KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Csalással gyanúsítja a világ kormányait egy skót gazdaságtörténész

Államadósság a világ országaiban az éves GDP százalékában, 2009 októberében

A fiatalokra kifizethetetlen adóssághegyek várnak – és nem csak az államadóssággal van gond.

„A nyugati demokrácia bírálóinak igaza van: valami tényleg nem stimmel az intézményrendszerünkkel. S ennek a betegségnek a leglátványosabb tünete, hogy az elmúlt években hatalmas adósságot halmoztunk fel, s ezt most még csak nem is foghatjuk különböző háborúkra” – kezdte előadását a BBC rádióban Niall Fergusson híres skót gazdaságtörténész.

Szerinte az államadósság azonban csak egy tünet. Sokkal nagyobb baj is van a mai társadalmi berendezkedésünkkel: mégpedig az, hogy rendszeresen eljövendő generációk kárára halmoznak fel adósságot a mai felnőttek…

„Az a baj, hogy a mai állami költekezési szabályok lehetővé teszik, hogy a szavazók azok pénzét költsék, akik még túl fiatalok ahhoz, hogy szavazzanak, vagy akár meg sem születtek” – magyarázza a tudós. Szerinte az államadósság-statisztikák nagyon félrevezetők, mivel csak azt tartalmazzák, hogy mennyivel tartoznak az államok a felnőtteknek – állampapírvásárlóknak, intézményeknek – s azt nem, hogy a szociális juttatások, egészségügyi juttatások mai szinten tartása mennyibe fog kerülni a gyermekeinknek és unokáinknak.

Amerika is nagy szarban van

Ha csak az Egyesült Államokat nézzük, amelynek az államadóssága nem túl nagy (tartozása „csak” kicsit több mint egy évi jövedelme, nem úgy, mint Görögországnak, amelynek másfél évi tartozása van), és híresen szűkmarkú az ingyenes szociális és egészségügyi juttatásokkal, akkor jól látszik a gond. A legfrissebb becslés arra vonatkozóan, hogy mennyi az eltérés a szövetség jövőbeli kiadásaiban és bevételeiben 200 ezermilliárd dollár, majdnem a 13-szorosa annak, amit hivatalosan nyilvántartanak – közli a történész. Ám még ez a gigantikus szám sem teljes – teszi hozzá – mivel nem tartalmazzák a helyi állami szervezetek és önkormányzatok fedezetlen kiadásait, amelyek legalább 38 ezermilliárd dollárra rúgnak.

Mekkorák is valójában ezek a nagy számok? Jól érzékelhető, ha összevetjük az ország éves jövedelmével (bruttó nemzeti jövedelem – GDP). Az USA-nak, amely a világ legnagyobb gazdasága, tavaly 15 ezermilliárd dollár volt a GDP-je.

Ahhoz, hogy a jelenlegi amerikaiak dédunokái egyenesbe kerülhessenek, 64 százalékkal kellene emelni a szövetségi adókat vagy 40 százalékkal csökkenteni a kiadásokat, idézi egy korábbi társszerzőjét, Laurence Kotlikoff közgazdászt. Ugyanezt a számítást Nagy-Britanniára elvégezve azt találta: az embereknek harmadával többet kellene adózniuk és felével többet kellene egészségbiztosításba befizetniük.

„Ha a mai amerikai fiatalok tisztában lennének az érdekeikkel, akkor mind beszállnának a Tea Party-ba” – fogalmaz a Sarah Palin nevével fémjelzett, az állami kiadások lefaragása mellett kardoskodó amerikai konzervatív csoportra.

Átvernek minket az állami számvivők

A jelenlegi állami elszámolási rendszer szimpla csalás Fergusson szerint. Nincsen pontos, hivatalos mérleg az államháztartásokról, vagy ha van is, sok kiadást egyszerűen elrejtenek. „Még a folyó fizetési mérlegnek sem szabad hinni” – húzza alá. Amit az államok csinálnak, azt semmilyen jogszerűen működő vállalkozás nem engedhetné meg magának.

Hősök, hülyék vagy csigák leszünk?

Szerinte három lehetséges kimenetele van ennek a helyzetnek. Az egyik, legvalószínűtlenebb, de legjobb lehetőségnek azt tartja, ha hősi erőfeszítéssel meggyőzi egy igazán nagy ember a fiatalokat és szüleik egy részét, hogy felelősségteljesebb költségvetési politikát követeljenek.

Ehhez szerinte nagy segítség lenne, ha az államháztartási elszámolások a költségvetés kötelezettségeit és vagyonát összehasonlítható módon tálalná. Így könnyebb lenne különbséget tenni a beruházási típusú eladósodás (amiből várható egyszer hozam, megtérülés) és a fogyasztási típusú eladósodás (azaz amikor szimplán feléljük azt a pénzt, ami nincs is) között. Magyarán a kormányoknak pont úgy kéne könyvelniük, mint a vállalatoknak – véli.

A második, legvalószínűbb lehetőség az, hogy a fejlett államok sorra dőlnek bele a görög csapdába, és a lehető legrosszabb pillanatban kell majd drámai módon emelni az adókat és csökkenteni a kiadásokat.

Úgy véli, van egy harmadik lehetséges kimenetele is a válságnak, amelynek előjeleit az Egyesült Államokban, Japánban és Nagy-Britanniában látni. Ezekben az országokban nő ugyan az államadósság, de egész olcsó lesz ennek törlesztése, mivel ezeket a viszonylag biztosabb lábon álló országokat szívesebben finanszírozzák a pénzügyi befektetők. (Ebbe az irányba hat a deflációtól való félelem és a jegybanki intervenció is.) Ezzel a modellel egy baj van – véli Fergusson – hogy akár évtizedekig is lényegében nulla növekedést hozhat.

Ön szerint a magyar gazdaságra melyik jövőkép vár a háromból?

Forrás: Tempo Hírek

Nemzeti InternetFigyelő

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

0 thoughts on “Csalással gyanúsítja a világ kormányait egy skót gazdaságtörténész

  1. T.Cím,

    Nem vagyok gazdaságtörténész, csak egy egyszerű, házáját szerető, félig-meddig közgazdász, aki a zaklatásoktól kimerülve, új hazát választva igen távolra került az óhazától, így először is elnézést kérek, hogy távolról „beleugatok” kis hazánk gazdasági életébe, de én valahogy másképp látom az otthoni kilátástalasnnak tűnő helyzet megvalósítási lehetőségét.

    Úgy emlékszem, hogy a gengszterváltás után – ami végigsöpört az egész (a dicső, élenjáró Szu által leigázott) szocialista táboron – néhány sorstársunk egész egyszerűen eltöröltette azt az iszonyú méretű államadósságot, ami az ő országukat (is) sújtotta. Ezzel szemben, sajnálatos módon, a mi első, szabadon választott miniszterelnökünk kijelentette, hogy márpedig a felvett kölcsönök visszafizetése ránk nézve kötelező, és az becsületbeli ügy, tehát mi magyarok igenis visszafizetjük. Nem sokkal később ez a kedves, jóravaló, becsületes magyar miniszterelnök úr se szó, se beszéd, eltávozott az élők sorából, otthagyván kis hazánkat azzal a visszefizethetetlenül hatalmasra duzzadt adóssággal a nyakán, hogy ezek után ezt a becsületbeli ügyet oldja meg úgy, ahogy akarja. Óriási hiba volt! És itt van a kutya elásva!

    Azóta eltelt több, mint 20 év. Ezalatt kis hazánkban – ha nem tartotta volna be az őt követő néhány miniszterelnök az első szabadon válaszott miniszterelnök „becsületbeli ügynek tartott” ígéretét, és „becstelen módon”, eltöröltette volna a tartozását ugyanúgy, mint a többiek – akkor már a harmadik/negyedik évtől kezdve azonnal megkezdődhetett volna egy olyan gazdasági fellendülés, amilyenre minden magyar büszke lehetne.

    Ezzel szemben semmi másra nem telik, csak és kizárólag a visszafizethetetlen adósságok kamatainak törlesztésére.

    Ébredjenek már fel kedves honfitársaim, és próbáljanak meg gondolkozni! Tudom, egy olyan országban, ahol a korrupció és a nepatizmus feltartóztathatatlanul terjed, mint a kór, ez igen nehéz. Viszont a megoldás kulcsa véleményem szerint ebben rejlik.
    M.D.

    1. Először is:”…a mi első, szabadon választott miniszterelnökünk…”
      Az a mi miniszterelnökünk is zsidó volt – mint az utána következők – tehát olyan döntéseket hozott ami a fajtársai érdeke.Amikor valaki azt mondja,hogy „mi magyarok”az biztos,hogy betelepült,megszálló élősködő.
      H.B.

  2. Mi az az adósság?
    Ki mikor és mennyit vet fel?
    A kamatos kamatnak a kamata nem ADÓSSÁG hanem rablás.
    És most értünk el M.D. felvetéséhez.
    Aki elismeri a saját országa kirablását az minimum hazaáruló.
    Az utóbbi 20 év minden politikusa aki nem szólalt fel ez ellen mind az.
    Csak, hogy a kiraboló és a jóváhagyó mind egy fajba tartozik, és nem csak itthon, hanem az USA-ban is meg az összes EU országban is.
    Az emberiség keresztény hitvallású részében a kiválasztottak átvették a vezető hatalmat.
    Ezekben az országokban már eljött cion királysága, csak még egyenlőre titkolják, a rabszolgák előtt!
    A keresztények adós rabszolgák saját hazájukban, a pénzügyi „magasságosok” rabszolgája, a rochildok, wartburgok, rockefellerek ……….. rabszolgája. És mily érdekes, ezek a pénzügyi hatalmasságok, mind zsidok.
    Akkor kinek is rabszolgái a keresztények?
    Kik is vannak vallási, politikai, végrehajtó hatalmi pozíciókban a keresztény világban?
    Akkor miről is beszélünk?
    Ez egy faji háború az emberiség és a zsidók közt.
    Aminek a vége vagy ez lesz: 1 perc 51 mp nél látható
    http://www.youtube.com/watch?v=yIfU41BICf4
    Vagy valami más.
    Én a másra szavazok!
    ÉS TI???
    E.T.

  3. „Ez egy faji háború az emberiség és a zsidók közt”
    Ez nevetséges.Olyan,mintha egy ember támadna meg egy jól képzett,jól felszerelt hadsereget.
    H.B.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük