„Ha besötétedik” – németországi reakciók Trump győzelme után
A nagy német médiumok és a politikai színtér nagy része Harris győzelmére számított. Ma már igencsak másnaposak, azonban hűek maradnak a korábbi hangvételhez. Trump fenyegetést jelent. Az ukrajnai béke kilátása a német politikusok és médiájuk számára mindenekelőtt ijesztő.
A német mainstream és a német politika nagy része elvesztette az amerikai elnökválasztást. Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke. A választást megelőzően a német média megbízhatóan egyoldalúan tudósított és a kormánypártokhoz hasonlóan, Kamala Harris mellé állt.
Most már világos, hogy az amerikai választókat nem befolyásolták a német tudósítások – hogyan is befolyásolhatnák? Az USA-ban ez nem játszik szerepet. Donald Trump megnyerte a választásokat, és a republikánusok valószínűleg a Kongresszusban is többséget szereznek. A szenátusban már biztosították a többséget, és a képviselőházban is a többség felé haladnak. Ez egy elsöprő győzelem, és nyoma sincs a megjósolt fej-fej melletti küzdelemnek.
A német média azonban ragaszkodik a kijelölt útjához. Trump győzelme után borús képet festenek a jövőről. A demokrácia veszített, ez az alaphang. Meglepő diagnózis, hiszen Trump eddig semmi jelét nem adta annak, hogy el akarná törölni a demokráciát. A nagy német média egyszerűen átveszi a vesztes Harris egyik választási kampány-szövegét, és úgy ismételgeti, mintha az tény lenne.
A Der Spiegel „Trump-sokkot” hirdet. A diagnózis szerint fordulópont közeleg a világ számára. A Der Spiegel a fasizmus vádját is átveszi Harristől. A Hitler-összehasonlítások nagyon divatosak voltak a demokraták körében a választási kampányban. A Spiegel cikke nyílt riogatásba torkollik, és populista érvekhez folyamodik.
„Trump visszatérése nehéz idők kezdetét jelzi, legalábbis az ország felének. Trump hírhedt hazudozó, összeesküvés-narratívák terjesztője, autokraták barátja, többször vád alá helyezték a 2021-es puccskísérlet miatt, csalásért és szexuális visszaélésért elítélték. Ő az az ember, akitől az USA alapító atyái meg akarták védeni a nemzetet. Most (majdnem) szabad kezet kapott”
– dühöng a Der Spiegel, sutba vágva minden kísérletet az újságírói kiegyensúlyozottságra és objektivitásra.
A Süddeutsche a választásokról szóló cikkének sokatmondóan az „Amikor besötétedik” címet adja. A választás napja derűs volt, aztán a nap lenyugodott, és soha többé nem fog felkelni Amerika fölött, hogy összefoglaljam az ott írtakat. A Die Zeit egy kicsit tömörebb, és a „Bassza meg” főcímet viseli.
Az n-tv hírcsatorna azt tanácsolja, hogy kapjuk össze magunkat a következő négy évre. A Der Spiegelhez hasonlóan elismeri, hogy a gazdaság sok választó számára fontos kérdés volt, ami segített Trumpnak. „A gazdaság sokkal fontosabb az abortusznál” – az alcím elárulja a szerkesztőség megdöbbenését, hogy a wokeness nem mindig és mindenhol működik.
Az ARD reggeli műsora a fegyverlobbistával, Marie-Agnes Strack-Zimmermannal (FDP) készített interjút így kezdi: „Rossz nap ez a demokrácia számára?”.
Strack-Zimmermann szerint egyértelműen igen.
Nem számíthatunk többé tengerentúli partnereinkre. Európa – mármint az EU – nincs felkészülve Trumpra
– mondja Strack-Zimmermann.
Tina Hassel, az ARD műsorvezetője elismeri, hogy az EU függőségi csapdába esett. Politikailag, katonailag és gazdaságilag is teljes függésben van. „Az amerikaiak úgymond minden tekintetben megvezettek minket” – ért egyet Strack-Zimmermann, hangsúlyozva, hogy az EU és Németország az USA vazallusai. Nem meglepő, hogy Strack-Zimmermann az átfogó újrafegyverkezés mellett áll ki.
