Lemondott Banglades miniszterelnöke és elmenekült az országból
Sheikh Hasina bangladesi miniszterelnök hétfőn katonai helikopteren menekült el az országból, majd a dél-ázsiai ország hadseregének vezetője bejelentette, hogy ideiglenes kormányt alakítanak.
Mindez a hetek óta tartó erőszakos tüntetések után történt, melyek az egész országon végigsöpörtek, és a jelentések szerint több száz halálos áldozatot követeltek, amikor a felkelők összecsaptak a rendőrséggel. Hétfőn a tüntetők megrohamozták a miniszterelnöki palotát a fővárosban, Dakkában, Hasina lemondását követelve – közölte a Russia Today.
Waker-uz-Zaman, a bangladesi hadsereg vezetője rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Hasina lemondott, és egy új, ideiglenes kormányt alakítanak az ország vezetésére. Felszólította a tüntetőket, hogy menjenek haza, és arra kérte a polgárokat, hogy bízzanak továbbra is a hadseregben, amely a béke helyreállításán dolgozik majd.
Zaman megígérte, hogy az elmúlt hetek erőszakos tüntetéseinek minden halálos kimenetelű esetét kivizsgálják, és arra kérte a tüntetőket, hogy adjanak a hadseregnek „egy kis időt”, amíg rendezik a válságot.
Azt is elmondta, hogy az ország összes főbb politikai pártjának képviselőit felkérték, hogy vegyenek részt az ideiglenes kormány megalakításában, és már tárgyalásokat folytatnak a hadsereggel.
A hadsereg vezetője hozzátette, hogy nincs szükség kijárási tilalomra vagy szükségállapotra az országban, és kijelentette, hogy utasította a hadsereget, hogy ne alkalmazzon erőszakot, és arra kérte a tüntetőket, hogy segítsenek a béke helyreállításában.
Hasina lemondásának híre a jelek szerint nagy visszhangot váltott ki a tüntetők körében, akiket Zaman bejelentését követően az utcán ujjongva fogadták a hírt.
A kormányellenes tüntetések élére állt Diákok a diszkrimináció ellen csoport azonban azzal reagált a hadseregfőnök nyilatkozatára, hogy elutasítja a katonai uralmat. A csoport kitartott amellett, hogy a hatalmat át kell adni a „forradalmi diákoknak és polgároknak”, mert minden más forgatókönyvet „elutasítanának”.
A csoport koordinátorai a Facebookon közzétett bejegyzésben követelték, hogy a nap végéig engedjék szabadon az összes „ártatlan embert” és „politikai foglyot”. Azt is kijelentették, hogy Hasina kormányát és a „fasiszta rendszert” meg fogják szüntetni, és hogy „új Bangladest és politikai rendszert fognak kiépíteni”.
„Senki sem hagyja el az utcákat, amíg a végső győzelmet el nem érjük” – közölte a csoport.
A diáktüntetések eredetileg a múlt hónapban törtek ki, miután a bangladesi legfelsőbb bíróság bevezetett egy vitatott kormányzati álláskvótát, amely a háborús veteránok gyermekeinek kedvezett. Hasina kormánya a tüntetésekre országos kijárási tilalom elrendelésével, az egész országra kiterjedő mobilinternet-zárlattal, az egyetemek bezárásával, valamint a hadsereg és a rohamrendőrség bevetésével válaszolt, és igyekezett feloszlatni a tüntetőket.
Az ezt követő hetekben a jelentések szerint több száz ember, főként diákok vesztették életüket a tüntetők, a rendőrség és a kormánypárti aktivisták összecsapásaiban, miközben több ezer embert letartóztattak.