KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

A készülő földosztás így nem a gazdáknak szól – A Váralja Szövetség javaslatai

A Váralja Szövetség a részletek ismeretében aggodalommal figyeli a készülő földosztást. A kormány mai bejelentése szerint a teljes állami termőföldvagyon több mint 40%-át érintik az új földhaszonbérleti pályázatok. A korábban már megismert, visszaélésekre lehetőséget adó pályázat-elbírálási rendszer ugyanakkor nem változik, a Magyar Hírlapban megjelent információk szerint ráadásul a hatalmas földosztásnak kevesebb mint 2000 „nyertese” lesz – azaz, egy átlagos nyertes pályázat mérete meghaladja majd a 100 hektárt.

Szintén a Magyar Hírlapban jelent meg, hogy a pályázatoknak csak a 80%-a kerül majd a családokhoz. A földhaszonbérleti pályázatok kapcsán konkrét javaslatokat terjesztünk a Vidékfejlesztési Minisztérium elé annak érdekében, hogy a készülő földosztás nyertesei valóban a gazdálkodó családok legyenek.

Állásfoglalás

A Váralja Szövetség a kis- és középgazdaságokon alapuló mint egyetlen társadalmi és ökológiai szempontból fenntartható modell híveként különös jelentőséget lát az irányított állami birtokpolitikában.

Véleményünk szerint ez a leghatékonyabb módja a föld-alapú társadalom megteremtésének, a gazdálkodó vidéki egzisztencia megerősítésének. A mi országunk jövője nagyrészt azon múlik, hogy sikerül-e a vidék Magyarországát talpra állítanunk, az erőforrások uralmát a helyi közösségeknek visszaadnunk. Az agrártárca által a mai napon bejelentett hatalmas méretű „földosztás” azonban – a megismert részletek alapján – erre alkalmatlan, sőt a történelmi lehetőség elszalasztása miatt  kifejezetten káros lehet.

Ismerve a földhaszonbérleti pályázatok esetében tavaly megismert gyakorlatot, attól tartunk, hogy az állami földvagyon újabb évtizedekre gazdasági társaságokhoz, tőkés érdekeltségekhez és egyéb érdemtelen körökhöz fog kerülni. Civil szervezetként nem tehetünk mást, mint kötelességünket: a földhaszonbérleti pályázatok kapcsán konkrét javaslatokat terjesztünk a Vidékfejlesztési Minisztérium elé annak érdekében, hogy a készülő földosztás nyertesei valóban a gazdálkodó családok legyenek.

Részletes indoklás

A kormány elfogadta a „Földet a gazdáknak” programot – jelentette be Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter – így hamarosan több mint 200 ezer hektár állami tulajdonú termőföldet fognak meghirdetni haszonbérletre. Ez a teljes állami termőföldvagyon több mint 40%-a. A korábban már megismert, visszaélésekre lehetőséget adó pályázat-elbírálási rendszer nem változik, a Magyar Hírlapban megjelent információk szerint ugyanakkor a hatalmas földosztásnak kevesebb mint 2000 „nyertese” lesz – azaz, egy átlagos nyertes pályázat mérete meghaladja majd a 100 hektárt. Szintén a Magyar Hírlapban jelent meg, hogy a pályázatoknak csak a 80%-a kerül majd a családokhoz.

Ez is érdekelheti:  Kreml: jelenleg nincs tervezés alatt a Putyin-Trump találkozó

Mint ismeretes, 2012-ben a kormány 42 ezer hektár termőföldet már szétosztott, akkor 1600 szerződést kötöttek. Ez a minisztérium nyilatkozata alapján 17 hektár/pályázat átlagos nagyságot jelentett, ezzel szemben a mi számításaink szerint 26 hektár volt az egy pályázattal átlagosan elnyert területek nagysága (42.000 : 1.600 = ~26). Ez az információ azonban nem sokat jelent, hiszen az igazán nagy érdekeltségek több mint ezer hektárhoz jutottak – igaz általában nem egyetlen, hanem sok (akár több tucatnyi) pályázat elnyerésével. Ezenkívül az átlagot az is jelentős mértékben javította, hogy számos apró, akár egy hektár alatti föld-darabkát is szétosztottak.

A tavalyi földhaszonbérleti pályázatok eredményeit Dr. Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár összesítette, akinek soha senki által tételesen nem cáfolt jelentései szerint a szétosztott földek több mint 80%-a nem a helyben lakó gazdákhoz, hanem különböző érdekeltségekhez került.

A Váralja Szövetség a fenti nyilatkozatok ismeretében aggodalommal figyeli a kormány földosztási szándékát. Megjegyezzük, hogy a kormány kommunikációjában is negatív változás következett be: eddig minden földet „kizárólag kérges tenyerű gazdáknak” ígértek, most már a pályázatok (és nem a területek!) 20%-a deklaráltan gazdasági társaságokhoz kerül majd.

Javaslatunk

A nem helyi kötődésű érdekeltségek és gazdasági társaságok helyzetbe hozása az állami földhaszonbérleti pályázatokon ellentétes a Nemzeti Vidékstratégia szellemiségével – azzal a programmal, amely végrehajtására a jelenlegi kormány felhatalmazását kapta. A Váralja Szövetség arra kéri a kormányzatot, hogy az ország és nem kevésbé saját érdekében gondolja át a „Földet a gazdáknak” program végrehajtására vonatkozó elképzeléseit. Sajnos nem először találjuk szembe magunkat azzal, hogy egy jól hangzó név megtévesztően nem azt takarja, mint amit várnánk tőle.

A vidéki gazdálkodó középosztály megerősítését elősegítendő az alábbi javaslatokat tesszük a szaktárca részére:

1. A 200 ezer hektárt ne 2000, hanem legalább 5000 pályázattal osszák szét;

Ez is érdekelheti:  Bogár László: Naggyá tenni Amerikát

2. Csak magánszemélyek nyerhessenek a pályázatokon;

3. A földeknek ne csak a 80%-a kerüljön a családokhoz, hanem a 100%-a;

4. Egy magánszemély családtagjaival együtt csak egyetlen pályázatot vagy legfeljebb 60 hektár termőterületet nyerhessen;

5. A pályázatok elbírálásakor a szubjektíven adható pontok arányát a jelenlegi 40% (!) körüli értékről 10%-ra csökkentsék;

6. A pályázatok elbírálásakor a pályakezdő fiatal gazdálkodók élvezzenek elsőbbséget!

Bízunk benne, hogy a kormány elfogadja javaslatainkat, s ezáltal a termőföldek valóban megnyugtató módon a gazdákhoz, helyben élő családi gazdálkodókhoz kerülhetnek majd.Javaslataink bővebb ismertetése céljából készek vagyunk a Vidékfejlesztési Minisztérium képviselővel találkozni.

Budapest, 2013. április 10.

Váralja Szövetség

Nemzeti InternetFigyelő

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!