A volt Pentagon stratéga szerint, Ukrajna soha nem volt az USA szövetségese
Ukrajna soha nem élvezte az USA szövetségesének státuszát, ami azt jelenti, hogy Washingtonnak önmagában nem kötelessége megvédeni Ukrajnát – jelentette ki Elbridge Colby, a Pentagon volt védelmi stratégája. A volt tisztviselő, aki jelenleg a The Marathon Initiative nevű elemzőközpontot vezeti, a kijevi vezetést a mára már megszűnt afgán kormányhoz hasonlította, amelyet még 2021-ben a tálibok buktattak meg.
Az X-en (korábban Twitter) szombaton közzétett bejegyzésében Colby, aki 2017 és 2018 között a védelmi minisztérium stratégiáért és haderőfejlesztésért felelős helyettes államtitkár-helyettese volt, azt írta, hogy „Ukrajna nem volt és most sem szövetségesünk, és soha nem vállaltuk azt, hogy megvédjük”. Megjegyezte, hogy „az Egyesült Államok szövetségesi hitele nem forgott kockán”, amikor Oroszország tavaly februárban katonai műveletet indított a szomszédos állam ellen.
Ukraine was not and is not an ally, and we had never committed to defend it. So U.S. alliance credibility wasn’t in play.
What was in play was Putin’s read of how Biden would respond to an attack against a non-allied state. https://t.co/viE9u8lyfq
— Elbridge Colby (@ElbridgeColby) October 14, 2023
A poszttal Elbridge egy másik X-felhasználó kijelentésére reagált, aki azt állította, hogy az elfuserált afganisztáni amerikai kivonulás bátorította fel Oroszországot, hogy kevesebb mint hat hónappal később megkezdje katonai akcióját Ukrajnában.
Egy korábbi üzenőfüzérben Colby megvédte azt az álláspontot, hogy az „afganisztáni kivonulás bukása” kisebb mértékben rontotta Amerika hitelességét, mint azt egyesek állítják. A Pentagon egykori vezető munkatársa azzal érvelt a továbbiakban, hogy az Egyesült Államok továbbra is kitartott valódi szövetségesei mellett Európában és Ázsiában, miközben az afgán kormány fölöslegessé vált.
„Más volt a kapcsolatunk a már meglévő szövetségeseinkkel, mint Afganisztánnal, és a Kína vagy Oroszország által jelentett fenyegetés nagyobb volt, mint a táliboké” – írta, hozzátéve, hogy éppen ezért nem omlott össze sem „a NATO, sem az északkelet-ázsiai szövetségeink”, és ellenfeleink sem támadták meg őket”.
Múlt szerdán az amerikai kongresszusban a Kevin McCarthy leváltását követően kialakult patthelyzetet magyarázva John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője arra figyelmeztetett, hogy bár Washington „fenntartja Ukrajna támogatását amíg csak lehet”, de az „nem lesz határozatlan idejű”.
Egyre több republikánus törvényhozó ad hangot szkepticizmusának az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyek folytatásával kapcsolatban. Ez a kérdés állt McCarthy eltávolításának középpontjában is, mivel egyes republikánus kongresszusi képviselők azt gyanították, hogy McCarthy titkos alkut kötött Joe Biden elnök kormányával, hogy az jóvá tudja hagyni a Kijevnek nyújtott további finanszírozást.
Eközben a Reuters-Ipsos e hónap elején közzétett közvélemény-kutatása azt mutatta, hogy az Ukrajnának nyújtandó további támogatásokat helyeslő amerikaiak aránya 41%-ra csökkent, ami 24 százalékpontos csökkenést jelent a júniusban mért értékhez képest. A felmérés szerint a tendencia mind a demokraták, mind a republikánusok körében érzékelhető volt.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: Elbridge Colby volt amerikai védelmi miniszter-helyettes / © Wikimedia