KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt képen: Donald Trump az elnökké választásának éjszakáján a Palm Beach Kongresszusi Központban 2024. november 6-án / Fotó: newsx.com

A Reuters részleteket tudott meg Trump Ukrajnára vonatkozó terveiről

Donald Trump megválasztott amerikai elnök tervei között szerepel az ukrajnai konfliktus megoldására, hogy Kijev elutasítja a NATO-tagságot és területi engedményeket tesz Oroszországnak – írja a Reuters Trumphoz közeli forrásokra és tanácsadói javaslatainak elemzésére hivatkozva – amelyről a RIA Novosztyi számolt be.

„Donald Trump tanácsadói nyilvánosan és magánbeszélgetésekben is megvitatják az ukrajnai konfliktus lezárására vonatkozó javaslatokat, amelyek értelmében belátható időn belül jelentős területeket engednek át Oroszországnak <…> A három vezető tanácsadó javaslata <…> rendelkezik néhány közös elemmel, köztük azzal, hogy Ukrajna NATO-tagságát leveszik a terítékről”

– olvasható a kiadványban.

Az ügynökség megjegyzi, hogy Trump még nem hívott össze nagyobb munkacsoportot a béketerv kidolgozására. Egyes tanácsadók állítólag megpróbálják egymás között megvitatni és a megválasztott elnök felé is előterjeszteni a tervre vonatkozó ötleteket. Források szerint a végső megállapodás valószínűleg attól függ majd, hogy Trump, Zelenszkij és Putyin orosz elnök miben jutnak megállapodásra egymás között.

A Reuters szerint jelenleg három terv létezik: J.D. Vance leendő alelnök, Richard Grenell, a nemzeti hírszerzés korábbi igazgatója és Keith Kellogg, az ukrajnai kinevezett különmegbízotté.

Grenell tehát autonóm zónák létrehozását javasolja Kelet-Ukrajnában, és úgy véli, hogy a volt szovjet köztársaság NATO-tagsága nem szolgálja az USA érdekeit. Trump egy meg nem nevezett vezető külpolitikai tanácsadója az ügynökségnek elmondta, hogy Grenell egyike volt azon keveseknek, akik jelen voltak a leendő elnök és Zelenszkij szeptemberi New York-i találkozóján, és nem mellesleg, Trump hallgat Grenell véleményére európai kérdésekben.

Kellogg terve, amelyet Fred Fleitz volt nemzetbiztonsági tanácsi tisztviselővel közösen írt, tűzszünetet és a konfliktus befagyasztását tartalmazza a frontvonalak mentén. Vance viszont azt mondta, hogy a terv tartalmazhatja az Oroszország és Ukrajna közötti demarkációs vonal demilitarizálását. Vance szerint Ukrajnának szuverenitást kellene kapnia, és garanciákat kellene adnia Oroszországnak arra, hogy nem csatlakozik a NATO-hoz.

Ez is érdekelheti:  Bukik a lengyel kormány – az EU csapdába csalta Donald Tuskot

Ugyanakkor elemzők és volt amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők úgy vélik, hogy a javaslatok egy része valószínűleg Zelenszkij ellenállásába ütközik – írja a Reuters. Az európai szövetségesek és egyes amerikai törvényhozók részéről is lehetnek ellenvetések. Emellett néhány európai ország hajlandóságot mutatott arra, hogy növelje az Ukrajnának nyújtott segélyeket, miközben jelenleg is Joe Biden elnök fegyverekkel látja el Ukrajnát. Ez – jegyzi meg az ügynökség – Trumpot arra ösztönözheti, hogy Kijevet a tárgyalóasztalhoz kényszerítse.

Trump többször is elmondta, hogy ha ő lenne az amerikai elnök Joe Biden helyett, akkor az ukrajnai konfliktus soha nem robbant volna ki. Azt is állította, hogy megválasztása esetén képes lenne 24 óra alatt megegyezésre jutni. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője megjegyezte, hogy a probléma igencsak összetett ahhoz, hogy egy nap alatt meg lehessen oldani.

Putyin június közepén új békejavaslatokat tett az ukrajnai konfliktus megoldására, amelyek között szerepel a Krím, a DNR, az LNR, a Herszon és a Zaporizzsjai terület státusának orosz régióként való elismerése, Ukrajna el nem kötelezett és atomfegyvermentes státuszának megszilárdítása, demilitarizálása és denazifikálása, valamint az oroszellenes szankciók feloldása. Az államfő szerint ez a kezdeményezés valóban lehetőséget biztosít a konfliktus megállítására és a politikai és diplomáciai rendezés felé való elmozdulásra.

November közepén az orosz államfő Olaf Scholz német kancellárral folytatott telefonbeszélgetésében emlékeztetett arra, hogy Moszkva soha nem mondott le a kijevi rezsim képviselői által megszakított tárgyalásokról, és kész folytatni azokat. Az esetleges megállapodásoknak azonban figyelembe kell venniük Oroszország biztonsági érdekeit, valamint az új területi realitásokból kell kiindulniuk és a konfliktus kiváltó okait kell kezelniük – hangsúlyozta Putyin.

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt képen: Donald Trump az elnökké választásának éjszakáján a Palm Beach Kongresszusi Központban 2024. november 6-án / Fotó: newsx.com

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!