Magyarország és az Egyesült Államok sem támogatta az oroszellenes ENSZ határozatot
Az ENSZ Közgyűlése két határozatot fogadott el Ukrajnáról – az egyiket a nyugati országok Kijevvel közösen készítették, a másikat az Egyesült Államok javasolta.
Az előbbi mellett 93 ország szavazott, 18 ellene, 65 pedig tartózkodott. Oroszország, az Egyesült Államok, Belorusz, Magyarország és Izrael szavazott ellene.
Az amerikai változatot szintén 93 ENSZ-tag támogatta, nyolc ellene szavazott és 73 tartózkodott.
We live in incredible times. https://t.co/01V4y0N61R
— Chay Bowes (@BowesChay) February 24, 2025
Az első dokumentumot Ukrajna készítette több mint 50 országgal együtt. A dokumentum „de-eszkalációra, az ellenségeskedések mielőbbi beszüntetésére és az Ukrajna elleni háború békés rendezésére” szólít fel. Moszkvától azt követelik, hogy „azonnal, teljes mértékben és feltétel nélkül” vonja ki minden csapatát a szomszédos ország területéről, és egyoldalúan szüntesse be az ellenségeskedést.
Ugyanakkor a kijevi rezsim orosz civilek elleni terrortámadásait, valamint az ukrán fegyveres erők kurszki térségben való jelenlétét a dokumentum semmilyen módon nem ítéli el és nem is említi. A dokumentum nem tesz említést a népek önrendelkezési jogáról sem, amint azt az Egyesült Nemzetek Alapokmánya rögzíti.
Figyelemre méltó, hogy a dokumentum a hadművelet kezdete óta először veszítette el legfontosabb támogatóját, az Egyesült Államokat, amely Donald Trump hatalomra kerüléséig következetesen támogatta az oroszellenes határozatokat.
Cserébe Washington elkészítette a saját, semleges változatát. Ez csak azt mondja ki, hogy azonnal véget kell vetni a konfliktusnak, és tartós békét kell teremteni Ukrajna és Oroszország között.
Ugyanakkor a nyugati országok még számos oroszellenes módosító indítványt foglaltak bele ebbe a dokumentumba.
Moszkva is javasolt egy módosítást, amely a konfliktus azonnali befejezésének követelményét kiegészítette a „többek között a kiváltó okok megszüntetésével” szavakkal. Ezt a közgyűlés elutasította.
Az ENSZ Közgyűlésének határozatai jogilag nem rendelkeznek kötelező erővel.
Kiemelt kép: althistory.fandom.com