KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Négy éves mélyponton az olaj ára

Az olajárak több mint 3%-ot zuhantak hétfőn, tovább fokozva a múlt heti veszteségeket, mivel az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek fokozódása felerősítette a recessziótól való félelmet, amely csökkentheti a nyersolaj iránti keresletet. A 2025 júniusi szállításra szóló globális irányadó Brent nyersolaj határidős jegyzése a kereskedési adatok szerint négy év óta először esett 64 dollár/hordó alá a londoni Intercontinental Exchange-en.

A Brent nyersolaj 2,28 dollárral 63,30 dollárra esett hordónként, míg az amerikai West Texas Intermediate (WTI) 2,20 dollárral 59,79 dollárra, mindkettő 2021 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre esett.

A tökéletes vihar szerdán késő este kezdett kialakulni, miután Donald Trump amerikai elnök átfogó vámhadjáratot indított, és általános vámokat vetett ki az USA összes kereskedelmi partnerére, különösen Kínára, amely a világ legnagyobb olajimportőre. Bár az energiaszektort technikailag megkímélték, a piacok gyorsan reagáltak.

Az olajárak 7%-ot zuhantak pénteken, miután Kína visszavágott az USA-nak azzal, hogy 34%-os importvámokat vetett ki az amerikai árukra, ami fokozta a kereskedelmi háborút és recessziós félelmeket szított a befektetők körében. A Brent nyersolaj 10,9%-kal, míg a WTI 10,6%-kal csökkent, ami az elmúlt hónapok egyik legnagyobb heti veszteségét jelenti.

„Nehéz meglátni a nyersolaj árának mélypontját, hacsak nem csillapodik a pánik a piacokon, bár ezt egyelőre nehéz elképzelni, hacsak Trump nem mond valamit a globális kereskedelmi háborúval és recesszióval kapcsolatos lavinát okozó félelmek megállítására”

– mondta Vandana Hari, a Vanda Insights olajpiaci elemző cég alapítója a Reutersnek.

Az olajárak csökkenése a szélesebb körű piaci zavarokhoz igazodik, mivel a befektetők a növekvő gazdasági bizonytalanságokra reagálnak.

Bár az olaj, a gáz és a finomított termékek importja megmenekült Trump átfogó vámjaitól, elemzők megjegyezték, hogy az általánosabb politikai váltások az infláció begyújtásának, a gazdasági növekedés lassulásának és a kereskedelmi feszültségek fokozódásának kockázatát hordozzák magukban – olyan tényezők, amelyek tovább nyomhatják le az olajárakat.

Ez is érdekelheti:  NOÁR ukrán hősei - avagy hogyan és miért harcoljunk az oroszok ellen?

Az olajárak folyamatos csökkenése az OPEC április 3-i bejelentése nyomán indult meg, amelyből kiderül, hogy nyolc OPEC+ tagország májusban felgyorsítja a termelés növelését – napi 411 000 hordóval emelve a kitermelést, ami több mint háromszorosa a korábban tervezett 135 000 bpd-nek (hordó naponta).

Mindezek ellenére egyes szakértők úgy látják, hogy a lépés az olajpiac jelenlegi egyensúlyát tükrözi. A csökkenő árak ellenére a körülmények elég stabilak ahhoz, hogy az OPEC megkezdje a korábban visszafogott termelés fokozatos növelését.

 

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!