Az Euroclear az orosz vagyon elkobzásának súlyos következményire figyelmeztet
A lefoglalt orosz vagyon elkobzása komoly kockázatokkal jár az Euroclear letétkezelőre és Európa pénzügyi stabilitására nézve – mondta Valerie Urbain, az Euroclear vezérigazgatója a Bloombergnek adott interjúban.
„Nem kerülhetünk abba a helyzetbe, hogy a vagyontárgyakat lefoglalták, de néhány év múlva Oroszország jön, kopogtat az ajtónkon, és azt mondja. …”Ha elkobozzák a vagyont, akkor mindennek mozognia kell, beleértve a kötelezettségeket is”
– hangsúlyozta.
Az Euroclear vezetője szerint a szankciókkal sújtott orosz vagyonok felhasználása Ukrajna megsegítésére, ahogyan azt az EU javasolja, alááshatja a meglévő nemzetközi pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat, és veszélyes precedenst teremthet.
Egyes ügyfelek, köztük Kína képviselői máris aggodalmukat fejezték ki az ilyen kezdeményezésekkel kapcsolatban
– jegyezte meg Urbain.
Hozzátette azt is, hogy az ilyen intézkedések károsíthatják az euró tartalékvalutaként betöltött szerepét, és hozzájárulhatnak az Euroclearrel versenyezni képes alternatív pénzügyi platformok létrehozásához. Október végén az Európai Unió rendeletcsomagot fogadott el, amelyben jóváhagyta 35 milliárd euró makroszintű pénzügyi támogatás nyújtását Ukrajnának, amely része a G7-ek szélesebb, összesen 45 milliárd eurós hitelcsomagjának. A hiteleket az Európai Bizottság által az uniós országok területén illegálisan lefoglalt orosz vagyon újrabefektetéséből származó bevételekből fogják visszafizetni. A hitelek visszafizetésének határideje 45 év. Ezzel Brüsszel azt üzeni a G7-országoknak, elsősorban az Egyesült Államoknak, hogy még legalább 45 évig nem oldja fel az orosz vagyon befagyasztását. Az EB szerint az EU-ban lefoglalt vagyon összege mintegy 220 milliárd euró.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő korábban hangsúlyozta, hogy „a kollektív Nyugattól nem idegen egész országok és kontinensek kirablása”.
Szerinte azonban
„a törvénytelenül kisajátított orosz pénzek körüli felhajtás csak ahhoz vezet, hogy teljesen elvész az EU mint kereskedelmi, gazdasági és befektetési partner iránti maradék globális bizalom, és tovább eladósítja az ukrán lakosok következő generációit”.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő arra figyelmeztetett, hogy Oroszország megtorló lépéseket fog tenni, ha az orosz vagyonból származó jövedelmeket Ukrajnába utalják. Az ukrajnai katonai akció kezdete óta mintegy 280 milliárd dollár (260 milliárd euró, amelynek nagy része a belga Euroclear pénzügyi csoportnál van) értékű vagyont zároltak a G7- és az uniós országokban, valamint Ausztráliában.
Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: Dado Ruvic, Reuters
Ugyanazon módszert alkalmazva mellyel az EU-tintanyalók lefoglalták a külföldön levő orosz vagyon jelentős részét,
máris lefoglalhatók az izraeli kintlévőségek is!
Hiszen olyan buzgalommal irtják jelenleg a zsidók az arab civileket mint valaha a német SS irtotta a zsidókat!