Az ukrajnai konfliktus békés rendezésének orosz feltételei
Oroszország ahhoz a feltételhez köti az ukrajnai konfliktus békés rendezését, hogy Kijev felhagyjon Oroszország ellen irányuló ellenséges cselekedeteivel és terrortámadásaival, nyugati támogatói pedig beszüntessék az ukrán haderő telepumpálását fegyverrel – jelentette a TASZSZ csütörtökön Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes tájékoztatása alapján.
A konfliktus rendezésének alapja Ukrajna semleges státuszának megerősítése. Ukrajna nem tartozhat katonai tömbhöz – szögezte le Galuzin.
“El kell ismerni az új területi realitást, biztosítani kell Ukrajna demilitarizálását és nácitlanítását, valamint orosz ajkú polgárainak és nemzeti kisebbségeinek jogait, összhangban a nemzetközi jog követelményeivel”
– tudatta az orosz külügyminiszter-helyettes.
A Magyar Békekör megjegyezte: az orosz kormány pár nappal az után állt elő újabb békejavaslatával, miután a dzsiddai nemzetközi konzultáció keretében Oroszország kizárásával kerestek kiutat az ukrajnai konfliktusból.
Az orosz külügyminiszter-helyettes megjelölte azokat a feltételeket is, amelyekhez Moszkva a gabonaszállítási megállapodás felújítását köti. Ezek a következők:
- Vissza kell kapcsolni a SWIFT nemzetközi átutalási rendszerbe az orosz mezőgazdasági bankot, a Rosszelhozbankot;
- Újra kell indítani a pótalkatrészek szállítását;
- Ki kell alakítani a szállítási logisztika és a biztosítás rendszerét;
- Lehetővé kell tenni az orosz vállalatoknak, hogy hozzáférjenek külföldi eszközeikhez.
Galuzin hangsúlyozta, Moszkva csak ezeknek a feltételeknek a teljesülése esetén hajlandó tárgyalni a fekete-tengeri gabonaszállítási megállapodás felújításáról, a már megfogalmazott humanitárius kezdeményezéssel összhangban.
Oroszország azért mondta fel a 2022. júliusban kötött isztambuli gabonaszállítási egyezményt, mert a szerződésben érintett többi fél, Ukrajna, Törökország és az ENSZ nem teljesítette az Oroszországgal szemben vállalt kötelezettségeit.
Emiatt Ukrajna többé nem tud gabonát exportálni fekete-tengeri kikötőiből, hanem csak szárazföldön és Dunamenti kikötőiből tudja külföldre juttatni gabonájának egy részét.
Moszkva, 2023. augusztus 10. csütörtök (MB)
Kiemelt képen: Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes