KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Moszkva üdvözli Trump álláspontját Kijev NATO tagságával kapcsolatban

Oroszország üdvözli Donald Trump amerikai elnök kijelentéseit Ukrajna NATO-tagsági törekvéseivel kapcsolatban – jelentette ki Szergej Lavrov külügyminiszter. Trump az első nyugati vezető, aki elismerte, hogy hiba volt támogatni Kijevnek a katonai blokkhoz való csatlakozási terveit – mondta a diplomata szerdán.

Trump a múlt hónapban kijelentette, hogy megérti azt az orosz álláspontot, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja. Floridában újságíróknak nyilatkozva az amerikai elnök azt mondta, hogy Moszkva álláspontja már régóta „kőbe van vésve”, de elődje, Joe Biden figyelmen kívül hagyta azt, ami hozzájárult a jelenlegi konfliktushoz.

„Valamikor Biden azt mondta: »[Ukrajna] csatlakozhatna a NATO-hoz.« Nos, akkor Oroszországnak valaki ott állna a küszöbénél, ami érthető érzéseket vált ki belőlük”

– tette hozzá Trump.

Egy Ukrajnával foglalkozó nagyköveti kerekasztal-beszélgetésen Lavrov azt mondta, hogy Trump megjegyzései arra utalnak, hogy Washington talán végre készen áll arra, hogy foglalkozzon az Ukrajna NATO-jelentkezésével és a blokk keleti terjeszkedésével kapcsolatos kérdésekkel.

„Trump elnök egyenesen azt mondta, hogy az egyik fő hiba Ukrajna NATO-ba való bevonásának szándéka volt, és hogy ha ő lett volna hatalmon az elmúlt négy évben, akkor a konfliktus nem történt volna meg”

– jegyezte meg Lavrov.

„Először mondta ki ezeket a szavakat egy nyugati vezető… az egész nyugati világ vezetője, amit üdvözlünk, mert most először határozták meg a NATO-problémát, mint olyat, amiről az USA kész komolyan tárgyalni”

– tette hozzá.

Lavrov megismételte Moszkva álláspontját, miszerint Ukrajna NATO-törekvései a jelenlegi konfliktus egyik fő oka, és azt mondta, hogy a nyugati politikusok figyelmeztetései, hogy ne bátorítsák ezeket a törekvéseket, vagy süket fülekre találtak, vagy „kétszínűséggel” és „képmutatással” találkoztak.

„A kiváltó ok a Nyugat tudatos, hosszú távú vágya és… gyakorlati lépései arra, hogy közvetlen katonai fenyegetést teremtsen Oroszország számára a közvetlen határainknál, Ukrajna területén, és bevonja azt a NATO-ba. Többször is felvetettük ezt a kérdést, követelve, hogy a NATO tartsa be ígéretét, hogy nem terjeszkedik kelet felé, de mindhiába”

– mondta Lavrov.

Ez is érdekelheti:  Az észt kormány élelmiszer és vízkészlet raktározására szólította fel polgárait
Lavrov ezzel arra utalt, hogy Trump megjegyzései az amerikai politika változását jelezhetik, amit kulcsfontosságúnak nevezett, mivel „Washington az, aki végső soron meghozza a döntéseket” Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban.

Moszkva régóta ellenzi Ukrajna NATO-törekvéseit, ragaszkodva ahhoz, hogy a folyamatban lévő konfliktus bármilyen rendezésének magában kell foglalnia Kijev semlegességét és demilitarizálását. Ukrajna viszont stratégiai kül- és biztonságpolitikai célnak tekinti tagságát. Ráadásul nemrég azt állította, hogy az Egyesült Államok vezette katonai blokkba való felvételét biztonsági garanciának tekinti arra, hogy beleegyezzen a Moszkvával kötendő tűzszünetbe.

Bár a NATO tavaly kijelentette, hogy Ukrajna „visszafordíthatatlan” úton halad a blokkhoz való csatlakozás felé, több NATO-tagállam is arra figyelmeztetett, hogy Kijevnek előbb teljesítenie kell bizonyos feltételeket, például a Moszkvával fennálló konfliktus rendezését.

 

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt képen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter / © Fotó : az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata

 

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!