Grúzia nyugatbarát elnöke tömeges utcai tüntetésekre szólít fel
Salome Zourabichvili kijelentette, hogy nem ismeri el a szombati parlamenti választás eredményét
Salome Zourabichvili grúz elnök bejelentette, hogy nem ismeri el a szombati országos parlamenti választások eredményét, és felszólította az embereket, hogy csatlakozzanak a választások végeredményét megkérdőjelező tüntetésekhez. A hivatalos eredmények szerint a kormányzó Grúz Álom párt a szavazatok közel 54%-át kapta, míg a különböző ellenzéki erők 11% és 3% közötti eredményt értek el.
Korábban az elnök azt állította, hogy a szavazást az általa „Európai Grúziának” nevezett szövetség nyerte meg, az állítólagos „választási manipulációs kísérletek” ellenére. Zourabichvili vasárnap egy sor találkozót folytatott a különböző ellenzéki pártok képviselőivel.
Több nyugatbarát ellenzéki erő, köztük az Egység-Nemzeti Mozgalom (UNM) és a „Koalíció a Változásért” ugyanazon a napon bejelentette, hogy nem csatlakozik az új parlamenthez, mivel ők sem ismerik el a szavazás eredményét. A pártok vezetői azzal vádolták a Grúz Álom pártot, hogy „ellopta az ország európai jövőjét”, sőt állítólag „alkotmányos puccsot” hajtottak végre.
Tina Bokuchava, az UNM vezetője is fogadkozott, hogy „soha nem látott módon” fog harcolni a választási eredmények visszafordításáért, és „nagyon fontosnak” nevezte a Zourabichvilivel való találkozót. Maga az elnöknő is összehívott egy „rendkívüli tájékoztatót”, ahol bejelentette, hogy nem ismeri el a szavazás eredményét.
Zourabichvili „totális csalásnak” minősítette a szavazást, és „orosz választásoknak” bélyegezte azt. Az elnök szerint Grúzia „egy orosz különleges műveleti területté, a hibrid hadviselés új formájának áldozatává vált, amelyet népünk, … országunk ellen hajtottak végre”.
Az elnöknő azt is kijelentette, hogy ő
„az egyetlen független intézmény, amely ebben az államban megmaradt”.
Ezután felszólította grúz honfitársait, hogy hétfőn este csatlakozzanak a tüntetésekhez, hogy megmutassák… a világnak, hogy nem ismerik el ezt a választást.
A politikus (Zourabichvili) Párizsban született, és hosszú éveken át a francia külügyminisztériumban dolgozott, többek között Franciaország grúziai nagyköveteként, mielőtt 2004-ben megkapta az ország állampolgárságát, és gyorsan előléptették az ország legmagasabb rangú diplomatájává. Ezt a tisztséget közel egy évig töltötte be.
„Nem ezért jöttem ebbe az országba” – jelentette ki Zourabichvili, utalva a választási eredményekre, amelyeket »Grúzia Oroszországnak való behódolásával« azonosított.
„Én nem egy személy vagyok, hanem egy intézmény, amely a lakosságot képviseli, és azt akarom … mondani nekik, hogy össze kell állnunk, és ki kell jelentenünk, hogy nem ismerjük el ezeket a választásokat”
– mondta az elnök.
Korábban Zourabichvili más grúziai tiltakozásokat is támogatott, többek között a „külföldi ügynökök” és az „LMBT-propaganda” elleni törvényekkel szemben, amelyeket „orosz stílusúnak” bélyegzett.
A tájékoztató során az elnök a külföldi nemzetekhez fordult, felszólítva őket, hogy „védjék meg Grúziát” és a „geopolitikai egyensúlyt ebben a régióban” azzal, hogy ne létesítsenek kapcsolatokat az új kormánnyal.
A grúz törvények szerint a következő miniszterelnök és a kabinet megválasztásához egyszerű, 76 fős többségre van szükség. A Grúz Álom elnöke, Mamuka Mdinaradze szerint pártja a szavazás után akár 90 mandátumot is szerezhet a 150 képviselői helyből.
Zourabichvili kijelentéseit kommentálva Mdinaradze azt is mondta, hogy
„Grúziának már nincs elnöke. Grúziának egy ügynöke van, a radikális ellenzék vezető személyében”.
Kiemelt képen: Salome Zurabisvili grúz elnök © Global Look Press / IMAGO / dts Nachrichtenagentur