Az EU szerint az ukránok jogsértő olajbojkottja nem gond Magyarország és Szlovákia számára
Nem áll fent probléma sem Magyarország, sem Szlovákia esetében amiatt, hogy Ukrajna kőolajszállítási korlátozást vezetett be az orosz Lukoil cégre – jelentette ki Olof Gill, az Európai Bizottság illetékes szóvivője Brüsszelben, az uniós végrehajtó testület szokásos napi sajtótájékoztatóján csütörtökön.
Kérdésre válaszolva a szóvivő közölte, a kőolajszállítás ukrán korlátozásáról szóló, a magyar és a szlovák kormány részéről küldött levelet Valdis Dombrovskis kereskedelempolitikáért felelős biztos hétfőn megkapta. Az abban foglaltak az Európai Bizottság elemzi, további információt gyűjt, majd amikor minden tény és vonatkozó információ rendelkezésre áll, a testület „döntést fog hozni”. Hangsúlyozta: az ügyet illetően csak az Európai Bizottság hozhat döntést.
Közölte továbbá, hogy a bizottság rendelkezésére álló információk szerint a szállítás korlátozásának nincs közvetlen hatása az Európai Unió olajellátására. „Nem áll fenn közvetlen probléma a két érintett ország esetében” sem, mivel – mint közölte – mindkét országnak 90 napos tartaléka van, az EU szabályozásoknak megfelelően.
Az Európai Bizottság most olyan megoldást keres, amely minden félnek megfelelő – tette hozzá az uniós szóvivő.
Arra vonatkozóan, hogy a kőolajszállítás ukrán korlátozására válaszul Magyarország egyoldalúan leállíthatja-e Ukrajna számára biztosított elektromosáram-szolgáltatását az Európai Bizottsággal előzetesen folytatott konzultáció nélkül, a szóvivő azt mondta: egy ilyen esetre vonatkozóan jelenleg nem áll rendelkezésre megfelelő információ.
NIF kommentár:
Arról a szóvivő egyetlen szót sem ejtett, hogy ezzel a lépéssel Ukrajna szerződésszegést követ el, ami teljesen egyértelmű. Ez a lagymatag és jól érezhetően maszatoló és Ukrajnát a két EU-s tagországgal szemben fontosabb partnernek érzékeltető bejelentés világosan előrevetíti, hogy az Európai Unió nem fog kiállni se Magyarország, sem Szlovákia érdekei mellett. Az EU vezető számára fontosabb ma ennek az ukránokkal elvégeztetett piszkos munka, mint tagállamaik védelme. Ezek a jelek igazolásként is felfoghatók arról, hogy Ursula von der Leyennek és hasonszőrű társainak célja bedönteni a magyar és szlovák gazdaságot, hiszen ennek a két országnak a vezetői azok, akiknek céljuk a mielőbbi fegyverszünet és béke megteremtése az orosz-ukrán konfliktusban.
Kiemelt képen: Olof Gill / Fotó: X
Próbálom megérteni ezeket, miért vannak ennyire rákattanva Ukrajnára. Az benne van a tudatalattijukban, amit a szerb elnök idézett, hogy a fantasztikus ásványkincs „az egész emberiség tulajdona, nem lehet csak az oroszké”. (Érdekes, ez Amerikáról nem jut eszükbe. Na és az a 6000 atomtöltet, amit nem holmi gyüjtőszenvedély miatt halmoztak fel az oroszok.) De ha ez nem elvehető, jó lesz az ukrán is. Adjuk csak nekik a fegyvert, hadd öljék egymást a szlávok! A hülyébbek talán még el is hiszik, hogy az erre öntött máz igaz, vagyis „az ukrán nép (?) a szabadságáért harcol, mint mi 56-ban, tehát becsületbeli kötelességünk segíteni őket.” Csak éppen Magyarország soha nem volt az Orosz Birodalom része, itt soha nem éltek oroszok, és pláne nem mészároltuk le őket ezerszámra.