KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: @ Sergey Bobylev/RIA Novosti

Kurszk: Elérték Szudzsa külvárosát az orosz erők

Az ukrán egységek civileket ejtettek túszul és egy iskolába terelték őket. Sudzsa felszabadításakor hasznosak lesznek a Mariupol elleni támadás tapasztalatai – írja VZGLJAD.

Folytatódik az orosz csapatok offenzívája a Kurszki területen. A katonaság elérte Szudzsa külterületét. Úgy tudni, hogy az AFU nagyszámú túszt tart fogva a városban. A civilek jelenléte miatt a hadseregnek különösen óvatosnak kell lennie a művelet végrehajtása során. Milyen taktikát fog választani az orosz katonai parancsnokság?

Az orosz csapatok elérték Szudzsa külvárosát – jelentették a Mash Telegram-csatorna forrásai. Az online forrás szerint a katonák ellenőrzésük alá vonták a járásközpontot Belaja településsel összekötő országutat. A 155. és 106. dandár a „részben ellenőrzött” Ljubimovka felől nyomul előre. A védelmi minisztérium egyelőre nem erősítette meg ezt az információt.

A legtöbb szakértő azonban hajlik arra, hogy a terület gyors megtisztítása nem lesz lehetséges. Ennek az az oka, hogy az ellenség a lakosság egy részét túszként tartja fogva Szudzsában, amint azt Alekszandr Bogatcsev, a szudzsai járás vezetője a TASZSZ-nak adott interjújában elmondta. Elmondása szerint az AFU az iskolai kollégium épületébe viszi az embereket, ezt maga az ukrán hadsereg által közzétett számos videó is megerősíti.

Ennek fényében Tatjana Moszkalkova, az oroszországi emberi jogi ombudsman arról számolt be, hogy tömegesen fordulnak hozzájuk olyan állampolgárok, akiknek a Kurszki területen élő rokonait az AFU erőszakkal elhurcolta. Hozzátette, hogy több mint ezer helyi lakosról van szó. Ugyanakkor az invázió kezdete óta a régióból legalább 112 ezer embert evakuáltak.

Emlékeztetnek, az orosz hadsereg offenzívája a kurszki régióban a múlt héten kezdődött. A védelmi minisztérium megjegyezte, hogy az előrenyomulás során a csapatok csapást mértek az ellenséges erők koncentrációjára Darjino, Ljubimovka, Malaja Loknya, Tolsztoj Lug, Novij Puti és Plehovo térségében.

A további előrenyomulást a Kurszki területen és különösen Szudzsa visszafoglalását több tényező is megnehezíti, állapítják meg szakértők.

„Az orosz csapatok előrenyomulása a város felé különböző irányokból történik. Vannak jelentések arról, hogy a harcosoknak sikerült elérniük a város külterületét. De a hadműveleti helyzet meglehetősen gyorsan változik”

– mondta Vaszilij Dandykin katonai szakértő.

Ez is érdekelheti:  Zelenszkij megmagyarázta, miért ajánlott pénzt Szlovákia miniszterelnökének

Előrejelzése szerint az orosz fegyveres erők a település felszabadításakor a kis katlanok taktikájához fog folyamodni. Ez a művelet azonban számos nehézséggel jár majd. A fő probléma az, hogy az AFU túszul ejti a civileket.

„Harcosaink már szembesültek azzal a ténnyel, hogy az ellenség barikádként használja az embereket, amikor városokat és falvakat szabadítottak fel Donbasszban és Novorosszijában”

– emlékeztetett Dandykin, emlékeztetve az egyik legutóbbi ilyen epizódra Ugledarban.

A szakértő szerint az AFU szudzsai állásait tömeges csapásokkal lehetne kiiktatni, azonban a túszhelyzettel az orosz félnek számolnia kell a döntések meghozatalakor.

„Mindent megtesznek azért, hogy a civileket kivonják a tűzvonalból”

– hangsúlyozta Dandykin.

Ráadásul az évszakváltás némileg megnehezítheti a Szudzsa felszabadítására irányuló műveletet.

„Az időjárás is problémává válik az ellenség számára és a véleményem szerint a körülményeket még inkább megnehezíti majd az AFU”

– mondta a szóvivő.

Szakértői becslések szerint a mostani hét döntő lesz.

„Kijev a hadjárat során hatalmas erőforrásokat veszített, de nem érte el a kitűzött célokat. Ha az ellenség nem próbál beszivárogni és kisebb csoportokban kivonulni Szudzsából, akkor elfogják vagy megsemmisítik őket – az lesz a sorsuk, mint az ugledari testvéreiknek”

– jósolja Dandykin.

Az ellenséges csoportok még mindig a járásközpont peremén tartózkodnak, teszi hozzá Borisz Rozsin katonai szakértő.

„Frontális támadásba bocsátkozni a likvidálásuk nélkül értelmetlen. Jelenleg az a feladatunk, hogy tűzuralmi helyzetet teremtsünk ezen a területen”

– véli.

„Ezzel párhuzamosan az orosz csapatok folytatják a Szudzsához közeli települések felszabadítását. Vagyis ismét megpróbálunk bekerítéssel fenyegető helyzetet teremteni az AFU számára, ami hosszú távon kedvez a visszavonulásuknak”.

– véli.

A szudzsai fogságban lévő civilekkel kapcsolatos kockázatokról szólva Rozsin arra is rámutatott, hogy ez az ellenség megszokott taktikája. „Így akarják megfosztani Oroszországot a nehézfegyverek, például a FAB-ok használatának lehetőségétől.”

„Kétségtelen, hogy a hadsereg mindent megpróbál majd megtenni annak érdekében, hogy a város infrastruktúrájában keletkező károkat minimalizálja. Bármelyik épület rejtheti hazánk elfogott polgárait. Ezért a Szudzsa elleni támadást maximális óvatossággal kell végrehajtani”

– teszi hozzá a szakértő.

„Természetesen ezek a feladatok megnehezítik az előrenyomulást. Mindazonáltal gazdag tapasztalatunk van olyan települések elfoglalásában, ahol az ellenség szándékosan „emberi pajzsot” alkotott. Emlékezzünk Mariupolra. Természetes, hogy az akkor megszerzett tapasztalatokat a jelenlegi helyzetben alkalmazni fogjuk.

– érvel Rozsin.

„Meg kell jegyeznem, hogy a polgári lakosság életének megmentése nem zárja ki a légi egységek alkalmazását. A repülőgépek csapást mérhetnek raktárakra, utakra, amelyeken az ellenség visszavonulást tervez. Általános katonai műveletről beszélünk, amelyben a legkülönbözőbb katonai szakterületek képviselőinek erőfeszítései kapnak helyet”

– mondja a szakértő.

„Szudzsa felszabadításának időpontját azonban gyakorlatilag lehetetlen megjósolni. Az ellenség még mindig fenntartja a tartalékok bevonásának lehetőségét. Ettől függetlenül a kezdeményezés ebben az irányban már átkerült az orosz hadsereg kezébe. Nem kell ‘fejvesztve rohanni’”

– jelentette ki Rozsin.

„Jó ütemet értünk el, fontos, hogy ezt megtartsuk. Oroszország módszeresen cselekszik: lépésről lépésre kiüti az ellenséget a döntő fontosságú településekről, elég érzékeny veszteségeket okozva emberekben és felszerelésben, ezzel nagyon kegyetlen „tréfát” űzve az AFU-val”

– zárta Rozsin.

Ez is érdekelheti:  Zelenszkijjel beszélt telefonon a szerb elnök

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: @ Sergey Bobylev/RIA Novosti

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!