A német külügyminiszter megfenyegette az Egyesült Államokat
Európának nem szabad haboznia, hogy nyomást gyakoroljon az Egyesült Államokra, ha az nem áll be a „liberális demokráciák” sorába – jelentette ki pénteken Annalena Baerbock német külügyminiszter. A diplomata az Egyesült Államok és Oroszország közötti, az EU és Ukrajna képviselőit kizáró tárgyalásokat követően szállt bele az USA-ban.
A zöld politikus pénteken egy potsdami kampánygyűlésen felszólalva kijelentette: „Fokozzuk a nyomást az amerikaiakra, [csak hogy tudják], sokat veszíthetnek, ha nem állnak az európai liberális demokráciák oldalára”.
Az EU-USA kapcsolatokkal kapcsolatban Baerbock óva intett attól, hogy elhamarkodott következtetéseket vonjon le, megjegyezve, hogy „ott még semmi sem dőlt el”.
„Senki sem dönthet háborúról és békéről az ukránok vagy mi, európaiak helyett, és ez a világos német álláspont”
– hangsúlyozta. Baerbock óva intett attól is, hogy Kijevet „álbékére” vagy „kapitulációra” kényszerítsék, ami szerinte csak további „háborút és erőszakot” okozna.
Donald Trump amerikai elnök múlt havi hivatalba lépése óta szakadék tátong Washington és Brüsszel között. Trump keményebb álláspontra helyezkedett az EU-val folytatott kereskedelemben, vámokkal fenyegeti az EU-t, és követelte, hogy európai NATO-partnerei növeljék a közös védelemre fordított kiadásokat.
Múlt pénteken a müncheni biztonsági konferencia résztvevői előtt J. D. Vance amerikai alelnök kijózanító beszédet intézett az európai politikai elithez, amelyben azt adta értésre, hogy a kontinensre leselkedő legnagyobb fenyegetés belülről érkezik – ami a demokrácia eróziója.
„Nagy-Britanniában és Európa-szerte a szólásszabadság, attól tartok, visszavonulóban van”
– jelentette ki az amerikai alelnök, és azzal zárta mondandóját, hogy amennyiben Európa vezetői
„a saját szavazóiktól való félelembe menekülnek, Amerika semmit sem tehet önökért”.
A beszéd sokkolta a kormányokat, és a vezetők, köztük a német Olaf Scholz, igyekeztek megcáfolni Vance állításait.
A következményeket tovább fokozta, hogy Washington és Moszkva a héten magas szintű megbeszéléseket tartott Szaúd-Arábiában anélkül, hogy az EU képviselőit meghívták volna. Ez a vélt sértés a kontinensen düh és felháborodás kirobbanását váltotta ki.
Trump ezen a héten Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezetőt bírálta, választások nélküli diktátornak bélyegezve őt, miközben számos európai vezető visszautasította az amerikai elnök azon állítását, hogy Zelenszkijnek nincs legitimitása.
A Fox Newsnak adott pénteki interjújában Trump azt mondta, hogy
nem látja értelmét annak, hogy Zelenszkij részt vegyen az Oroszországgal folytatott béketárgyalásokon. Kitartott amellett is, hogy Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök „semmit sem tettek” az ukrajnai vérontás befejezése érdekében annak kezdete óta, az eltelt három év során.
Kiemelt képen: Annalena Baerbock német külügyminiszter | Karim Jaafar/AFP / Getty Images
Mindig elgondolkozok, hogy ez a nő ilyen hülye, vagy csak lefizették. Esetleg mindkettő.