Az EU elutasítja az Egyesült Államok által közvetített fekete-tengeri tűzszüneti megállapodást
Az EU nem teljesíti Oroszország azon követelését, hogy a Moszkva és Washington között tárgyalt fekete-tengeri tűzszüneti kezdeményezés részeként feloldják az ország fő mezőgazdasági bankjával szembeni szankciókat – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság külügyi szóvivője.
Az orosz és amerikai szakértők hétfői rijádi tárgyalásain a felek megállapodtak abban, hogy a fekete-tengeri gabonakezdeményezés felélesztése érdekében lépéseket tesznek, amelynek a Kreml szerint magában kellene foglalnia az orosz agrárbankkal és más, az élelmiszerek és műtrágyák nemzetközi értékesítésében részt vevő pénzügyi intézményekkel szembeni nyugati korlátozások feloldását. A tengeri tűzszünetet Moszkva és Washington az ukrajnai konfliktus rendezése felé tett lépésnek tekinti.
A Financial Timesnak adott szerdai interjújában Hipper kitartott amellett, hogy „az Ukrajna elleni indokolatlan orosz agresszió befejezése és az összes orosz katonai erő feltétel nélküli kivonása Ukrajna teljes területéről lehet a szankciók módosításának vagy feloldásának egyik fő előfeltétele”.
„Az EU továbbra is arra összpontosít, hogy maximalizálja az Oroszországra gyakorolt nyomást, és minden rendelkezésre álló eszközt, köztük a szankciókat is felhasználva csökkentse Oroszország képességét a háborút folytatására Ukrajna ellen”
– hangsúlyozta.
Donald Trump amerikai elnök kedden megerősítette, hogy kormánya fontolgatja a Moszkvával szembeni korlátozások egy részének feloldását, közölve, hogy annak körülbelül öt-hat feltétele van, melyeket meg kell vizsgálni.
Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető később azt állította, hogy Kijev azért nem egyezett bele a tengeri tűzszünetbe, mert az
„az álláspontok gyengítését és az Oroszországgal szembeni szankciók gyengítését jelenti”.
Az eredetileg 2022 júliusában az ENSZ és Törökország által közvetített fekete-tengeri gabonakezdeményezés az ukrán mezőgazdasági termékek biztonságos áthaladását irányozta elő, cserébe azért, hogy a Nyugat feloldja az orosz gabona- és műtrágyaexportra vonatkozó korlátozásait. Moszkva egy évvel később kilépett az üzletből, arra hivatkozva, hogy a Nyugat nem tartotta be a vállalt kötelezettségeit.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán azt mondta, hogy a tengeri tűzszünet csak akkor léphet életbe, ha teljesülnek bizonyos, Oroszország által meghatározott feltételek.
„Természetesen ez alkalommal az igazságosságnak kell érvényesülnie, és folytatjuk a munkát az amerikaiakkal [a fekete-tengeri kezdeményezéssel kapcsolatban]”
– hangsúlyozta Peszkov.
Kiemelt képen: Az Orosz Mezőgazdasági Bank irodája Moszkvában. © Sputnik / Natalia Seliverstova