GKI: a korábban prognosztizáltnál is nagyobb lesz jövőre a gazdasági recesszió – kommentárral
A korábban prognosztizált 1 százalék helyett jövőre 1,5 százalékos gazdasági visszaeséssel számol a GKI Gazdaságkutató Zrt.
A gazdaságkutató az MTI-hez eljuttatott értékelésében rámutat: a magyar gazdaság zsákutcába jutott, valódi gazdaságpolitikai fordulatra van szükség; az IMF-megállapodásnak nincs alternatívája.
Úgy véli: a megállapodás esetleges elmaradása vagy elhúzódása a rendkívül negatív nemzetközi piaci reakciók miatt közvetlen fizetésképtelenségi veszéllyel járna, már az IMF-fel folytatott tárgyalások sikeres elkezdéséhez is elkerülhetetlen a változtatás, a hitelesség, a bizalom javítása, s a piacgazdasági elvekhez való visszatérés.
A GKI szerint 2012-re azonban ez is csak a most prognosztizált 1,5 százalékosnál is mélyebb visszaesés elkerüléséhez lesz elegendő, a pénz- és működő tőke bizalmának visszaszerzése legjobb esetben is csak 2013-ra hozhat reálgazdasági eredményeket…
A gazdaságkutató hozzáteszi: a hibás gazdaságpolitika – főleg az adóváltozások negatív hatása és a jogbiztonság megrendülése – miatt a magyar GDP 2011-ben az unió átlagától (1,6 százalék) várhatóan kissé elmaradva (1,5 százalék) bővül, de még ez is csak a jó időjárás okozta kiugró mezőgazdasági termésnek köszönhető, a magnövekedés (az agrárium és közösségi szolgáltatások nélküli dinamika) mindössze 0,5 százalék lesz, miközben a lakosság fogyasztása stagnál, a beruházok 5 százalékkal csökkennek.
A GKI szerint IMF-megállapodásnak valójában a bankokkal, az MNB-vel, a hazai és nemzetközi tőkével való kiegyezést, a jogállami hatalommegosztáshoz és a piacgazdasági modellhez való visszatérést is kell jelenteni, ha a kormányzat csak technikai jellegű megállapodásra törekszik, a bizalom javulása csak átmeneti lesz.
A gazdaságkutató elemzésében úgy fogalmaz: a gazdaságpolitika eddigi céljai közül szinte egy sem teljesül, így egyebek mellett a gazdasági fejlődés nem gyorsult, 2012-ben 1,5 százalék körül lehet a recesszió; a foglalkoztatás nem nőtt, a munkanélküliség nem csökkent; az államadósság csak egyszeri államosítás (magán-nyugdíjpénztár) nyomán csökkent; a nagyarányú adócsökkentés és egyszerűsítés jelszava 2010 és 2012 között a valóságban nagyarányú adóátrendezéssé torzult, sőt már az adóemelések mértéke a nagyobb; az állam túlterjeszkedik; az ország nemzetközi versenyképessége és megítélése nemhogy nem javul, hanem határozottan romlik, súlyos bizalomvesztés érzékelhető.
A GKI megítélése szerint az előkészítés alatt lévő, illetve a megállapodás alapján megvalósítandó évközi intézkedésekkel végül jövőre 2,9 százalék körüli hiány várható, ez azonban a GDP csökkenése mellett nem elegendő az államadósság mérsékléséhez: a 2012-es államadósság valószínűleg a GDP 84 százaléka körül, vagyis a 2010-11. évi felett alakul.
A GKI a számos bizonytalansági tényezőre tekintettel 2012-ben a bruttó keresetek évi 3-3,5 százalék körüli növekedését prognosztizálja, arra számít, hogy a cégek jelentős része nem tudja teljesíteni a kormányzati irányelvet, illetve különböző trükkökkel – például formálisan hatórás foglalkoztatás – bújik ki a minimálbér-emelés követelménye alól. Ez a nettó keresetek 1-1,5 százalék körüli emelkedését, a reálkeresetek mintegy 3,5 százalékos csökkenését jelentené. A reáljövedelmek a reálbéreknél valamivel kevésbé, 3 százalék körüli mértékben csökkennek, mivel a szociális juttatások ugyan jelentősen veszítenek értékükből, visszaesnek a vállalkozói jövedelmek is, de a nyugdíjak reálértéke változatlan szinten marad, és feltehetőleg növekednek a szürkejövedelmek.
A cég arra számít, hogy a lakossági fogyasztás 2,5 százalékkal csökken, tehát a reáljövedelmeknél kisebb mértékben, a beruházások újabb, körülbelül 4 százalékos visszaesése várható.
