KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Jégkorszakba lépő Franciaország: tömegtüntetést robbant ki Macron „királyi vétója”

Olaj volt a tűzre a „Jupiternek” gúnyolt francia köztársasági elnök, Emmanuel Macron leereszkedő hangvételű, a francia néphez intézett levele, amelyben koalíció megkötésére szólította fel a választásokat követően a parlamentbe jutott pártszövetségeket, a két legerősebb francia párt kizárásával. A legnagyobb szakszervezeti tömörülés máris tiltakozó gyűléséket hirdetett. Mindeközben az Új Népfront szélsőbaloldali, piacellenes programjának híre lebénította a teljes francia gazdaságot.

Megállt az idő a parlament feloszlatásának bejelentése óta; jégkorszakba léptünk. Kivárás uralkodik a beruházási döntések és a munkaerő-felvétel tekintetében a gazdaság minden szegmensében – nyilatkozta a Le Figaro által idézett Patrick Martin, a francia vállalkozók szövetségének (Medef) elnöke. A parlamenti konszenzus lehetetlensége a szélsőbaloldali szellemű Új Népfront gazdaságilag aggasztó programjával párosulva növeli a francia gazdaság letargiába süllyedésének kockázatát – figyelmeztet a lap, amely számos elemzői vélemény mellett szintén úgy látja:

stagnálás és gazdasági katasztrófa szélére sodorta az országot

a választások után előállt politikai szituáció.

Lefagyott befektetők

A baloldal programja ugyanis hidegzuhanyt jelentene a gazdaság számára:

„a magánszemélyek és a vállalkozások adójának emelése,

a minimálbér brutális felértékelése és a bérek automatikus indexálása az inflációhoz, az elfogadott nyugdíjreform megsemmisítése, ha ez nem megy, akkor a

munkaerőpiaci reform leállítása, a bérek befagyasztása”

– idézi a Le Figaro a baloldal hajmersztő programját, melyből ez csak néhány pontot jelent, s melynek része lenne a gazdagok megadóztatása is. A befektetői kivárások oka, hogy a francia parlament három egyforma nagyságú tömbre oszlott, s a parlament így „tehetetlenségre” lehet kárhoztatva, nem tudván kézbe venni a gazdasági folyamatok irányítását.

Robert Schiller Nobel-díjas közgazdász mondása jól ismert: a pénzügyi piacok utálják a bizonytalanságot. „A növekedés motorját csak akkor lehet újra beindítani, ha az ország világos és stabil gazdaságpolitikát folytat” – mutatott rá Patrick Martin egy nappal az előre hozott parlamenti választások második fordulója és az Új Népfront relatív győzelme után.

Kezdődik a tánc

A CGT, az ország legnagyobb – szélsőbaloldali szellemű, az országot lángba borító, számos korábbi megmozdulás szervezéséről ismert – szakszervezeti tömörülésének vasúti dolgozókat tömörítő szervezete felhívással fordult a vasutas-szakszervezetekhez, hogy fejezzék ki tiltakozásukat a választási eredmények figyelmen kívül hagyása miatt.

A vasutas-szakszervezet sajtóközleményében július 18-ra gyűlésekre hívott fel a prefektúrák előtt és Párizsban a nemzetgyűlés közelében, hogy követeljék az Új Népfront kormányának beiktatását. „A CGT és szervezetei ünnepélyesen felszólítják Emmanuel Macront, hogy tartsa tiszteletben az urnák eredményét” – sürgeti a szakszervezet.

Ez is érdekelheti:  Tamás a Krímből: így lőtték szét az ukrán kiképzőbázist

„A szavazás által keltett remények hatalmasak, de a szociális követeléseink is azok” – figyelmeztet a szakszervezet. „Olyan benyomásunk van (a köztársasági elnökről), mintha XVI. Lajos Lajos bezárkózott volna Versailles-ba” – fogalmazott Macronra utalva Sophie Binet. A CGT főtitkára a legnézettebb francia hírtelevízióban, az LCI-n felszólította az elnököt, hogy őrizze meg az országot ahelyett, hogy kannaszámra dobálja a benzint az általa gyújtott tüzekre. A cél az, hogy nyomást gyakoroljanak a végrehajtó hatalomra, s hogy azt felszólítsák a nép szavazatainak tiszteletben tartására – így a szakszervezeti vezető, aki hozzátette: ha ez ha nem történik meg, fennáll a veszélye annak, hogy az ország káoszba süllyed.

