KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Magyarország jelenleg nettó befizetője az Európai Uniónak

Magyarország jelenleg nettó befizetője az Európai Uniónak és mintegy 300 milliárd forinttal több pénzt utalt be a brüsszeli kasszába, mint amennyi támogatást visszakapott – írja a Világgazdaság.

A kormány elkötelezett a költségvetési hiány csökkentése mellett – ezzel a címmel adott ki közleményt a Pénzügyminisztérium (PM) hétfőn délelőtt, reagálva a friss államháztartási adatokra.

Ebből kiderült, hogy

október végéig az államháztartás központi alrendszere 3050,5 milliárd forintos hiánnyal zárt.

Ha csak az év tizedik hónapját nézzük, akkor azt látjuk, hogy egy hónap alatt a központi alrendszer 427 milliárd forint hiánnyal zárt. Viszont ezeket a számokat érdemes pozícionálni. Október elején ugyanis az EDP-jelentésben a kormányzat váratlanul 4790 milliárd forintra emelte a pénzforgalmi deficit, ami tehát azt jelenti, hogy az októberi szinthez képest további 1700 milliárdnyi puffer maradt. Nagy kérdés, ezt mire kívánja felhasználni a gazdaságpolitika.

A PM hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett: az idén a hiányt a GDP 4,5 százalékra kívánja csökkenteni, majd a mutatót jövőre 3,7 százalékra, 2026-ra pedig 3 százalék alá mérsékeli. Mindenesetre a 2024-es év eddigi hiánya a következőképp alakult ki:

  • a központi költségvetés 3048,5 milliárd forintos mínuszt,
  • az elkülönített állami pénzalapok 197 milliárd forintos pluszt,
  • a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 199 milliárd forintos hiányt

mutatnak.

A PM kommentárja szerint a kedvezőtlen világgazdasági körülmények a magyar gazdaság teljesítményében is éreztetik a hatásukat. Az átmeneti mérséklődés után azonban a magyar gazdaság tartós növekedési pályára áll. Sőt, 2025-ben az uniós növekedési rangsor élmezőnyében lehet, amelyhez a költségvetés egyensúlyának megerősítése is alapot ad.

Hivatalos: Magyarország több pénzt fizet az EU-nak, mint amennyi támogatást visszakap

Külön kiemelték, hogy a kamatkiadásokra fordított kifizetések összege október végéig 3198,5 milliárd forint volt, amely 899,6 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél. A teljes képhez ugyanakkor hozzátartozik, hogy bár a forintpiaci kamatok már 2023-ban elkezdtek csökkenni, a pénzforgalmi kamatkiadásban ez a csökkenés csak késleltetve jelentkezik. A jövő évre nézve a kamatkiadások érdemben csökkenni fognak.

Ez is érdekelheti:  Újabb frontot nyitottak az oroszok: Belgorod irányából átlépték a határt

A Varga Mihály vezette pénzügyi tárca arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is tartósan meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést. Nyugellátásokra egészen pontosan 5244,1 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 2197,2 milliárd forintot fordított a kormány október végéig.

Külön érdekesség, hogyan alakul Magyarország uniós pénzügyi egyenlege. Az év első tíz hónapjában ugyanis mindössze 999,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor

magyar uniós kiadások 1299,6 milliárd forintot tettek ki.

Tehát Magyarország jelenleg nettó befizetője az Európai Uniónak és mintegy 300 milliárd forinttal több pénzt utalt be a brüsszeli kasszába, mint amennyi támogatást visszakapott.

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

One thought on “Magyarország jelenleg nettó befizetője az Európai Uniónak

  1. Nem tudom, miért nem tehetjük meg, hogy amíg az EU tartozik nekünk, nem teljesítjük a befizetéseket. Vonják le a tartozásukból…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük