KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt képen: Aszad volt szíriai elnök megrongált falfestménye, Damaszkusz, 12.12.24. / Fotó: Gettyimages.ru © NurPhoto / Imago Images

Lavrov ezzel magyarázta Aszad szíriai elnök bukását

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az amerikai katonai jelenlét Szíria olajban gazdag tartományaiban és az évek óta tartó, bénító gazdasági szankciók járultak hozzá Bassár Aszad volt elnök bukásához.

A Haiʾat Tahrir ash-Sham (HTS) vezette fegyveres ellenzéki csoportok november végén meglepetésszerű offenzívát indítottak, és nagyon rövid idő alatt elfoglalták Szíria nagy részét, néhány nap alatt pedig elfoglalták a fővárost, Damaszkuszt. A kormánycsapatok alig vagy egyáltalán nem tanúsítottak ellenállást.

Az események alakulása közben Aszad és családja Oroszországba menekült, ahol menedékjogot kaptak.

A TASZSZ hírügynökségnek adott hétfői interjújában a külügyminiszter kifejtette, hogy

„a helyzet romlásának egyik oka az volt, hogy az előző vezetés képtelen volt kielégíteni a lakosság alapvető szükségleteit az elhúzódó polgárháborúban”.

Lavrov így folytatta:

„A felelősség nagy része ezért Washingtonra hárul, amely de facto megszállta Északkelet-Szíriában a leggazdagabb természeti erőforrásokban gazdag régiót, és jelentős szankciós nyomást gyakorolt Damaszkuszra”.

A diplomata a régóta tartó amerikai stratégiát Washington gazdasági „fojtogatásának” nevezte, ami az évek során a szíriai lakosság körében növekvő elégedetlenséghez vezetett.

Lavrov szerint az Aszad-kormánynak a rossz gazdasági helyzet miatt kellett népszerűtlen intézkedéseket hoznia, ami viszont tüntetésekhez vezetett az országban. Miközben Moszkva humanitárius segélyt nyújtott Damaszkusznak, az Aszad-kormány nem tudott hatékony párbeszédet folytatni az ellenzékkel és a környező szomszédos államokkal.

Az amerikai hadsereg 2014 óta van jelen Szíriában azzal a vélelmezhető céllal, hogy az Iszlám Állam (IS, korábbi nevén ISIS) terroristái ellen harcoljon. Az Aszad-kormány az amerikai kontingenst mindig is megszállóknak bélyegezte, és azzal vádolta Washingtont, hogy ellopja a természeti erőforrásokat.

Oroszország is fenntart katonai jelenlétet Szíriában, két támaszpontot működtet Hmeimimben és Tartuszban. 2017-ben Moszkva és Damaszkusz között megállapodás született arról, hogy 49 évig orosz csapatokat állomásoztatnak ott.

Ez is érdekelheti:  Az orosz gáz tranzitjának leállítása két részre osztja Ukrajnát

Az Aszad-kormány megszűnése után Moszkva most készen áll arra, hogy a 2025. március 1-jéig meghirdetett átmeneti időszak lejárta után a damaszkuszi új hatalommal megvitassa a szíriai orosz katonai létesítmények jövőjét – mondta Lavrov vasárnap a RIA Novosztyinak.

A diplomata a hónap elején megerősítette, hogy Oroszország kapcsolatban áll az új damaszkuszi átmeneti kormánnyal az orosz állampolgárok és az országban lévő nagykövetség biztonsága érdekében.

 

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt képen: Aszad volt szíriai elnök megrongált falfestménye, Damaszkusz, 12.12.24. / Fotó: Gettyimages.ru © NurPhoto / Imago Images

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!