A Facebook láthatatlan fala: Hogyan fojtják el a nemzeti hírforrásokat?
Tegnap a Google-nek a nemzeti, konzervatív és szuverenista honlapokkal szembeni diszkriminációjáról számoltunk be. Folytassuk ma a Meta által működtetett, sokak által istenített, de valójában néphülyítő Facebook nevű szélsőségesen neoliberális közösségi megosztó rendszerrel, amely uralkodni akar a világ fölött.
Emlékezzünk csak vissza, hogyan nyírták ki Donald Trump facebook fiókját. De itt van Toroczkai László, akit egyszerűen a mai napig is terroristaként tartanak számon. Nos, így megy ez az orwelli Metánál. Nézzük most meg, hogyan is működik ez a cenzúragépezet a háttérben.
Sokan felteszik a kérdést: ha egy oldalnak több tízezer követője van, miért csak pár száz emberhez jutnak el a bejegyzései? A válasz a Facebook hírfolyam-algoritmusában rejlik, amely tudatosan szűri és korlátozza a nemzeti-konzervatív tartalmak elérését.
A „Reach” (elérés) drasztikus megvágása
A Facebook már évekkel ezelőtt bevezetett egy olyan szűrőt, amely megkülönbözteti a „megbízható” és a „kérdéses” forrásokat.
A megbízhatóságot itt is a liberális fősodorhoz (mainstream) való igazodás méri.
Ha a portál rendszeresen közöl olyan híreket, amelyeket a Facebook által fizetett „tényellenőrök” (fact-checkers) vitatnak,
az egész oldal elérését büntetésből a töredékére korlátozzák!
Link-büntetés és a „Shadowban”
A Facebook algoritmusa kifejezetten bünteti a külső weboldalakra mutató linkeket, különösen, ha azok „szenzitív” témákról szólnak. Míg egy kiscicás videó több ezer embernél megjelenik, egy politikai elemzés vagy egy háborús tudósítás linkje alig bukkan fel a követők hírfolyamában. Ez a modern digitális karantén.
Védekezés a cenzúra ellen
Mivel a közösségi óriás célja a véleménybuborékok fenntartása, a nemzeti portáloknak és olvasóiknak aktívabbnak kell lenniük. A megosztások, a hozzászólások és a közvetlen oldal-látogatások azok az eszközök, amelyekkel átmenetileg át lehet törni az algoritmus falát. átmenetileg, de nem véglegesen, hiszen Magyarországon is aktívak egyes külföldről fizetett portáloknál azok az odaültetett emberek, akik kapcsolatban állnak a Metával és jelentgetnek. Ezek a portálok viszont akkor is megjelennek a felhasználó hírfolyamában, ha az még soha meg sem látogatta annak a facebook oldalát. És nem egyszer, de újra és újra. Magyarországon pedig az embereket úgy hozzászoktatták ehhez neoliberális agyfertőző rendszerhez, hogy nagyon sokan már remegnek, ha bármi külső okból kifolyólag nem kapják meg a napi facebook adagjukat, már majdnemhogy intravénásan. És közben az sem érdekli őket, hogy felhasználóként mindenüket átadják ennek a valójában kémhálózatnak, sőt sokan még fizetnek is érte.
Ja, kérem, mert az emberi hülyeségnek nincs határa!
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Mementó 2006 emlékmű












