KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kreml: az orosz nukleáris doktrína módosításával válaszolunk a nyugati fenyegetésekre

Az orosz politikai döntéshozók tervezik, hogy a NATO-val szembeni növekvő feszültségre válaszul kiigazítják az ország nukleáris doktrínáját – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

A tisztviselő csütörtökön újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy a NATO-nyilatkozat, amelyet a tagállamok a héten Washingtonban tartott csúcstalálkozón hagytak jóvá, “átgondolt, összehangolt és hatékony választ” követel Moszkvától az Egyesült Államok vezette katonai blokk “megfékezésére”.

Ennek fényében Peszkov a NATO-t az ukrajnai konfliktusba mélyen belekeveredett “konfrontáció eszközének” nevezte, hozzátéve, hogy

“a nukleáris doktrínán folyik a munka, ezek a megbeszélések szakértők bevonásával valóban zajlanak”.

A nukleáris fegyverek nem az egyetlen elrettentő eszköz, amely Oroszország rendelkezésére áll – tette hozzá Peszkov, anélkül, hogy további részleteket közölt volna.

A NATO szerdán a washingtoni csúcson nyilatkozata Moszkvát “a szövetségesek biztonságát fenyegető legjelentősebb és legközvetlenebb fenyegetésnek” nevezte, miközben elítélte az Ukrajna elleni hadműveletet. Megerősítette továbbá, hogy “a nukleáris elrettentés a szövetség biztonságának sarokköve”, és hozzátette, hogy a NATO továbbra is beruház a nukleáris képességekbe. A szövetség elítélte továbbá Moszkva “felelőtlen nukleáris retorikáját és kényszerítő nukleáris jelzéseit”.

A dokumentumot azt követően adták ki, hogy Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nyilvánosságra hozta, hogy a blokk tagjai arról tárgyalnak, hogy több nukleáris fegyverüket készenléti üzemmódba helyezik az Oroszország és Kína felől érkező potenciális fenyegetések elhárítására.

Moszkva eszkalációként ítélte el a nyilatkozatot.

A jelenlegi nukleáris doktrína szerint Oroszország csak “válaszul az ellene vagy szövetségesei ellen irányuló nukleáris és más típusú tömegpusztító fegyverek bevetésére, valamint az Oroszország elleni, hagyományos fegyverek alkalmazásával elkövetett agresszió esetén, amikor az állam puszta léte kerül veszélybe” használhatja nukleáris arzenálját. Júniusban azonban Vlagyimir Putyin orosz elnök elárulta, hogy Moszkva a nukleáris doktrína módosítását fontolgatja, és kifejtette, hogy az ország “potenciális ellenfele… új elemeken dolgozik, amelyek a nukleáris fegyverek bevetési küszöbének csökkentésével kapcsolatosak”.

Ez is érdekelheti:  Elkezdődött, Putyin jóváhagyta - ki hitte volna ezt valaha?

Putyin szerint Moszkva riválisai különösen az “ultraalacsony hatásfokú robbanó hatású nukleáris eszközökre” összpontosítanak.

“Tudjuk, hogy nyugati szakértői körökben fontolgatják az ilyen fegyverek alkalmazásának lehetőségét, és ebben nincs semmi különösen szörnyű. Erre oda kell figyelnünk”

– hangsúlyozta Putyin.

Moszkva ugyanakkor következetesen kijelentette, hogy soha nem szabad nukleáris háborút vívni, elutasítva a nyugati vádakat a kardcsörtetésről.

Orosz Hírek

 

Kiemelt képen a Kreml / Fotó: © Sputnik / Natalia Seliverstova

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük