A Pentagon „aggódik” Oroszország új hiperszonikus rakétája miatt
Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtószóvivője kijelentette, hogy Oroszország újonnan harcban tesztelt hiperszonikus rakétája veszélyt jelent az ukránokra, de Vlagyimir Putyin elnök NATO-nak szóló figyelmeztetését inkább „vakmerő retorikának”, mint hiteles fenyegetésnek minősítette.
Csütörtökön Putyin elnök bejelentette, hogy az ország hadserege egy ukrajnai hadiipari létesítmény ellen indította el az „Oreshnik” (Mogyoró) névre keresztelt új hiperszonikus ballisztikus rakétáját. A csapás válasz volt arra, amit Putyin „a NATO-tagállamok agresszív akcióinak” nevezett, és figyelmeztetett, hogy Moszkva fenntartja a jogot, hogy célba vegye azon országok katonai létesítményeit, amelyek lehetővé teszik, hogy fegyvereiket orosz terület ellen használják.
A Pentagon helyettes sajtószóvivője, Singh egy sajtótájékoztatón megjegyezte, hogy „minden olyan fegyver, amelyet a harctéren alkalmaznak, abszolút fenyegetést jelent az ukránokra nézve”.
„Tehát ez egy új típusú halálos képesség volt, amelyet a csatatéren alkalmaztak. Tehát ez mindenképpen aggodalomra ad okot számunkra. Értékelni fogjuk a hatásait, de ez egy olyan dolog, ami természetesen aggaszt minket”
– mondta Singh az újságíróknak.
„ Ám ismétlem, Ukrajna számtalan támadást állt már ki Oroszország részéről, beleértve az ennél a fegyvernél lényegesen nagyobb robbanófejjel rendelkező rakétákat is. Tehát továbbra is támogatni fogjuk Ukrajnát azzal, amire szüksége van”
– hangsúlyozta.
A Fehér Ház is hangsúlyozta, hogy Washington „nem fog elriadni”, és továbbra is katonai segítséget nyújt Kijevnek – mondta Karine Jean-Pierre szóvivő.
A hét elején Putyin elrendelte az ország új nukleáris doktrínájának életbe léptetését, amely kimondja, hogy egy Oroszország elleni támadást, amelyet egy nukleáris hatalom által támogatott nem nukleáris hatalom intéz Oroszország ellen, mindkettőjük közös támadásának kell tekinteni. A Fehér Ház és a Pentagon is aggasztónak és eszkalációs célúnak nevezte ezt a fejleményt, de azt állították, hogy nem vezet az amerikai nukleáris fegyverkezési pozícióban bekövetkező változásokhoz.
„Természetesen komolyan fogjuk venni az Oroszországból érkező retorikát. De továbbra is Ukrajna felfegyverzésére és Ukrajna támogatására összpontosítunk, amire a legnagyobb szüksége van a harctéren”
– jelentette ki Singh, kiemelve a Kijevnek szánt legutóbbi 275 millió dolláros fegyvercsomagot, és még többet ígérve »az előttünk álló hetekben és hónapokban, amelyek még hátra vannak ebből a kormányzatból«.
Kiemelt képen: Sabrina Singh, a Pentagon sajtótitkár-helyettese © AP / Manuel Balce Ceneta