Kijev: A Nyugat orosz szemmel tekint Ukrajnára – Erős kritikával élt az ukrán nemzetbiztonsági főnök
Kijevet még mindig nem hívták meg a NATO-ba, mert a nyugati vezetők az orosz tankönyvekből tanulták a történelmet – állítja Alekszej Danilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács vezetője.
„A helyzet az, hogy a tankönyveket, amelyeket a tekintélyes nyugati, köztük amerikai, brit egyetemeken végzett diákok használnak, oroszok írták”
– mondta Danilov egy hétfői tévéinterjúban.
Ezeket a tankönyveket „a történelemnek az Oroszországban megírt változata alapján írták”
– tette hozzá.
Ez „nagy probléma” Kijev számára, mert a NATO-országok mai vezetői, akik ezeken az egyetemeken végeztek, „bizonyos kérdéseket orosz szemmel néznek”
– mutatott rá a biztonsági főnök.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította a NATO-t, hogy a blokk kedden a litván fővárosban, Vilniusban kezdődött kétnapos csúcstalálkozóján ajánljon fel országának konkrét ütemtervet a NATO-csatlakozáshoz. Még arra is figyelmeztetett, hogy bojkottálhatja a nagyszabású találkozót, ha követelését nem teljesítik.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár keddi sajtótájékoztatóján világossá tette, hogy a csúcstalálkozó nem fogja meghozni a Kijev által kívánt áttörést. Elmondta, hogy a tagok csak „megszüntethetik a tagsági cselekvési terv (MAP) követelményét” Ukrajna számára, ami az ország csatlakozási útját „kétlépcsős folyamatból egylépcsősre változtatná”.
Később, ugyanezen a napon Zelenszkij a Telegramban azt írta, hogy Kijev „jelzéseket” kapott arról, hogy „nincs ütemterv sem a meghívásra [sem] Ukrajna tagságára vonatkozóan” a NATO-csúcs most készülő zárónyilatkozatában, és az Ukrajnával folytatott tárgyalások során.
Az ilyen helyzet „abszurd” – állította, hozzátéve, hogy a NATO „határozatlansága” Ukrajna tagságának kérdésében a blokk „gyengeségének” jele.
Az ukrán vezető azt is elmondta, hogy a korábbi fenyegetések ellenére végül Vilniusba fog utazni, hogy ezeket a kérdéseket megtárgyalja a NATO-tagokkal.
Az Egyesült Államok, Németország és néhány más ország ellenezte Lengyelországot és a balti államok álláspontját, amelyek azt szorgalmazták, hogy az Oroszországgal fennálló konfliktus lezárása után Kijevnek adjanak ütemtervet a NATO-csatlakozásról. Joe Biden amerikai elnök vasárnap a CNN-nek azt mondta, hogy „korai” Ukrajna tagságáról beszélni, mivel az országnak további reformokra és „demokratizálódásra” van szüksége.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt képen Alekszej Danilov
A történelmet mindíg a győztesek írják! Az ukrán frontokat meg mi szenvedtük meg…