KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

A Pentagon tanulmányt rendelt meg a lehetséges kelet-európai nukleáris csapások következményeiről

A program egy olyan forgatókönyvet fog modellezni, amelyben a régiót egy atomkatasztrófa sújtja – számol be egy az USA védelmi minisztériuma által kiadott felhívásra hivatkozva a Russia Today.

Az amerikai védelmi minisztérium egy olyan tanulmányt rendelt meg, amely egy nukleáris konfliktus globális mezőgazdaságra gyakorolt hatását szimulálná. A hét elején egy kormányzati közbeszerzési platformon közzétett felhívás szerint a tanulmány a „Kelet-Európán és Nyugat-Oroszországon túli régiókra” összpontosítana, amelyek a szimulációban a feltételezett nukleáris fegyverek bevetésének epicentrumát jelentenék.

A projekt élén az amerikai hadsereg mérnöki testületének mérnöki kutatási és fejlesztési központja (ERDC) áll.

A közlemény szerint az ERDC már kiválasztotta a Terra Analytics nevű, fejlett adatvizualizációra és elemzésekre szakosodott coloradói székhelyű céget, mint vállalkozót. A közlemény szerint azonban más potenciális vállalkozókat is felkérnek, hogy amennyiben hasonló szolgáltatásokat tudnak nyújtani, tegyék meg ajánlatukat.

A hirdetmény felsorolja a vállalkozókkal szemben támasztott követelményeket, például a személyzet, a berendezések, a létesítmények, a felügyelet és a tanulmány elvégzéséhez szükséges egyéb elemek biztosítását. A vállalkozónak többek között légi térképezést kell beépítenie a szimulációba, és olyan forgatókönyvet kell modelleznie, amelyben „nem pusztító nukleáris esemény” következik be. A szerződés költségét 34 millió dollárban határozták meg.

A közleményből nem derül ki, hogy a Pentagon hogyan kívánja felhasználni a tanulmányt. A megrendelés azonban egy olyan időszakban történik, amikor az ukrajnai konfliktus és a NATO és Oroszország közötti növekvő viszály miatt felerősödtek a lehetséges nukleáris háborúról szóló hírek. Számos szakértő arra figyelmeztetett, hogy Oroszország és az Egyesült Államok vezette blokk közötti közvetlen konfrontáció nukleáris katasztrófához vezethet. Az Amerikai Tudósok Szövetsége szerint Washington és Moszkva ellenőrzi a világ legnagyobb atomarzenálját, mintegy 5000, illetve 5500 robbanófejjel.

A New York Times a múlt hónapban arról számolt be, hogy az amerikai kormányzat jóváhagyta nukleáris stratégiájának új változatát. Az lap szerint a dokumentum utasította az amerikai erőket, hogy készüljenek fel az Oroszországgal, Kínával és Észak-Koreával való esetleges összehangolt nukleáris összecsapásokra.

Ez is érdekelheti:  The Times: Ukrajna nem tudná hatékonyan használni a brit rakétákat amerikai adatok nélkül

Oroszország már többször figyelmeztetett arra, hogy a Nyugat katonai támogatása az ukrán kormány számára, súlyosbíthatja a jelenlegi konfliktust, és világháborúvá fajulhat. Az orosz politikai döntéshozók nemrégiben azt fontolgatták, hogy módosításokat eszközölnek az ország saját atomdoktrínáján, hogy az lehetővé tegye a megelőző nukleáris csapásokat. Moszkva azonban következetesen kijelentette, hogy soha nem szabad nukleáris háborút vívni.

 

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: Getty Images / imaginima

 

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük