Ismét összeül a parlament nemzetbiztonsági bizottsága, az ukrán befolyásolási kísérleteket tárgyalják
Ismét zárt ülést tart kedden az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága. A megbeszélést Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője kezdeményezte Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének és az ukrán befolyásolási tevékenységek kapcsolatának ügyében.
Zárt ülés keretein belül egyeztet kedden a parlament nemzetbiztonsági bizottsága – derült ki az Országgyűlés honlapján közzétett meghívóból. Az ismertető szerint a délben kezdődő megbeszélésen az aktuális nemzetbiztonsági kérdésekről tartanak tájékoztatót, miután a sajtó újabb gyanús ukrán kapcsolatokat tárt fel a Tisza Pártnál.
Magyar Péter tavaly nyáron ukrajnai útjáról több platformon is rendszeresen beszámolt, és folyamatosan osztott meg fényképeket a háború sújtotta keleti szomszédból. A Tisza Párt elnöke azonban nem egyedül látogatott Ukrajnába, vele tartott Ceber Roland (hivatalos nevén Tseber Roland Ivanovics) is, aki a kárpátaljai katonai közigazgatás egyik magas rangú tisztje, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, valamint a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által alapított Nép Szolgája párt tagja.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője közösségi oldalán közölte, hogy újabb olyan információk jelentek meg a sajtóban az „ukrán befolyásolási tevékenységek és a Tisza Párt kapcsolatáról, melyek tisztázása elengedhetetlen. Alapos feltárást és magyarázatot igényel Magyar Péter és az ukrán katonai közigazgatás magas rangú tisztviselője közötti kapcsolat a hazai titkosszolgálatok” részéről.
A kormánypárti politikus hozzátette, hogy amennyiben lehetőség nyílik rá, indítványozzák, hogy a rendelkezésre álló információk nyilvánosak legyenek.
A nemzetbiztonsági bizottság legutóbb múlt szerdán tartott ülést az ukrán kémbotrány és a Ruszin-Szendi Romuluszhoz köthető ügyek miatt. Az ülésen elhangzottak egy részét ötven évre titkosították, a kormány pedig tovább folytatja a nemzetbiztonsági vizsgálatot.
„A magyar szolgálatok már régóta érzékelnek intenzív ellenérdekű tevékenységet az ukrán szolgálatok részéről”
– mondta Kocsis Máté.
A frakcióvezető szerint különösen aggasztó, hogy a kémbotrány kapcsán az ukrán fél olyan érzékeny adatokat hozott nyilvánosságra, amelyekről korábban nem egyeztetett Budapesttel. Ezt követően Kocsis Máté kijelentette, hogy „egy összehangolt kampány indult Magyarország lejáratására”.
Kocsis Máté szerint az elmúlt hetek eseményei egy olyan politikai nyomásgyakorlás részei, amely összefüggésbe hozható Ukrajna uniós csatlakozásának kérdésével. Mint mondta, jelenleg is folyamatban van Ruszin-Szendi Romulusz kapcsolatrendszerének feltérképezése. Kiemelte, a korábban említett cselekmények összhangban vannak egy politikai befolyásolási kampánnyal is, amely Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatos.
Gyanús ukrán kapcsolatok a Tisza Párt körül
A hirado.hu írt először arról, hogy Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt honvédelemért felelős szakpolitikusa lesz. A Magyar Honvédség volt vezérkari főnöke ellen először a Honvédelmi Minisztérium indított vizsgálatot amiatt, hogy a korábbiNATO-üléseken többször eltért a kormány békepárti álláspontjától, felszólalásait pedig a Dicsőség Ukrajnának köszöntéssel zárta. A vizsgálat szerint Ruszin-Szendi Romulusz kommunikációja bizalmi válságot idézhetett elő a NATO-n belül, és nemzetbiztonsági érdekeket is sérthetett.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője korábban úgy fogalmazott, hogy fennáll a gyanúja, hogy a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke „be van ütve az ukránokhoz”, és ukrán titkosszolgálati kapcsolatai vannak. Mint mondta: „Nyilvánvalóvá vált, hogy az ukrán titkosszolgálat (SZBU) összejátszik a Tisza Párttal.”
Ruszin-Szendi Romulusz egy korábbi hangfelvételen azzal is kérkedett, hogy megvannak még neki a fontos ukrán kapcsolatok.
Ukrajna május 9-én bemutatott egy videóban, amelyben azt állították, hogy elfogtak két magyar kémet Kárpátalján. Állításukról bizonyítható erejű információkat azóta sem nyújtottak át a magyar kormánynak. Kocsis Máté szerint az sem kizárt, hogy az ukrán hatóságok hetekkel korábban készítették el azokat a felvételeket, amelyeket csak most hoztak nyilvánosságra.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint új lendületet vett a Magyarországgal szembeni lejárató kampány Ukrajnában, amely azóta zajlik, hogy kitört a háború.
Hozzátette, hogy a magyar kormány világossá tette, hogy nem küld fegyvereket és pénzt, illetve nem számolja fel az energetikai együttműködést Oroszországgal.
Az ukrán kémbotrányra válaszul Szijjártó Péter kiutasított két olyan ukrán diplomatát, akik állítása szerint diplomáciai fedésben kémtevékenységet folytattak Magyarországon. Válaszul az ukrán külügy is kiutasított két magyar diplomatát Kijevből. A Terrorelhárítási Központ (TEK) közben egy látványos budapesti elfogást is bemutatott, amelyen egy ukrán kém látható.
Orbán Viktor: Zelenszkij megfenyegetett bennünket
Nemrég az ukrán elnök Orbán Viktor kormányfőt is bírálta, és nemtetszését fejezte ki, amiért a kormány elindította a Voks 2025 országos véleménynyilvánító szavazást. A kérdőív célja, hogy a magyar emberek elmondhassák véleményüket Ukrajna európai uniós csatlakozásáról. Volodimir Zelenszkij úgy fogalmazott Orbán Viktor nagyon veszélyes dolgokat tesz, és szerinte belerángatja Ukrajnát a magyarországi választásokba.
„Orbán ellenzéke egyébként nyílt közvélemény-kutatást készített minden magyar számára. A válaszadók 70 százaléka Ukrajna uniós csatlakozása mellett van. Vagyis a magyarországi emberek mellettünk vannak. Önök is tudhatják, hogy előkészített egy felmérést – az ottani emberek állítólag ellene vannak” – jelentette ki Zelenszkij.
Az ellenzékhez közel álló intézetek több ilyen felmérést is végeztek az utóbbi hetekben, de 70 százalékos Ukrajna-pártiságot még ezek közül a mérések közül sem mutatott ki egyik se. De például a Magyar Péterék által indított Nemzet hangja nevű szavazásán is csak 58 százalék támogatta Ukrajna csatlakozását, miközben a kormánypártok oldalán elég egyértelműen ellenzik az ukrán csatlakozást.
Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben reagált az ukrán elnök kijelentésére.
„Én is kihallottam az ukrán elnök szavaiból a fenyegetést. Fenyegetett, megfenyegetett bennünket”
– jelentette ki a miniszterelnök.
Hozzátette, hogy szavait a nemzetközi politikai életben primer fenyegetésként lehet csak értelmezni és a magyarokat nem lehet megfenyegetni. Úgy véli, hogy Magyarország ezt nem fogadhatja el, ezért vállalnia kell a nyílt konfliktust, még úgy is, hogy ennek következményei lesznek.
A kormányfő szerint pontosan tudják, hogy Zelenszkij megállapodott Brüsszellel a gyorsított tagságról 2030-ig. „Azt is világosan megmondta, hogy neki vannak szövetségesei Magyarországon. Vegyük komolyan. Ez így van. Ne kerteljen, ne legyen kétségünk. Zelenszkij ukránbarát kormányt akar Magyarországon. Akik Brüsszel ügynökei, azok egyben Zelenszkij barátai. Így áll a helyzet. Beszéljünk egyenesen” – fogalmazott Orbán Viktor.
Hangsúlyozta, hogy soha nem fordulhat elő olyan helyzet, amikor Kijev vagy Brüsszel diktálja, miként éljenek a magyarok az Európai Unió alapszerződése által biztosított jogaikkal. Ezekről a kérdésekről nem külföldön, hanem itt, Magyarországon, a magyarok döntenek.
Voks 2025: már csak egy hónap van hátra
„Ma Ukrajna uniós tagsága a legnagyobb veszély” – hívta fel a figyelmet vasárnapi, a Harcosok Klubja rendezvényen elhangzott beszédében Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint az első csata elérkezett, Voks 2025-nek hívják, utalva ezzel a június 20-ig tartó véleménynyilvánító szavazásra, amelyen június 20-ig lehet részt venni papíralapon vagy online.
A kormány szerint ezzel a kezdeményezéssel nem Brüsszel, hanem a magyarok dönthetnek egy olyan sorskérdésben, amely hosszú távon meghatározza a magyarok és az Európai Unió jövőjét is.