KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Pfizergate: Hiába „ítélték el” Von der Leyent, nem valószínű az sms-ek nyilvánosságra kerülése

A fősodorbeli európai média (Politico, Deutsche Welle, Euronews stb.) értékelése szerint is óriási pofon Ursula von der Leyennek és az általa vezetett Európai Bizottságnak az uniós bíróság szerdai – nem jogerős – Brüsszelt elmarasztaló ítélete annak nyomán, hogy a mai napig nem hozták nyilvánosságra a bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer amerikai gyógyszergyártó vezérigazgatója 2021-es telefonos üzenetváltásait az EU gigantikus vakcinaüzletéről – írja a Magyar Nemzet.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő ezzel kapcsolatban világosan kifejtette még az ítélet nyilvánosságra kerülésének napján, hogy Oroszország hogyan látja ezt a kérdést. Ebben Zaharova egyértelműen fogalmazott:

A döntés nem határozza meg az EB vezetőjének felelősségét, és nem von maga után sem fegyelmi, sem büntetőjogi intézkedéseket

Kiemelt képen: Ursula von der Leyen az EB elnöke

A Pfizergate-ként elhíresült ügy leglényegesebb fejleményeit a Magyar Nemzet foglalta össze: 

  • Az EU bírósága szerdán elítélte Brüsszelt az átláthatósági szabályok megsértése miatt. De az Ursula von der Leyent és „az unió kormányát” ért politikai káron túl nem világos egyelőre, mi következik ebből. A bizottság fellebbezhet, és az sms-eknek is nyoma veszhetett. (Vagy legalábbis továbbra is ezt állíthatják.)
  • A peres ügyet a The New York Times robbantotta ki egy adatigényléssel, miután Brüsszel megtagadta, hogy eleget tegyen ennek. A bíróságon is azon folyt a vita, hogy mi számít dokumentumnak (az eurokraták szerint az sms-ek nem azok), de a kérdés abban az irányban dőlt el, hogy a hivatalos ügyben folytatott üzenetváltás annak tekinthető. Ráadásul az EU mindenkori legnagyobb összegű szerződéséről volt szó – csaknem kétmilliárd adag vakcina beszerzéséről Európának az akkoriban tomboló koronavírus-járvány ellen –; ennek összegét akkor 35 milliárd euróra tették. A bírósági eljárás során a bizottság jogászai végül elismerték az üzenetek létezését.
  • A bírósági döntés alighanem precedenst teremt az adatigénylési ügyekben. Brüsszel más ilyen ügyekben is vonakodott eleget tenni az átláthatósági követelményeknek.
Ez is érdekelheti:  Mától adómentes a csed és a gyed

Az Európai Bizottság vagy fellebbez az Európai Bíróság szerdai elmarasztaló ítélete ellen (ennek eldöntésére két hónapja van), vagy pedig nyilvánosságra hozza Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója 2021-es telefonos üzenetváltásait. Ez utóbbi azonban nem igazán valószínű, inkább az a lehetőség képzelhető el, melyet a Politico brüsszeli hírportál is pedzeget: mondvacsinált vagy valós okra hivatkozva nem nem tesz majd eleget ennek az elvárásnak.

 

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt képen: Ursula von der Leyen, / Fotó: Martin Divisek/EPA

Mementó 2006 emlékmű

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!