Ragaszkodnak a nyugdíjhoz a honatyák
Több ezer közszféradolgozó marad nyugdíj nélkül hétfőtől. A honatyákra viszont ez nem vonatkozik. Bár még januárban több képviselő is arról nyilatkozott, hogy lemondanának a nyugdíjukról, ez máig nem történt meg.
Életbe lép hétfőn a kettős finanszírozás tilalma. Július elsejétől 5516 közszférában dolgozó ember nem kap majd nyugdíjat, csak fizetést – tudta meg a Bors az Emberi Erőforrások Minisztériumától. A kormánytagok közül is többen kénytelenek lemondani nyugdíjukról, mint például Pintér Sándor belügyminiszter vagy Hoffmann Rózsa államtitkár.
Az országgyűlési képviselőkre – akik több százezer forintos javadalmuk mellé szintén jelentős nyugellátást vesznek fel – azonban jogállásuk miatt nem vonatkozik a törvény, de akkor még sokan úgy nyilatkoztak, hogy készek lemondani a nyugdíjukról. Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője januárban a Borsnak azt mondta: nehezen lenne magyarázható, ha rájuk nem vonatkozna a tilalom.
Akkor arról volt szó, hogy készül majd a háttérben egy megállapodás, és a képviselők önként lemondanak a nyugdíjukról. Az ügyről azóta sem lehetett hallani, ezért rákérdeztünk az Országgyűlés Hivatalánál, hogy hány képviselő mondott le a nyugdíjáról. – A nyugdíj összege, mértéke személyes adatnak minősül, így erről nem áll módunkban tájékoztatást adni – közölte a parlament sajtóosztálya.
Miután nem jártunk sikerrel, megkerestük Harrachot, aki vagyonnyilatkozata szerint több mint egymillió forintos javadalma mellé 228 ezer forint nyugdíjat is kap. – Bár voltak folyosói megbeszélések az ügyben, nem született döntés – mondta lapunknak Harrach.
– Most ez van, ránk nem vonatkozik a törvény. Nem tudok olyan képviselőről, aki lemondott volna a nyugdíjáról – tette hozzá a frakcióvezető, aki kérdésünkre, hogy ő egyénileg miért nem lépett, azt mondta: egyedül nem lett volna eredménye az akciónak, egységes döntés kellett volna.
Jól jött nekik az emelés
Bár az országgyűlési képviselők közül többtucatnyian elérték már a nyugdíjkorhatárt, sokan vagy nem kérték még a folyósítást, vagy nem árulták el az összeget. Vagyonnyilatkozatukban csak elvétve számoltak be nyugdíjukról a képviselők. Ezek szerint egy év alatt mindenkinek jól jött a nyugdíjemelés. Harrach Péternek 228 ezerre, a fideszes Turi-Kovács Bélának 135, párttársának, Törő Gábornak 216, a jobbikos Varga Gézának pedig 55 ezer forintra nőtt a nyugdíja.
(borsonline)
Szerintem a törvény, az törvény. Nem tudom, hogy a honatyáink milyen jogon vennék fel, mikor busásan meg vannak fizetve azért, mert a nép jólétét tennék biztonságba, nemzetével együtt. Akkor nem értem, mi a kérdés, miért a megkülönböztetés.
Fehér Jánosné
Tisztelt megválasztott honatyáinkra nem vonatkozik a törvény, csak a kisemberre??? Attól kell elvenni akinek kevés van ugye? és arra kényszerül, hogy ne a nyugdíjas éveit élvezze, hanem dolgozzon tovább. Ez aztán a demokrácia! -magyar módra Szőke Györgyi
A Parlamenti közszolgáknak, pardon honatyáknak senki nem szavazta meg hogy a saját zsebüket tömjék degeszre az ország pénzéből..A honatyáknak nem kell lemondaniuk olyasmiről, ami nekik különösen nem jár a kiemelt fizetésük miatt.. Amúgy az lenne a dolguk, hogy az ország jólétén fáradozzanak…….Bizony azt a szót, hogy Honatya újra meg kellene tanulni értelmezni,,,,,,
Szakács Katalin