Irán először alkalmazott hiperszonikus rakétákat, megsemmisült az izraeli Nevatim légibázis
Irán először használt hiperszonikus rakétákat az Izraelre mért keddi csapásai során – jelentette be az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) – amiről a Russia Today számolt be.
Irán több rakétasorozatot indított, amit az IRGC válasznak nevezett a Hamász és a Hezbollah vezetőinek, valamint egy Libanonban tartózkodó iráni tábornoknak a közelmúltban történt izraeli meggyilkolására.
A támadásban Fattah-2 hiperszonikus rakétákat használtak az izraeli radarok megkerülésére – jelentette kedd este az iráni média az IRGC-re hivatkozva.
A gárda azt állította, hogy a „Becsületes ígéret 2. hadműveletben” használt rakéták 80-90 százaléka találta el célpontjait, amelyek között volt a Tel-Aviv melletti Tel Nof légitámaszpont és a Gáza melletti Netsarim területe, ahol szerintük „nagyszámú izraeli tankot” semmisítettek meg.
Irán azt is állította, hogy több izraeli F-35-ös vadászgépet semmisített meg a Beerszeba és a Holt-tenger között félúton fekvő Nevatim légibázison. Az Orosz Hírek is beszámolt a Nevatim légibázis elleni iráni rakétacsapásról, és az iráni Tasnim hírügynökségre hivatkozva arról adtak hírt, hogy a bázis megsemmisült.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) 180-ra becsülte a beérkező rakéták számát, és elismerte, hogy regisztráltak „néhány találatot”. Az IDF szerint a rakéták többségét sikeresen elfogták. Az egyetlen bejelentett áldozat a helyszínen egy palesztin férfi, akit a ciszjordániai Jerikó közelében egy lezuhanó rakétadarab ölt meg.
A keddi bombázás nagyobb méretű és kiterjedésű volt, mint az áprilisi csapás, Irán első ilyen jellegű támadása, amelyben ballisztikus rakéták és drónok sokaságát lőtték ki Izraelre megtorlásul az iráni konzulátus elleni damaszkuszi légicsapásért.
A hiperszonikus rakéták a hangsebesség ötszöröse és 25-szöröse között repülnek. Irán tavaly júniusban mutatta be első ilyen rakétáját, a Fattah-1-et. A Fattah-2 változatot novemberben mutatták be a nyilvánosságnak. Korábban egyiket sem használták még éles helyzetben.
Teherán szerint a rakétatűz válasz volt Iszmail Haníje, a Hamász palesztin militáns csoport politikai vezetőjének júliusban, Teheránban elkövetett merényletére. Irán emellett Haszan Naszrallah Hezbollah-vezér és Abbász Nilforoszhan IRGC vezérőrnagy múlt heti libanoni meggyilkolására is hivatkozott a rakétacsapások okaként.
Izrael válaszcsapást ígért, Irán pedig arra figyelmeztetett, hogy minden további támadásra keményen fog válaszolni.
Kiemelt képen: iráni rakéták hullanak izraeli célpontokra 2024 október 01-én az esti órákban / Fotó: printscreen / Russia Today