Itt az új Izland? Elég volt az EU-ból – Cipruson is
Ciprusiak ezrei vonultak utcára az EU-sarcok miatt. Eközben már befolyásos politikusok is az izlandi példa megvalósításán gondolkodnak, és szembemennének az EU-val és az IMF-fel.
A ciprusiak feldühödtek az európai uniós mentőcsomag miatt, és az utcára vonultak. Az emberek ugyanis kezdik megérezni a segély valódi hatásait, miközben növekszik az elégedetlenség a kormánnyal szemben az egyezség és a korábbi szigorú tőkekorlátozás miatt – cikkezett a PressTV.hu.
Március 25-én az ország megegyezett az Európai Unióval és az IMF-fel egy óriási összegű, 10 milliárd eurós csomagban, hogy megmentsék gazdaságukat. Az egyezség szerint azok, akik 100 ezer eurónál nagyobb összegű bankbetétekkel rendelkeznek a ciprusi nemzeti bankban és az ország második legnagyobb pénzintézetében, a Laiki Bankban akár 60 százalékos veszteséget is elszenvednek az kivetett adó miatt.
A lakosok, köztük a Laiki Bank alkalmazottai elkeseredettségükben utcára vonultak és elmondták, csalódottak és dühösek, amiért a politikusok nem foglalkoznak a problémáikkal. Hozzátették: nyílt titok, hogy a „nagyfiúk”, akik információk birtokába jutottak, kimenekítették a pénzüket külföldre. A Nicos Anastasieades ciprusi elnök veje által irányított cég állítólag 20 millió eurót vitt ki az országból a segélyről szóló egyezség megkötése előtt.
A Laiki Bank 2300 alkalmazottjának bizonytalanná vált a sorsa, akik attól félnek, hogy elvesztik állásukat. Információk szerint a Laiki dolgozói elveszíthetik a megspórolt nyugdíj-megtakarításaikat is, mivel azt semmi nem védi az EU-s egyezség miatt.
A ciprusi kormány szigorú tőkekorlátozást vezetett be, amire nem volt példa az eurozónában. A napi pénzkivételt maximalizálták, 300 eurónál nagyobb összeghez nem juthattak hozzá az emberek.
Omirou: Ciprusnak vége, ha nem szabadulunk meg a trojkától
„Nincs más alternatívánk, meg kell szabadulnunk a trojkától és az egyezség miatti kötelezettségektől” – mondta Yiannakis Omirou, a Képviselői Ház elnöke a Famagusta Gazette cikke szerint. A politikus a trojka alatt az Európai Uniót, az Európai Központi Bankot és a Nemzetközi Valutaalapot értette. (Érdekes módon, a hír nem jelent meg a fősodratú médiában – a szerk.)
Omirou közölte: kételkedik abban, hogy egy független bizottság általi vizsgálat valóban választ adna arra, hogy kik azok, akiknek valóban felelősséget kellene viselniük, amiért a gazdaságot és a bankszektort az összeomlás szélére sodorták Cipruson. A politikus úgy vélte, a trojka követeléseivel az országot a legrosszabb típusú gyarmati létbe sorolja, és figyelmeztetett: nincs más alternatíva, mint hogy az ország megszabaduljon attól és az egyezség miatti kötelezettségektől. Megjegyezte, ez biztosan áldozatot követel azáltal, hogy a hátuk mögött hagyják a trojkát és az Európai Stabilitási Mechanizmust (EMS), de így tudják csak biztosítani a nemzeti függetlenségüket, a nemzeti szuveneritást, az erkölcsi integritást és a gazdasági függetlenséget. Szerinte ha nem így tesznek, azzal megpecsételik Ciprus sorsát és lemondhat az ország a jövőjéről.
A bankok helyett az emberek pártját fogja Izland
Úgy tűnik, a ciprusi befolyásos politikus az izlandi példára esküszik. (Bár valószínűleg Ciprus számára már sokkal több áldozattal járna az EU-val való szembefordulás, mivel sok mindent kellene „visszacsinálni” – a szerk.) Mint ismert, Izland felfüggesztette uniós csatlakozási tárgyalásait. Izland a bankjai 2008-as sokkoló csődje után, 2009-ben kezdte meg a tárgyalásokat a csatlakozásról. A sokk miatt akkoriban sokan biztonságosabbnak vélték bekerülni az unióba, de ma már a többség ez ellen szavazna egy referendumon. A fenntartásokat fokozta, hogy a szigetország gazdasága jól magához tért, miközben az EU több tagja adósságproblémákkal küszködik.
Az ország korábban visszautasította a bankok hitelezőinek megmentését, miután a pénzintézetek adóssága meghaladta az állam gazdaságának tízszeresét. Ezután a kormányzat következő lépése, amely megakadályozta a pénz kiáramlását, elegendő volt ahhoz, hogy kivédjék a spekulánsok támadásait, így maradt erejük arra, hogy a háztartásokat és az üzleti életet támogassák. Izlandon elérték ugyanis azt, hogy az állampolgár legyen a politika főszereplője, ne pedig a politikus, és ezt még az új alkotmányban is rögzítették.
Az izlandiak évekig demonstráltak a felelőtlen döntéshozók, a bankok, a pénzügyi válság előidézői ellen. Az izlandi nép markáns fellépésének hatására végül a kormány lemondott, a bankokat államosították, a válságért felelős politikusokat és bankárokat börtönbüntetésre ítélték. Általános népszavazás került kiírásra, amelynek eredményeként elutasították az államadósság egy részének visszafizetését – tudatta korábban a privatbankar.hu
A Jobbik szerint is az izlandi példát kellene követni
A Jobbik korábban felszólította a kormányt, hogy kövesse Izland és az izlandi kormány példáját és álljon az emberek pártjára a bankokkal szemben – erről Volner János, a Jobbik alelnöke, frakcióvezető-helyettese beszélt egy sajtótájékoztatón. A nemzeti radikális párt szerint szerint ezt a „receptet” kellene a magyar kormánynak is képviselnie és a devizahitelesek oldalára kellene állnia, de ehelyett a Fidesz-kormány ugyanúgy kiszolgáltatja az embereket a bankok „kényére-kedvére”, ahogyan azt az előző szocialista kormányok tették.
KZ
„Az izlandi nép markáns fellépésének hatására végül a kormány lemondott, a bankokat államosították, a válságért felelős politikusokat és bankárokat börtönbüntetésre ítélték.”
Egy államnak, melyben nincs lehetőség bizonyos változásokra, nincs lehetősége a fennmaradásra.
oiproks
Ez az új gyarmatosítási rendszer kizárólag a külföldi zsoldban álló kormányok számára „buli”.
A nemzetek ébredeznek és ez az EU nevű világhatalmista, nemzetellenes rablóbanda annyira hiányzik nekik, mint leprásnak a kolera. Ennél még a gyalázatos Szovjet uralom is klasszissal jobb volt!
Ennyire azok sem küldték padlóra a nemzeteket.
Nagy Péter