KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: Gettyimages / Robert Brook 

Az észt kormány élelmiszer és vízkészlet raktározására szólította fel polgárait

Az észt kormány azt javasolta a polgárainak, hogy készletezzenek élelmiszert, vizet, gyógyszereket, alternatív világítási forrásokat, sőt, még társasjátékokat is az esetleges áramkimaradásokra számítva, mivel az ország február 8-án kilép az Oroszországgal közös energiarendszerből.

A figyelmeztetésről az észt ERR hírportál számolt be az ország Kockázatmegelőzési Hivatalára hivatkozva.

Észtország, valamint a szomszédos Lettország és Litvánia – amelyek mindannyian NATO- és EU-tagok – a Moszkvával való energiakapcsolatok megszakítására irányuló törekvések részeként a kontinentális európai villamosenergia-hálózatára történő átállásra készülnek.

Toomas Kapp, az észtországi Tartui Vízművek vezetője szerint az ENTSO-E néven ismert alternatív európai villamosenergia-hálózathoz való csatlakozáskor váratlanul olyan problémák merülhetnek fel, mint például kábelhibák vagy alállomástüzek. Ugyanakkor bizakodását fejezte ki, hogy a rendszer képes lesz kezelni az előre nem látható eseményeket.

A balti ország jelenleg a BRELL elektromos hálózat része, amely Fehéroroszország, Oroszország, Észtország, Lettország és Litvánia villamosenergia-rendszerét köti össze. A 2001-ben kötött megállapodással ezek az országok kötelezettséget vállaltak arra, hogy vészhelyzetekben áramot cserélnek és támogatják egymást.

Kristen Michal észt miniszterelnök korábban úgy nyilatkozott, hogy a BRELL-ből való kilépést követő legrosszabb forgatókönyv szerint akár 72 órás áramkimaradás is előfordulhat. Hangsúlyozta, hogy Észtország minden lehetséges eseményre felkészült, de hangsúlyozta, hogy fontos az előrelátás és a nyugalom megőrzése.

Észtország, Lettország és Litvánia 2018-ban döntött arról, hogy leválnak a BRELL-ről és csatlakoznak az ENTSO-E-hez. Ebben a hónapban tervezik, hogy elszigetelten tesztelik elektromos hálózataikat, mielőtt Lengyelországon keresztül csatlakoznának az uniós energiarendszerhez.

A balti államok többször is azt állították, hogy a Moszkva által ellenőrzött hálózattól való függés veszélyt jelent, ha Oroszország fegyverként használná az áramellátást, és leválasztaná őket a hálózatról. Ezek a félelmek azonban soha nem váltak valóra.

Az európai energiahálózatra való áttérés valószínűleg magasabb áramdíjakat jelent majd a három ország számára. Az államilag szabályozott oroszországi áramárak a világon a legalacsonyabbak közé tartoznak. 2024-ben átlagosan nagyjából 0,055 dollár/kWh-t fizetnek a fogyasztók. Az EU-ban a villamosenergia-árak országonként eltérőek, tavaly Németországban volt a legmagasabb, 0,3951 EUR (0,40 USD) a kWh-enkénti ár.

Ez is érdekelheti:  Az oroszok szerint hazánkat is be kell vonni Ukrajna felosztásának terveibe

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: Gettyimages / Robert Brook 

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!