Már henceg az idióta brit média: „Storm Shadow” eszközökkel mértek csapást oroszországi mélységi területre
Ukrajna britek által szállított Storm Shadow rakétákat lőtt ki oroszországi Kurszki területen lévő célpontra – jelentette szerdán a BBC. A bejelentés azt követően történt, hogy Washington engedélyt adott Kijevnek arra, hogy ATACMS rakétákat használjon nagy hatótávolságú csapásokhoz Oroszország ellen.
Bár London hivatalosan nem erősítette meg, hogy engedélyezte volna Kijevnek, hogy rakétáit Oroszország nemzetközileg elismert területein belüli célpontok ellen használja, a BBC azt állítja, hogy brit tisztviselőktől olyan információkat kapott, amelyek szerint John Healey védelmi miniszter kedd este beszélt ukrán kollégájával.
Ezt megelőzően Healey arról tájékoztatta a parlamentet, hogy London „megduplázza” a Kijevnek nyújtott támogatását, hozzátéve, hogy „Ukrajna harctéri fellépése önmagáért beszél”. A BBC megjegyezte, hogy a brit miniszterek valószínűleg „óvatosan reagálnak majd a jelentésekre”, az Oroszország esetleges reakciójával kapcsolatos aggodalmak miatt.
A műsorszolgáltató rámutatott több, a Telegramban megosztott képre is, amelyeken állítólag egy Storm Shadow rakéta darabjai láthatók Kurszk térségében. A csatorna közölte, hogy konzultált fegyverszakértőkkel, akik megerősítették, hogy a roncsok a britek által szállított rakétával egyeznek – de nem tudták ellenőrizni a képek készítésének sem az idejét, sem a helyét.
Korábban szerdán a Bloomberg arról számolt be, hogy London jóváhagyta a Storm Shadow rakéták bevetését a kijevi erők által, válaszul azokra az állításokra, hogy észak-koreai csapatok csatlakoztak az oroszországi Kurszki területen folyó harcokhoz. (Hozzá kell tennünk azonban, hogy ezeket az állításokat eddig még semmilyen konkrét bizonyítékkal alátámasztani nem tudták sem az ukránok, sem az őket simogató nyugati hatalmak – NIF szerk.)
Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője nem kívánta kommentálni az Egyesült Királyság állítólagos döntését. A BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy „nem fog nyilvánosan beszélni egy másik ország fegyverhasználatáról”.
Bár az orosz védelmi minisztérium egyelőre nem erősítette meg a Storm Shadows kurszki bevetését, több Telegram-csatorna is azt állította, hogy szerda délután akár 12, Nagy-Britannia által szállított rakétát lőttek ki a régióra, és állítólag mindegyiket semlegesítette az orosz légvédelem.
Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető korábban azt állította, hogy több nyugati országtól is engedélyt kapott arra, hogy nagy hatótávolságú rakétáikat mélyen Oroszországon belüli célpontok ellen bevethessék.
Moszkva arra figyelmeztetett, hogy az ilyen támadások a NATO közvetlen beavatkozását jelentenék a konfliktusba.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hangsúlyozta, hogy a nyugati nagy hatótávolságú rakéták Kijev általi bevetése megváltoztatná a konfliktus jellegét. Kedden Putyin felülvizsgálta Oroszország nukleáris doktrínáját, és olyan rendelkezéseket foglalt bele, amelyek lehetővé teszik Moszkva számára, hogy fontolóra vegye a tömegpusztító fegyverek bevetését válaszul egy nukleáris fegyverrel rendelkező állam megbízottjai által elkövetett hagyományos támadásokra.
Kiemelt képen: Storm Shadow rakéta a párizsi légikiállításon. © Getty Images / Nicolas Economou