A közlemény kitért arra is, hogy az iparban csak 2012 második felétől várható a konjunktúra javulása, az év egészében a termelés 5,5 százalékkal nő. Az építőiparban a hatéves visszaesés után 2012-ben újabb 5 százalékos visszaesés várható; az átadott lakások száma a 2011. évi 14 ezerről 2012-re 11-12 ezerre zuhan, a mezőgazdaságban az átlagon felüli 2011. évi termés után időjárási okokból csökkenés valószínű.
A szolgáltató ágazatok teljesítménye a szállítási és távközlési cégek kivételével 2012-ben is esik, a kiskereskedelmi forgalom 2,5 százalékkal csökken. A foglalkoztatás 2012-ben 1 százalékkal mérséklődik.
A munkanélküliség várhatóan a 2011. évi 11 százalékon stagnál, de ez is csak a részmunkaidős, segélyt helyettesítő közfoglalkoztatás kiterjesztésének lesz – valódi GDP-termelést és jövedelmet nem hozó – eredménye.
A banki hitelezés keresleti és kínálati oldalról is leépül – véli a gazdaságkutató.
Hozzáteszi: az infláció a szűkös vásárlóerő ellenére és a kormányzati adó- és áremelések hatására 2012-ben éves átlagban 5 százalék, az év végén 4,5 százalék lesz.
A GKI szerint a forint árfolyama és a jegybanki alapkamat nagymértékben függ az IMF-fel történő megállapodás előrehaladásától, ennek keretében a bankokkal való kiegyezés és a végtörlesztés 2012-es lezárásának mikéntjétől, a költségvetéssel kapcsolatos döntésektől. Nagy árfolyam-ingadozások mellett 2012-re 290 forintos átlagos euró-árfolyam várható, eközben 2012 elején az alapkamat 7-7,5 százalékra emelése valószínű, a második félévben már 280 forint közelébe süllyedhet az árfolyam, az év végére (kedvező esetben) 7 százalékos alapkamat várható.
A GKI hozzáteszi: a jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot javító jelentős intézményi változtatások elmaradása esetén ennél sokkal súlyosabb gazdasági helyzet, akár krízis is kialakulhat.
Forrás: MTI
Kommentár:
És most újra előveszik a harminc éve bevált dumát: „Jövőre még ugyan rosszabb lesz, de azután jön a felemelkedés!”. Mi pedig újra elhisszük, és tűrünk tovább. A nadrágszíjat már nem lehet tovább húzni, mert az bordatöréssel jár, de a „majd csak kibírjuk valahogy, aztán jön a felemelkedés” mákonyával kábítva magunkat is, szótlanul össze szorítjuk fogunkat.
Egy ismerősöm kérdezte a minap – aki lelkipásztor, s valami biztatót szeretne mondani a híveknek -, hogy szerintem meddig megyünk még lefele? Azt válaszoltam – nagy elkeseredésére -, hogy addig, amíg tömegesen nem halnak éhen az emberek. Akkor éhséglázadások fognak kitörni az országban, mert a nép megelégeli azt, hogy a dúsgazdag politikusok cinikusan a képükbe hazudjanak, s míg az ország éhezik, addig ők egyre gazdagodnak. „Egészen addig fog elmenni ez a helyzet szerinted?” – kérdezte. „Egészen biztos vagyok benne!” – válaszoltam. „Mint te is tudod, az utolsó időkben nagy nyomorúság lesz a Földön, ezt írja a Szentírás is. Eddig pontosan úgy halad a világ, mint abban olvashatjuk.”
Ismerősöm egészen komor lett.
