Az Egyesült Államok többé nem tartja agresszornak Oroszországot Ukrajnával szemben
Az Egyesült Államok nem tartja többé agresszornak Oroszországot Ukrajnával szemben, és megakadályozta, hogy a Hetek Csoportjának (G7) közleményében agresszornak nevezzék Moszkvát – jelentette a Magyar Békekör tudósítója a Financial Times csütörtöki értesülésére hivatkozva.
A G7 vezetőinek február 24-re kitűzött virtuális tanácskozására – az eddigiektől eltérően – Zelenszkij ukrán elnök még nem kapott meghívást. Az amerikai elnök ugyanis ellenzi részvételét. Trump diktátornak nevezte Zelenszkijt, mert nem hajlandó demokratikus választáson megmérettetni magát amióta elnöki mandátuma 2024. májusában lejárt.
Tudósítónk megjegyezte:
az amerikai elnök álláspontja eltér Orbán Viktor magyar miniszterelnökétől, aki kezdettől fogva agresszornak minősítette Moszkvát, s véleményén annak dacára sem változtatott, hogy a későbbiekben mind ritkábban adott hangot nézetének.
Johannesburgban csütörtökön kínai-orosz külügyminiszteri tanácskozást tartottak a Húszak Csoportjának (G20) mezsgyéjén. Szergej Lavrov tájékoztatta Wang Jit a Rijádban szerdán tartott amerikai-orosz párbeszéd eredményéről. Megbeszélésükön a kínai diplomácia vezetője azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktust kiváltó okainak kiküszöbölésével kell megoldani. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy Putyin orosz elnök ugyanezt mondta Donald Trumpnak az amerikai elnökkel február 12-én folytatott telefonbeszélgetésén.
Wang Ji kijelentését megfigyelők Washingtonnak szánt üzenetnek tartják. Úgy vélik, Kína tudatni akarta, hogy igazságos, tartós békét akar, nem pedig átmeneti tűzszünetet, és ütköző zónákat. Peking állásfoglalásával az amerikai adminisztráció értésére adta, hogy nem játszható ki Oroszország biztonsági követeléseinek teljesítésével szemben.
Johannesburg, London, 2025. február 20. csütörtök (MB)
Kiemelt képen: Szergej Lavrov orosz, és Wang Ji kínai külügyminiszter Johannesburgban 2025. február 20-án.