A királyi vétójog visszatérése?

Valóságos belpolitikai cunamit kavart, amikor három nappal a parlamenti választások második fordulója után a köztársasági elnök arra kérte a magukat a köztársaság intézményrendszerében meghatározó politikai erőket, hogy kössenek kompromisszumokat – ez ugyanis a feltétele azt új miniszterelnök kinevezésének. Az államfő nem rejtette véka alá, hogy

az új kormány megalakítását a választásokon legtöbb voksot kapó Nemzeti Tömörülés (RN) és a választást megnyerő baloldali koalíció korábbi vezető ereje, az Engedetlen Franciaország (LFI) kizárásával képzeli el.

Csakhogy a kirekeszteni vagy megrendszabályozni próbált pártok hallani sem akarnak az államfő elképzeléseiről. Az Új Népfront, amely a legtöbb képviselővel (182) rendelkezik az új törvényhozásban, kifejezetten követeli, hogy kormányozhasson, és hogy a saját emberét küldje Matignonba.

Az LFI vezére, a trockista Jean-Luc Mélenchon az X-en kijelentette: „Ez a királyi vétójog visszatérése az általános választójoggal szemben”, és más baloldali pártokkal együtt felszólította Macront, hogy „hajoljon meg az urnák ítélete előtt”.

A legfelsőbb szovjet

A választások második legnépszerűbb pártjaként végzett LFI teljes kizárását még az első választási fordulót fölényesen megnyerő, majd a következő fordulóban technikai eszközökkel kisakkozott konzervatív Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője, Marine Le Pen is szóvá tette. Szerdai nyilatkozatában gúnyos szavakkal illetve Macront, aki az LFI blokkolását javasolja, amikor ez a párt segített neki mindössze három nappal ezelőtt, hogy a Reneszánsz (Macron kormánypártja) képviselőit megválasszák.

„Az elnök üzenete mostantól ennyi: magatokra maradtatok!”

– fogalmazott Jordan Bardella, az RN elnöke, elítélve „ezt a méltatlan cirkuszt”.

Ez is érdekelheti:  Bayer Zsolt: Ursula von der Leyen szájára vette ’56-ot

„Mi lesz itt, mit hoz a holnap? Megkezdődött a hipotézisek és ötletek versenye” – írta a le Figaro publicistája, a furcsaságok és találmányok szokásos zsibvásárára utalva. „Legfelsőbb szovjetje élén Jean-Luc Mélenchon azonnal kormányfői posztot követel, készen arra, hogy a nyakánál fogva igazgassa, kormányozza az országot” – élcelődött a lap vezércikke, mely szerint „ismerjük a tribunust, a bolíviai akcentusát és a felháborodását, de mindezzel nem nyert semmit”. (A publicista a trockista politikus közelmúltban megtett több bolíviai útjára, a szélsőbaloldal fellegvárába tett zarándoklataira utal – a szerk.)

Jupiter és a gyújtózsinór

A lap emlékeztet: Macron üzenete annak a francia népnek szól, amelynek választói „június 9-e óta három szavazáson is erőteljes elutasítást fejeztek ki elnöki álláspontjával szemben, amelyet túl arrogánsnak, túl cezaristának tartanak. Persona non grata lett”.

Ehhez képest üzenete „nem egy bíróé, aki a harcok felett áll, hanem egy

jupiteriánus vezetőé, aki feltételeket diktál, és elvárja a politikai erők tiszteletteljes magatartását,

ha azok azt remélik, hogy majd az ő fennhatósága alatt kormányozhatnak. Vajon tisztában van-e azzal, hogy szavai, ha így tüzelnek, a robbanás gyújtózsinórjává válhatnak?” – teszi fel a kérdést a lap szerkesztőségi cikke, amely figyelmeztet: „Létfontosságú, hogy megóvjuk Franciaországot az Új Népfront öngyilkos programjától: ez térdre kényszerítené az országot!”

 

Udvardy Zoltán – Magyar Nemzet

 

Kiemelt kép: Tüntetők a dél-franciaországi Marseille-ben, 2024. július 7-én, a parlamenti választások második fordulója után (Fotó: EPA/Teresa Suarez)

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük