol élnek”. Szerinte az emberek hergelése, hazajutásuk megnehezítése nem vezet sehova, és csak további indulatokat szít. A kormánypárti politikus szerint

a fő közlekedési útvonalak és hidak lezárása csak arra jó, hogy borsot törjenek Budapest többségének orra alá.

A Századvég legfrissebb, keddi felmérése alapján a magyarok döntő többsége ellenzi a Budapest Pride felvonulást, és az ahhoz kapcsolódó hídfoglaló tüntetéseket. A közvélemény-kutatásban kiemelték, hogy szakadék tátong a baloldali politikusok álláspontja és a lakosság többségének véleménye között. A hídfoglalás veszélyeket is rejt: a mentőszolgálat arra figyelmeztetett, hogy a dugókkal fenyegető blokád a mentőautók számára is leküzdhetetlen akadályt jelenthet.

Ez is érdekelheti:  A hétfői Momentum tüntetés mérlege: két rendőr megsérült és több mint 60 ember ellen indult eljárás

Hadházy Ákos azonban úgy véli, hogy az autósok érdekében is tüntetnek. „Jöjjenek el ők is, akkor hamarabb elérjük a kritikus tömeget, és így a célunkat is” – üzente a független országgyűlési képviselő.

hirado.hu

Kiemelt kép: Résztvevők a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért tartott tüntetésen a Budai Várban, a Szent György téren, háttérben a Sándor-palota 2025. április 15-én. / MTI/Koszticsák Szilárd

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!