Lars Klingbeil, az SPD vezetője is úgy véli, hogy Németországnak és az EU-nak függetlenebbé kell válnia, és többet kell tennie a védelemért. A Deutschlandfunk rádiónak nyilatkozva kijelentette, hogy nem támaszkodhatunk többé az USA-ra a védelem terén. Trump elnökként olyan kihívás volt, amellyel meg kellett birkózni.
Klingbeil számára magától értetődő, hogy mindenki, „aki elkötelezett a tisztesség mellett”, Harris győzelmét szerette volna. Strack-Zimmermannhoz hasonlóan Klingbeil is támogatja az EU militarizálását és egy új német militarizmust. Trump lesz ennek az igazolása.
Klingbeil a német gazdaságot is versenyképessé akarja tenni, hogy a német termékek versenyképesek legyenek az amerikai piacon. Egyszerűbben fogalmazva ez azt jelenti, hogy a német munkavállalók felkészülhetnek a bércsökkentésre, a munkavállalói jogok és a jóléti állam leépítésére.
A német Bundestag alelnöke, Katrin Göring-Eckardt (Szövetség 90/ Zöldek) röviden fogalmaz. „Nem egy jó reggel” – írja.
Kein guter Morgen.
— Katrin Göring-Eckardt (@GoeringEckardt) November 6, 2024
Annalena Baerbock külügyminiszter (Szövetség 90/ Zöldek) Kijevben keresett menedéket.
Egy olyan időszakban, amikor a világ az USA-ra tekint, nincs jobb hely, mint Ukrajna. Baerbock ígéretet tett arra, hogy továbbra is kiáll Ukrajna mellett. Régi német hagyomány szerint fasiszta tisztelgéssel fejezi be tweetjét.
In dem Moment, in dem die Welt gebannt auf die USA blickt, gibt es keinen besseren Ort, als hier bei Euch in der Ukraine zu sein. Wir bleiben an Eurer Seite. Eure Sicherheit ist unsere Sicherheit. Слава Україні. pic.twitter.com/sXanDXv7cP
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) November 5, 2024
Trump választási győzelméről szóló sajtóközleményében azt írja Baerbock:
„Németország a jövőbeni amerikai kormány számára is szoros és megbízható szövetségese lesz. Ez a mi ajánlatunk.
Mint minden jó partnerségben, ahol kétségtelenül vannak politikai nézetkülönbségek, az őszinte és mindenekelőtt intenzív párbeszéd fontosabb, mint valaha.
Az elmúlt napokban Ukrajnában minden eddiginél világosabban rájöttem, hogy mennyire sok múlik azon, hogy együtt dolgozzunk a szabadságért, a nemzetközi jogért és a demokráciáért, mind az európaiak, mind az amerikaiak számára.
Ukrajna jobban védi közös szabadságunkat, mint valaha. Mi továbbra is szilárdan mellette fogunk állni, amíg szüksége van ránk”.
A németországi reakciókból világosan látszik, hogy Ukrajnában továbbra sem érdekeltek a békében, és fenyegetésként élik meg, hogy Trump valóban beválthatja választási ígéretét és véget vethet a háborúnak.
Baerbockkal ellentétben, aki egyértelműen a feminista külpolitika eredményeivel akarja szembesíteni Trumpot, Olaf Scholz kancellár szerényebbnek tűnik. Egy nyilvánvalóan Emmanuel Macron francia elnökkel egyeztetett tweetben Scholz gratulál neki, és további együttműködést ígér.
Ich gratuliere @realDonaldTrump zur Wahl zum US-Präsidenten. Gemeinsam arbeiten Deutschland und die USA seit langem erfolgreich zusammen, um Wohlstand und Freiheit auf beiden Seiten des Atlantiks zu fördern. Das werden wir zum Wohle unserer Bürgerinnen und Bürger fortsetzen.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) November 6, 2024
A nap drámáját csak fokozhatja, ha a jelzőlámpás rendszer délután bejelenti kudarcát, és szabaddá teszi az utat az új választások előtt, vagyis lemondanak. Scholz, Habeck és Lindner jelenleg a kancellárián tárgyalnak.