Reuters: Az USA leállíthatja a Starlinket Ukrajnában
Amerikai tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy letilthatják Elon Musk Starlink internetes termináljainak alkalmazását Ukrajnában, ha Kijev nem biztosít hozzáférést a kulcsfontosságú ásványkincs-tartalékaihoz – jelentette szombaton a Reuters.
Elon Musk, Donald Trump amerikai elnök egyik legfőbb szövetségese, 2022 óta több mint 40 ezer internetterminált adományozott az ukrán csapatoknak, amelyeket széles körben használtak azokat a harctéren.
A Reuters szerint Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető és Trump megbízottja, Keith Kellogg csütörtöki kijevi találkozóján közölte az ukránokkal, hogy a Starlink műholdas szolgáltatás „leállításával” szembesülhetnek, ha nem kötnek megállapodást az Egyesült Államokkal a kulcsfontosságú ásványi anyagokról.
„Ukrajna a Starlinket használja. Ezt tekintik a Sarkcsillagjuknak”
– mondta egy szakértő a Reutersnek, hozzátéve, hogy a szolgáltatás elvesztése »hatalmas csapás lenne számukra«.
Az USA további katonai segélyének biztosítása érdekében Zelenszkij kedvezményes partnerséget ajánlott Trumpnak Ukrajna erőforrásainak, köztük a ritkaföldfém ásványi anyagoknak a feltárásában. Azonban elutasította egy olyan megállapodás aláírását, amely az USA számára az ország ásványkincseinek 50%-os tulajdonjogát biztosította volna.
„Nem tudom eladni az országunkat”
– mondta Zelenszkij szerdán.
Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz „elfogadhatatlannak” nevezte Kijev reakcióját, és azt tanácsolta az ukrán tisztségviselőknek, hogy „vegyenek vissza a tempóból”, és írják alá az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást.
Mind Trump, mind Musk a hét elején fokozta Zelenszkij bírálatát, „diktátornak” bélyegezve őt, és azt állítva, hogy otthon rendkívül népszerűtlen. Az amerikai elnök azzal érvelt, hogy Ukrajna nincs abban a helyzetben, hogy sérelmezze az elődje, Joe Biden által felfüggesztett, Oroszországgal folytatott közvetlen tárgyalások visszaállításáról szóló döntését.
Zelenszkij a hónap elején elismerte, hogy ritkaföldfém-lelőhelyeinek mintegy fele „orosz megszállás alatt áll”. A Bloombergnek ezen a héten írt cikkében Javier Blas nyersanyag-szakértő úgy érvelt, hogy Trumpnak a megállapodással kapcsolatos elvárásai erősen eltúlzottak, mivel Ukrajnának „a kis szkandiumbányákon kívül nincsenek jelentős ritkaföldfém-lelőhelyei”.
Kiemelt képen: ukrán drónirányító / Fotó: Lev Radin/Pacific Press/SIPA/Scanpix / illusztráció