Bizony, kedves olvasók, ha még néhány évig (elég csak újabb négy-öt év) úgy mennek a dolgok, mint az utóbbi négy-öt évben, nemhogy a közüzemi díjakat nem fogják tudni tömegesen fizetni az emberek, de már élelemre se lesz elég az egyre kevesebb, és egyre értéktelenebb pénzünk, amit még több elvonással, teherrel, adóval fognak apasztani. Megkezdődnek a soha nem látott mértékű kilakoltatások, a városok peremén „bádogvárosok”, nyomornegyedek fognak létrejönni, éhező emberek sokasága kéreget majd az utcán, és elképesztő méreteket fog ölteni a bűnözés, a rablások száma ugrásszerűen megnő. Járványok fognak keletkezni, mert a lerobbant, kiéhezett tömegek nem tudják magukat gyógyíttatni, döghalál, és éhhalál fog pusztítani Hazánkban nem is soká! A hatalom pedig erőteljesen növelni fogja a rendőrség és egyéb erőszak szervezeteinek létszámát, hogy fennmaradását biztosítsa. Erre volt főpróba 2006 októbere. Ez nem csak egy keserű látomás, hanem a dolgok menetéből következik, ha továbbra is eltűrjük a hazai és külföldi elnyomást, kisemmizést! ITT AZ IDŐ a cselekvésre, míg nem késő, hiszen már sincs veszíteni valónk, mert amink van, azt úgyis elveszik. (Neked, nekem, egyszerű honfitársam, semmink nem lehet. Mindenünktől megfosztanak! Ha lenne arany fogad, azt is kivernék a szádból. Csak az aranyered nem kell.) Ugyan, mitől változna meg a jelenlegi helyzet és irány? A politikus dögkeselyűknek és a globalista hiénáknak semmi oka, hogy változtassanak rajta. Hiszen évtizedek óta minden hazugságot elhisznek a népek. Csak egy kis megfelelő média-propaganda, néhány átmeneti és rövid ideig (a választások lezajlásáig) tartó könnyítés, mézes madzag kell hozzá, és utána mehet minden a régi kerékvágásban. Hiszen a gazdasági és politikai gazembereknek ez a jó, mert így tudják kézben tartani a tömegeket.
ISTEN ÓVJA MAGYARORSZÁGOT!
A hírt és a kommentárt beküldte: Czakó István
(Nemzeti InternetFigyelő)
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Csökkentjük a roki nyúgdíjat= vásárlóerő szűkítés megint. Úgy lesz fellendülés, ha belénk rúgnak! Meghalni nem engedik, a halmozottan fogyatékos, koraszülött, Stb. gyereket, aztán sírnak, ki is tartsa el!
Elnök: Dr. Vértes András, az Atv koszorús szakértője.
Nekem több kérdésem nincs.
A GKI a „rendszerváltás” zászlóshajója. A sok jó tanácsuk is vezetett oda, ahol most vagyunk.
Nem követtem a munkásságukat a Gyurcsány korszak idején, de kíváncsi lennék az ezekben az években elkövetett „elfogulatlan” elemzéseikre… Gondolom, helyeselték az összes hitelfelvétet, mert az „progresszív”, „előremutató”, „haladó”.
Egy vicc jut eszbe róluk.
Elkezdenek a zsidó libái dögleni. Rohan a Grün a rabbihoz tanácsért.
Mondja neki a rabbi, hogy tegye „ezt” A libák tovább döglenek. Mondja neki a rabbi, hogy tegye „azt”. A libák továbbdöglenek. Mondja neki a rabbi, hogy tegye „amazt”. A libák továbbdöglenek.
Megy Grün elkeseredve a rabbihoz::
– Rabbi, most mit tegyek, minden libám megdöglött.
– Kár! – mondja a rabbi – Pedig még lett volna olyan sok jó ötletem.
Patai Imre – a Bankszövetség elnöke -még ennél is tovább megy: 2014-ig nem lesz növekedés.
Túlságosan nem lehet hinni egy ilyen megoldásban,de mindent meg kell próbállni! Ne mondhassuk,hogy semmit sem tettünk! Széles kőrben terjeszteni a PETCIOT: http://www.peticiok.com/forum/22272
Tovább olvasd: http://www.hitvallasom.hu
Szabó József
Itt csak az segíthet, ha „tetszünk majd forradalmat csinálni”. Na nem a fülkékben és tollvonással, hanem az utcákon és kardcsapással. Létezik olyan gyenge elméjű, aki elhiszi, hogy egy alapvetően „te dögölj meg, de én akkor is aranyból akarok kutyaházat építtetni” hozzáállású emberek majd megváltoznak?
Magyarországnak el kell pusztulnia! Hogy mi lesz a romjain, sokan sokféleképpen írják.
Ne legyen kétsége senkinek, ez az egyenlőtlen harc immár 1000 éve folyik, és bizonyítható, hogy az utóbbi két világháború is ezért lett kirobbantva. Német és orosz ollóba fogva hazánkat a lengyel testvérnépünkkel együtt. Most érik be a tervük gyümölcse.
A forrdalom csinálására sajnos nem jó a nemzetközi helyzet. Nics egy szövetségesünk sem, és az ellen százszoros túlerőben (1 milliárd atlanti lakos /10 millió magyar).
Már csak a csoda segíthet, például egy valós EU-s gazdasági összeomlás. Most ha időt nyerünk, talán életet nyerhetünk.