Jó, akkor legalább már ezt is tudjuk…
Emmanuel Macron szerint az iszlám nem is jelent veszélyt
A francia belügyminisztérium friss hírszerzési jelentése szerint a Muszlim Testvériség évtizedek óta igyekszik beszivárogni az európai intézményekbe. Emmanuel Macron elnök azonban arra figyelmeztetett, hogy nem szabad „paranoiássá vagy összeesküvés-hívővé válni” a témában. Az ügy politikai vihart kavart Franciaországban és az Európai Unióban is.
Emmanuel Macron francia államfő hétfőn úgy nyilatkozott a Le Figaro beszámolója szerint, hogy bár valóban észlelhetők a Muszlim Testvériség befolyásának nyomai „egyes környékeken”, a lakosságnak nem szabad azt hinnie, hogy „mindenhol ott vannak, mert ez összeesküvés-elmélethez vagy paranoiához vezethet”.

Fotó: AFP
Hatalmas maflást kapott „asszonyától” Emmanuel Macron (videó)
Emmanuel Macron szerint nem szabad kétségbe esni
A francia elnök kijelentése éles ellentétben áll a francia belügyminisztérium múlt héten kiadott jelentésével, amely egyértelműen egy hosszú távú, szervezett beszivárgási stratégiát írt le. A dokumentum szerint az iszlamista szervezet célja az, hogy az uniós intézményekbe és a muszlim közösségekbe beépülve előmozdítsa a saría nyugati bevezetését, egyfajta „ötödik hadoszlopként” működve.
A radikális baloldali La France Insoumise vezetője, Jean-Luc Mélenchon a jelentést „iszlamofóbnak” minősítette, és azt állította, hogy „a harmincas évek zsidó összeesküvés-elméleteit idézi a mostani muszlim összeesküvés-narratíva.”
A francia belügyminiszter, Bruno Retailleau visszautasította ezeket a vádakat, és Mélenchont az iszlamizmus „hasznos idiótájának” nevezte:
Az iszlamista beszivárgás előretörése mély, és sokan nem vették észre. Nem reagálhatunk a takijjára, a megtévesztésre omertával, vagyis hallgatással.
Retailleau bejelentette, hogy a kormány célzott intézkedéseket fog hozni a Muszlim Testvériséghez köthető civil szervezetek anyagi támogatásának felszámolására, és hírszerzési eszközökkel fogják feltérképezni a helyi „iszlamista ökoszisztémákat”.
Uniós vizsgálatot követelnek
A jelentés nemcsak Franciaországban, hanem más európai országokban is visszhangot keltett. Svédország például, miután a dokumentum szerint a Muszlim Testvériség egyik európai központjaként működik, vizsgálatot indít az iszlamista befolyás felmérésére. Mindeközben ötven európai parlamenti képviselő, köztük Marion Maréchal francia EP-képviselő levélben szólította fel Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, hogy tegyen közzé részleteket az Európai Bizottság és a Muszlim Testvériség közötti kapcsolatról. A képviselők azt követelték, hogy Brüsszel tiltsa be a Muszlim Testvériséget Európában:
A Muszlim Testvériség veszélyt jelent Európára. Az Európai Bizottságnak harcolnia kellene ellene, nem pedig finanszíroznia azt!
A Muszlim Testvériséget több országban – így Egyiptomban és az Egyesült Arab Emírségekben – terrorszervezetként tartják nyilván.
MN