A Kreml bejelentette, Moszkva kész gázzal megsegíteni a Dnyeszter-melléket
Oroszország kész gázzal megsegíteni a szakadár Dnyeszter Menti Köztársaságot, de ehhez szükség van Moldova részvételére is – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak.
„Moszkva kész segítséget nyújtani, Moldova részéről ehhez pusztán logisztikai lépéseket kellene tenni a szállítás és a szerződéskötés terén. Eddig nem hallottunk nyilatkozatokat az erre való készségről”
– mondta
A Dnyeszter menti terület vezetője, Vadim Krasnoselsky szerdán azt hangoztatta, hogy a közeljövőben a „humanitárius segítségnyújtás” részeként újraindulhat a gázszállítás az el nem ismert entitásba.
A Kommerszant című orosz napilap értesülése szerint Moszkva és Tiraszpol azon dolgozik, hogy a szállítás ne az Ukrajnát elkerülő Török Áramlat gázvezetéken történjen, ahogyan azt korábban javasolták, hanem az európai spotpiacon vásároljanak gázt, közvetítő cég segítségével.
Számítások szerint ezzel a konstrukcióval januártól áprilisig napi mintegy 3 millió köbméter gázt szerezhetnének be, 164 millió dollár értékben. Peszkov nem kívánta kommentálni a Bloomberg hírügynökségnek azt az értesülését, amely szerint Oroszország és Ukrajna Katarban a nukleáris létesítmények biztonságáról tárgyalt.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter-jelöltnek azzal a kijelentésével kapcsolatban, miszerint az ukrajnai rendezés érdekében mind Moszkvának, mind Kijevnek engednie kell,
Peszkov emlékeztetett arra, hogy Oroszország „rendkívül világos és mindenki számára jól ismert” álláspontját Vlagyimir Putyin orosz elnök még nyáron ismertette.
Putyin június 14-én az orosz külügyminisztériumban kijelentette, hogy Oroszország kész a harci cselekmények beszüntetésére és a tárgyalások megkezdésére, amint Kijev bejelenti, hogy visszavonja csapatait a donyecki, luhanszki, a herszoni és zaporizzsjai régióból, és lemond a NATO-csatlakozásról.
Közölte, hogy Ukrajnának tömbön kívüli, semleges és atomfegyvermentes országnak kell lennie, valamint „demilitarizálást” és „nácitlanítást” kell végrehajtania. Az orosz elnök értésre adta, hogy Ukrajna legitim vezetésének a parlamentet tartja, és kitért az Oroszország ellen bevezetett szankciók visszavonására is.
Peszkov csütörtökön újabb megalapozatlan vádnak nevezte Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek azt az állítását, miszerint Oroszország világszerte terrortámadásokat tervez teherszállító repülőgépek ellen. Azt mondta, hogy Varsó ezen a téren „igyekszik megőrizni vezető szerepét más európai országokkal szemben”.
Marija Zaharova külügyi szóvivő csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján azt hangoztatta: azoknak a vádaknak, amelyek szerint Moszkvának köze van a balti-tengeri kábelek megrongálódásához, az orosz olajexport akadályozása a célja, valamint az előfeltételek megteremtése a nemzetközi hajózás önkényes korlátozásához a Balti-tengeren, amelyre több NATO-ország a szövetség belső tengereként tekint.
Zaharova szerint Finnország, Észtország és más uniós országok próbálják szabotázsnak minősíteni a történteket, és miattuk az orosz olajszállító „árnyékflottát” felelőssé tenni.
Az orosz diplomata azzal vádolta meg Washingtont, hogy ő bujtatta fel Kijevet a Török Áramlat gázvezetéket ellátó, a Krasznodari területen lévő Russzkaja kompresszorállomás elleni január 11-i „terrortámadásra”.
Azt hangoztatta, hogy az amerikai és az ukrán fél együttműködik, és „mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza a stabil, elfogadható árú, jó minőségű orosz gáz Európába szállítását, és megtisztítsák a piacot a drága amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) számára”.
Zaharova megfogalmazta Oroszország azon elvárását, hogy Törökország segítsen megelőzni a hasonló támadásokat. Szerinte mindazoknak, akik részt vesznek az infrastrukturális projektekben, ugyanakkor fegyverekkel, drónokkal, egyéb eszközökkel látják el Ukrajnát, „meg kell érteniük, hogy egy bizonyos ponton a két folyamat között rövidzárlat jön létre, és a saját projektjeikre éppen az általuk szállított fegyverekkel csaphatnak le”.
Bírálta Brüsszelnek a Török Áramlat elleni ukrán dróntámadásra adott „lanyha” reagálását.
Aljakszandr Volfovicsnak, a fehérorosz biztonsági tanács államtitkárának azzal az állításával kapcsolatban, amely szerint a Nyugat azt tervezi, hogy a fehérorosz radikálisok erőivel elfoglaltatja a kelet-európai ország egyik régióját, Peszkov leszögezte: Oroszországnak kötelessége szavatolni Fehéroroszország biztonságát, és nem hagyja bajban szövetségesét.
Peszkov a Kreml nevében üdvözölte Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet megállapodását a gázai tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról.
„Minden olyan megállapodást, amely tűzszünethez és a gázai emberek szenvedésének végéhez vezet, amely biztonságot ad Izraelnek, csak üdvözölni lehet”
– fogalmazott.
Elmondta, hogy Oroszország nem vett részt a megállapodás előkészítésében. Közölte: a Kreml még korainak tartja, hogy gratuláljon a feleknek.
Zaharova szerint Moszkva arra számít, hogy az izraeli hatóságok és a Hamász közötti megállapodás hozzájárul a Gázai övezetben kialakult helyzet stabilizálásához, és megteremti a térségben a helyzet hosszú távú normalizálásának előfeltételeit. Kifejezte reményét, hogy a szabadon bocsátandó túszok között lesz Alekszandr Trufanov orosz állampolgár is.
„Úgy véljük, hogy e megállapodás megkötése hozzájárul a palesztin probléma átfogó politikai rendezésének folyamatához szükséges feltételek kialakításához, amely általánosan elismert nemzetközi jogi alapokon nyugszik”
– tette hozzá.
Kiemelt képen: Dmitrij Peszkov / Fotó: AFP/Anadolu/Sefa Karacan